Tomáš Satoranský z Washingtonu přihrává v utkání s Portlandem.

Tomáš Satoranský z Washingtonu přihrává v utkání s Portlandem. | foto: AP

Satoranský se blýskl prvním double-double v NBA, Washington opět vyhrál

• 51
Basketbalový Washington slaví další domácí výhru, k úspěchu 120:101 nad Portlandem mu výrazně pomohl český rozehrávač Tomáš Satoranský. Ten si připsal 10 bodů, 10 doskoků (osobní rekord), tři asistence a jeden zisk.

K prvnímu double-double ve své krátké kariéře v NBA potřeboval Satoranský 19 minut.

Třetí čtvrtinu zakončil úspěšným dopichem, kterým završil své konto na 10 bodech. Duel ještě mohl pražský rodák zakončit parádní smečí; pokus prosadit se do sestřihů mu sice nevyšel, ale po nezdaru si doskočil míč a dosáhl dvouciferné bilance i ve druhé statistice.

Satoranský v minulých týdnech co do odehraných minut jen paběrkoval, ale po nedávné nemoci dostal nyní podruhé za sebou větší prostor. V sobotu proti Philadelphii odehrál 21 minut, ale zapsal se mezi střelce jen z trestných hodů, tentokrát vedle jedné šestky proměnil svoje první čtyři střely z pole včetně trojky. Další tři pokusy už minul a za osobním rekordem zaostal o dva body.

Český basketbalista se svezl s vynikajícím výkonem celého týmu, který ani jednou neprohrával a o poločase vedl už 75:50.

Wizards poctivě rozložili síly, nejvytíženějším byl s 33 minutami Markieff Morris, autor 17 bodů, 13 doskoků a pěti asistencí, Bradley Beal si připsal 25 bodů, John Wall 24 bodů, Kelly Oubre Jr. přidal 18 bodů.

Washington doma vyhrál už dvanáct utkání za sebou, z posledních pěti zápasů radoval počtvrté a po 40 odehraných duelech má bilanci 21 výher ku 19 porážkám.

Poražené vedl Damian Lillard s 22 body a sedmi doskoky, C. J. McCollum přidal jen 12 bodů.

NBA na Den Martina Luthera Kinga Jr. během pondělního odpoledne odehrála také duel mezi New Yorkem a Atlantou, hosté si odvezli výhru 108:107.

Knicks sice měli nejlepšího střelce zápasu (Carmelo Anthony zaznamenal 30 bodů), jenže hvězdou večera byl německý rozehrávač Dennis Schröder, který si připsal 28 bodů včetně vítězné trojky (střelba z pole 13/16).

Vítězná střela Dennise Schrödera:

Milwaukee nevyšel domácí duel s Philadelphií, doma jí podlehlo 104:113, když po celou závěrečnou čtvrtinu marně dotahovalo mírný náskok soupeře. Jannis Antetokunmpo i Jabari Parker za poražené nastříleli 23 bodů.

Hosty táhl kamerunský nováček Joel Embiid s 22 body, 12 doskoky a pěti bloky, Dario Šarič připojil 17 bodů a devět doskoků, mezi 12 a 10 body nastřílelo hned šest dalších hráčů ze sestavy Sixers. Je mezi nimi i desetibodový Chasson Randle, který ještě loni působil v Nymburce.

Indiana přehrála New Orleans 98:95, když takřka po celý zápas vedla, na přelomu první a druhé čtvrtiny dokonce už o 16 bodů. Paul George nastřílel 19 bodů, Myles Turner má 18 bodů a 12 doskoků, Thaddeus Young přidal vítězům 17 bodů a Jeff Teague se natahoval po triple-double, stihl 16 bodů, 10 asistencí a osm doskoků.

Na straně poražených Pelicans je tradičně nejlepším střelcem Anthony Davis, své průměry si však pohoršil. Před tím, než si ve druhé půli obnovil zranění boku, zaznamenal 16 bodů a jen tři doskoky; odehrál pouze 23 minut.

Nikola Jokič táhl svůj Denver k výhře 125:112 nad Orlandem. Srbský pivot si zlepšil střelecký osobák na 30 bodů a připojil 11 doskoků. Emmanuel Mudiay si pro změnu zlepšil maximum v asistencích - na 13. Kenneth Faried je podpořil 20 body. Elfrid Payton v dresu Magic zaznamenal 20 bodů a 12 asistencí.

Jokič v utkání s Orlandem

LA Clippers přehráli Oklahoma City 120:98, když Russella Westbrooka udrželi na 24 bodech, pěti doskocích a čtyřech asistencích. Sami měli šest dvouciferných střelců, nejlepším z nich byl náhradník Marreese Speights, který ke 23 bodům připojil i 10 doskoků.

Boston dominoval zápasu s Charlotte, doma ho porazil 108:98. Střelecký tahoun vítězného celku Isaiah Thomas se tentokrát dostal na 35 bodů, hostům nestačilo 24 bodů od Kemby Walkera či osm bodů, 10 doskoků a 10 asistencí Nicolase Batuma.

Utah přehrál Phoenix 106:101, francouzský pivotman Rudy Gobert vítězům pomohl 18 body, 17 doskoky a čtyřmi bloky. Zastavil i pokus Marqueseho Chrisse v posledních sekundách.

Phoenixu nepomohlo ani 31 bodů, devět asistencí a devět doskoků v podání Erica Bledsoea, ani 25 bodů Devina Bookera.

Golden State předčilo Cleveland

Reprízu posledního finále play-off zvládli lépe basketbalisté Golden State. Ve druhém vzájemném měření sil v této sezoně oplatili Clevelandu porážku domácím vítězstvím 126:91. Výběr trenéra Steva Kerra tak potvrdil pozici aktuálně nejlepšího týmu v lize a dosáhl na 35. výhru.

„Tohle byl velmi kvalitní basketbal na nejvyšší úrovni. Kvůli takovým výhrám a té atmosféře basketbal vlastně děláme. Je jedno, jestli vyhrajete, nebo prohrajete, ať už v základní části nebo play-off, když vás to baví tak, jako dneska nás. Měli jsme prostě obyčejnou radost ze hry a takhle to dopadlo,“ radoval se Stephen Curry, autor 20 bodů.

Jeho spoluhráč Draymond Green si připsal třetí triple-double v sezoně za 11 bodů, 13 doskoků a 11 asistencí.

Cleveland ani jednou v Oaklandu nevedl a inkasoval třetí porážku z posledních čtyř zápasů.

„No a co, tak jsme prohráli. Dalších 42 zápasů nás ještě čeká,“ řekl lehce podrážděně trenér úřadujících šampionů Tyronn Lue. „Jedeme domů a tam se z toho musíme sebrat. Je potřeba soupeři pogratulovat, byl lepší a zasloužil si vyhrát. Šli do toho po hlavě. Bylo vidět, že s námi nechtějí prohrát pošesté z posledních sedmi utkání.“

Výsledky NBA

Washington - Portland 120:101 (za domácí Satoranský 10 bodů, 10 doskoků, 3 asistence)
New York - Atlanta 107:108
Milwaukee - Philadelphia 104:113
Indiana - New Orleans 98:95
LA Clippers - Oklahoma City 120:98
Boston - Charlotte 108:98
Golden State - Cleveland 126:91
Phoenix - Utah 101:106
Denver - Orlando 125:112