John Wall z Washingtonu zakončuje i přes snahu Luca Richarda Mbah a Mouteho z

John Wall z Washingtonu zakončuje i přes snahu Luca Richarda Mbah a Mouteho z Milwaukee o blok. | foto: AP

NBA: Veselého tým přestřílel Milwaukee, nejspíš ho připravil o play-off

• 34
Basketbalisté Washingtonu Wizards získali domácí výhru 121:112 nad Milwaukee Bucks. Jim sice v tabulkách NBA nikterak nepomůže, pro poražené to byl však klíčový duel sezony. Porážka je vzdálila od pozic pro play-off, patrně je o něj připravila. "Špatný čas pro špatný večer," shrnul kouč poražených Scott Skiles situaci.

V dresu Wizards nastoupil jediný český hráč v soutěži Jan Veselý na 26 a půl minuty, stihl se stát nejlepším doskakovačem vítězů, když stáhl deset míčů, nastřílel osm bodů a připojil tři asistence a zisk.

Střelcem utkání byl Jordan Crawford, který si 32 body vyrovnal letošní maximum. Nené, John Wall a Kevin Seraphin se sešli na 14 bodech.

Bucks táhli tradiční opory Monta Ellis (31 bodů), Brandon Jennings (25 bodů) a Drew Gooden (21 bodů a dvanáct doskoků), který nastoupil i přes potíže se zády. Veškeré sebeobětování však bylo marné, celek z Milwaukee ztratil už čtvrtý zápas z pěti posledních.

Milwaukee nenahrává ani souběžná výhra konkurenční Philadelphie 76ers nad odevzdaným Clevelandem Cavaliers 103:87. Poražení už po doléčení ramene nasadili mladého rozehrávače Kyrieho Irvinga, pomohl jim však jen devíti body. Hvězdný výkon podal v dresu vítězů Jrue Holiday, když v klíčové třetí čtvrtině nasázel 19 ze svých 24 bodů.

Chicago Bulls si udržují náskok v čele NBA. Nejhorší tým ligy Charlotte Bobcats přehráli na jeho palubovce 100:68. Za Chicago nenastoupili Derrick Rose a Luol Deng, střelecké taktovky se tak chopil Richard Hamilton, autor 22 bodů.

Pro Charlotte to je už 18. prohra v řadě, nejhorší období v historii klubu. Se sedmi vítězstvími na kontě a pěti zápasy před sebou míří k jednomu z největších propadáků v historii soutěže. Bobcats podlehli o 30 a více bodů už podeváté v této sezoně.

Miami Heat si poradili s Torontem Raptors 96:72, přestože postrádali odpočívající Dwyanea Wadea a Chrise Boshe. Měli však LeBrona Jamese, který za 30 minut hry stihl 28 bodů. Raptors nastupují bez zraněných evropských hvězd Andrey Bargnaniho, Josého Calderóna a Linase Kleizy.

Manu Ginóbili ze San Antonia kontroluje krvácející nos.

Marcus Thornton ze Sacramenta zakončuje na koš San Antonia.

Zklamaný pivotman DeMarcus Cousins ze Sacramenta Kings

Ani v souboji na dálku o pozice v Západní konferenci nedošlo k překvapení. Prvních pět celků její tabulky uspělo. San Antonio Spurs pokračují v ohromujících střeleckých představeních, Sacramento Kings rozebrali 127:102, když druhou půli ovládli 69:45. Vítězové nastoupili bez Tima Duncana, přesto našli sedm dvouciferných střelců. Nejlepšími byli se 17 body náhradníci Tiago Splitter a Gary Neal.

Oklahoma City Thunder si veze výhru 109:97 ze hřiště Phoenixu Suns. Tradiční tahoun vítězů Kevin Durant zaznamenal 29 bodů a jedenáct doskoků, přesto se nestal hvězdou zápasu. Rovnými 40 body ho při svém životním představení zastínil spoluhráč James Harden, který proměnil dvanáct ze 17 střel a uspěl při všech jedenácti trestných hodech. Pro Suns znamená porážka pád z osmé pozice v Západní konferenci na desáté místo.

