Chris Kaman (vpravo) z Dallasu proniká kolem Kévina Seraphina z Washingtonu.

Chris Kaman (vpravo) z Dallasu proniká kolem Kévina Seraphina z Washingtonu. | foto: AP

Veselý znovu bez bodu, Washington se v NBA propadl na poslední místo

• 19
Basketbalisté Washingtonu Wizards prohráli i sedmý duel této sezony NBA, na hřišti Dallasu Mavericks neuspěli 101:107. A protože dosud tápající Detroit Pistons zvítězili nad Philadelphií 76ers 94:76, celek z hlavního města Spojených států má nyní nejhorší bilanci ze všech 30 klubů.

Jan Veselý v dresu Wizards nápadně připomněl svůj výkon z úterního utkání. Podruhé za sebou neskóroval, pomohl dvěma doskoky. Za 15 a půl minuty na hřišti nasbíral čtyři fauly.

Veselého však šlechtí, že se ze hřiště podílel na závěrečném náporu svého celku, který prohrával už 64:85, jenže dvě minuty před koncem stáhl na 98:101. Zkušenější Mavericks si ale nenechali koncovku vzít a za pomoci trestných hodů výhru uhájili.

Washingtonský trenér Randy Wittman bude celkově spokojený s příspěvkem náhradníků: Jordan Crawford nastřílel 21 bodů, Kévin Seraphin 16 a Cartier Martin 14 (všechny v poslední čtvrtině), jenže ze členů základní pětky se nejvýrazněji prosadil rozehrávač A. J. Price s 11 body.

Wittmana rozhodně nenadchlo, že jeho tým dostal k dispozici jen 11 trestných hodů oproti soupeřovým 33. "Z nějakého důvodu tenhle tým nemá respekt. Jsem zmatený z toho, jak mi rozhodčí někdy vysvětlují, proč nepískli. Tihle mladíci si jednoduše ještě potřebují udělat jména," řekl po zápase.

Vítěze z Dallasu táhli O. J. Mayo, který nastřílel 25 bodů, a Chris Kaman, jenž trefil 10 z 12 střel z pole a připsal si 23 bodů. Americký pivot s německým pasem prožívá po loňském trápení v New Orleans dobré časy, zakončuje s spěšností vysoko přes 60 procent.

Chicago Bulls vedli ve druhé půli nad Phoenixem Suns až o 18 bodů, ale o náskok přišli devět sekund před koncem, když střela P. J. Tuckera poslala duel do prodloužení. V něm však byli Bulls jasně lepší a zvítězili 112:106. Po nepřesvědčivém vstupu do sezony se na straně vítězů blýskl Carlos Boozer, který zaznamenal 28 bodů a 14 doskoků.

Clippers uspěli počtvrté, Memphis dokonce pošesté

Duel dvou ostře sledovaných týmů získali domácí Los Angeles Clippers, kteří porazili Miami Heat 107:100. Pro vítěze je to čtvrtý úspěch v řadě, zajistili si ho především ve třetí části, kterou ovládli 33:20.

Střelecké tabulce vítězů vévodí náhradník Jamal Crawford s 22 body, Blake Griffin přidal 20 bodů a 14 doskoků. Na straně poražených kraloval LeBron James s 30 body, podpořil ho však jen Ray Allen se 14 body. Dwyane Wade zůstal na šesti bodech za 29 minut hry, když bojoval s bolestmi kotníku.

Po porážce v úvodním duelu sezony uspěli Memphis Grizzlies už šestkrát po sobě. Oklahoma City Thunder přehráli 107:97, přestože po první dvanáctiminutovce ztráceli deset bodů. Tu druhou totiž ovládli 36:15 a tím zvrátili děj zápasu. Táhl je Rudy Gay coby autor 28 bodů.

Thunder nepomohl ani nejlepší střelecký výkon Kevina Duranta v rámci této sezony - zaznamenal 34 bodů a k nim připojil 10 doskoků. Russell Westbrook má sice 13 asistencí a 17 bodů, ale trefil jen šest ze svých 19 střel. Kevin Martin je na sedmi bodech, když proměnil jediný ze čtyř pokusů z pole.

Milwaukee a Charlotte, dva týmy nejpřekvapivější

K překvapením Východní konference patří výkony Milwaukee Bucks a především Charlotte Bobcats. Druhý z obou celků měl loni pouze sedm výher z 66 zápasů, což byla nejhorší bilance v historii. Letos mají Bobcats po sedmi utkáních už čtyři výhry.

Tu zatím poslední (89:87) docílili na palubovce oslabených Minnesota Timberwolves. Rozhodlo o ní zakončení z ruky Kemby Walkera, s 22 body nejlepšího střelce vítězů, v poslední sekundě. Odpověď Luka Ridnoura už úspěšně neskončila. Nejlepším hráčem poraženém týmu je Andrej Kirilenko s 26 body a 12 doskoky.

Milwaukee si poradili s Indianou Pacers nečekaně hladce 99:85, když si získali náskok až 32 bodů a sami ani jednou neprohrávali. Nejvýraznějšími střeleckými počiny ve vítězném celku bylo 16 bodů jak od Monty Ellise, tak od Brandona Jenningse.

Utah Jazz podlehli na palubovce Bostonu Celtics 93:98, přesto zápas skončil jejich částečným vítězstvím. Rozehrávač domácích Rajon Rondo si totiž ve třetí čtvrtině poranil kotník a do hry se už nevrátil - stihl si připsat pouze šest bodů k 10 asistencím a jeho série double-doublů skončila na čísle 31. Utažská legenda John Stockton dokázala podobnou šňůru prodloužit na 37 zápasů.

4. Oklahoma City 9 6 3 66,7
5. Minnesota 8 5 3 62,5