Norman Powell (24) z Toronta oslavuje po faulu Daniela Theise (27) z Bostonu. | foto: AP

Nezdolné Toronto, sedmý zápas s Bostonem vybojovalo ve druhém prodloužení

• 9
Až sedmý zápas rozhodne o vyzyvateli Miami ve finále Východní konference basketbalové NBA. Toronto v sérii druhého kola s Bostonem srovnalo výhrou 125:122 po druhém prodloužení. Tři postupové mečboly si na Západě zajistili LA Clippers, s Denverem si poradili 96:85 a vedou 3:1 na utkání.

Až 58. minuta zápasu rozhodla o výhře Toronta nad Bostonem, jejími hrdiny jsou z pohledu kanadského obhájce titulu náhradník Norman Powell (pět bodů), křídelník O. G. Anunoby (trojka na 118:117) a rozehrávač Kyle Lowry (dvoubodová trefa na 123:119).

Poprvé od roku 2009 se stalo, že tým, kterému hrozilo vyřazení, uspěl v klíčovém šestém duelu po více než jednom nastaveném čase. Naposledy si takto vybojovalo sedmý duel Chicago, které zdolalo Boston 128:127 po velkém boji a třetím prodloužení. Celtics nicméně sérii zvládli.

Raptors prohrávali už v úvodu zápasu, pak ve čtvrté čtvrtině, v prvním i druhém prodloužení, ale vždy dokázali najít odpověď. O své výhře mohli rozhodnout už dříve, na konci základní části i v závěru prvního prodloužení zahodili potenciálně vítězné střely.

Momenty ze zápasu Boston - Toronto:

Lowry v utkání nasbíral 33 bodů, osm doskoků a šest asistencí, Powell 23 bodů, z toho 15 v obou nastavených pětiminutovkách, což byla za toto období víc než polovina bodů vítězů. „Díky, Norme, to bylo slušné. Potřebovali jsme to,“ vysekl spoluhráči poklonu Lowry,

Fred VanVleet se postaral o 21 bodů, devět doskoků a sedm asistencí. Obranář Anunoby přidal další double double v sérii - 13 bodů a 13 doskoků. Pascal Siakam zvládl 12 bodů, osm doskoků a šest asistencí.

„Měli jsme dnes spoustu šancí rozhodnout, ale dostatečně jsme si jich nevážili. Nevadí, jdeme do sedmého utkání. Pořád se cítíme dobře,“ prohlásil Jaylen Brown, nejlepší střelec Celtics s 31 body a 16 doskočenými míči, jenž nicméně proměnil pouze 11 z 30 střel včetně čtyř trojek ze 13 pokusů.

Jayson Tatum málem stihl triple double (29 bodů, 14 doskoků a devět asistencí) a Marcus Smart ho dokonce získal (23 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí). Německý pivot Daniel Theis dodal 18 bodů a sedm doskoků, duel však nevyšel Kembovi Walkerovi, za 52 minut má na kontě pouze pět bodů.

Sedmé klání je na programu v noci z pátku na sobotu. Zatím všechny duely série ovládl tým, který byl v Disney Worldu uváděn jako hostující. Tento fakt favorizuje Boston.

LA Clippers si pohlídali čtvrtý duel s Denverem, už první čtvrtinu ovládli 26:12. Jen na přelomu poločasů se jejich mašina zadrhla a po střeleckém výpadku dovolila Nuggets vyrovnat na 48:48. Nejvýrazněji přehráli Kaliforňané pod košem - 38:22.

Kawhi Leonard táhl vítěze 30 body, 11 doskoky, devíti asistencemi a čtyřmi zisky. Montrezl Harrell zajistil 15 bodů za pouhých 18 minut. Clippers tentokrát přežili desetibodový večer Paula George.

Momenty ze zápasu Denver - LA Clippers:

Nejlepším střelcem Denveru byl Nikola Jokič s 26 body, zapsal i 11 doskoků a šest asistencí. Jamal Murray se postaral o 18 bodů a sedm asistencí. Náhradník Michael Porter Jr. nasbíral 15 bodů a šest doskoků.

Také páté střetnutí mezi oběma celky se odehraje během páteční noci. Nuggets jsou ve stejné situaci jako ve zmiňovaném prvním kole, kdy proti Jazz otočili jako první tým od roku 2016 sérii z 1:3. Vítěz se utká s Los Angeles Lakers, případně Houstonem - LeBron James a spol. zatím vedou 2:1.

Play off NBA - 2. kolo

Východní konference - 6. zápas:
Boston Celtics - Toronto Raptors 122:125 po 2. prodloužení (25:21, 48:52, 81:77, 98:98, 106:106)