Los Angeles Lakers se vypořádali s další absencí Kobeho Bryanta, na palubovce Golden State Warriors vyhráli 99:87. Táhl je Pau Gasol, který zaznamenal triple-double, už pátý v kariéře. Španělský pivot má 22 bodů, jedenáct doskoků a jedenáct asistencí. Střelcem zápasu však byl jeho spoluhráč Andrew Bynum, na 31 bodů mu stačilo 14 střel z pole (dvanáct jich proměnil) a sedm trestných hodů. Dalším skvělým výkonem se blýskl i Metta World Peace coby autor 18 bodů a devíti asistencí.

Pau Gasol z LA Lakers získal míč před duem Dominic McGuire (vlevo) a Charles Jenkins z Golden State.

Andrew Bynum z LA Lakers si připravuje zakončení přes Mickella Gladnesse z Golden State.

Losangelští Clippers uspěli v Denveru 104:98, když v poslední minutě rozhodl bývalý hráč Nuggets Kenyon Martin - nejprve poslal své Clippers do vedení a poté zablokoval pokus Tye Lawsona (ten si i tak připsal 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu). Na straně vítězů zakončoval nejlépe rozehrávač Chris Paul, duel uzavřel smečí, byl to jeho 20. a 21. bod.

Memphis Grizzlies zastavili jízdu New Orleans Hornets, výhrou 103:91 uťali jejich čtyřzápasovou vítěznou sérii. Střelcem utkání se stal Rudy Gay s 26 body, nejlepším hráčem poražených byl s 24 body nováček Jerome Dyson.

Boston Celtics porazili Orlando Magic 102:98 a zajistili si titul v Atlantické divizi. Celtics nastoupili bez Raye Allena a Rajona Ronda, k výhře je dovedli Paul Pierce s 29 body a 14 asistencemi a Avery Bradley s 23 body. Orlandu chyběli Dwight Howard a Hedo Turkoglu.

Další prohru v boji o postup do play-off si připsali Houston Rockets, kteří v texaském derby podlehli Dallasu Mavericks 110:117. Obhájce titulu k výhře dotáhl Dirk Nowitzki, jenž 21 ze svých 35 bodů nastřílel v poslední čtvrtině. Rockets jsou nyní na devátém místě Západní konference se stejnou bilancí jako desátý Phoenix.

Gordon Hayward z Utahu mezi Hasheemem Thabeetem (vlevo) a Nicolasem Batumem z Portlandu

Na osmou příčku se posunuli Utah Jazz, kteří porazili Portland Trail Blazers jasně 112:91. Jazz v utkání ani jednou neprohrávali, táhl je Devin Harris, který si v prvním poločase připsal 25 bodů (z toho šest trojek). A nevadilo, že ve druhém trefil jediný - dvoubodový - koš.

Carmelo Anthony řádí dál. Svým New York Knicks pomohl 33 body a sedmi doskoky k výhře 104:95 v derby s New Jersey Nets. K výhře zápas nasměrovala už první čtvrtina, kterou Knicks ovládli 38:22, Anthony během ní zaznamenal 21 bodů.

Atlanta Hawks vstoupili do duelu s Detroitem Pistons první čtvrtinou 39:20 a po poločase vedli 72:42. Nakonec došli k výhře 116:84. Náhradníci Hawks se blýskli 72 body, nejlepším z nich se stal veterán Tracy McGrady, který si připsal 17 bodů.

11. Portland 63 28 35 44,4
12. Minnesota 63 25 38 39,7
13. Golden State 61 22 39 36,1
14. Sacramento 62 20 42 32,3
15. New Orleans 62 19 43 30,6

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play-off, "y" vítězství v divizi.