Dřív turistům u Akropole podsouval hodinky, dnes ční v NBA

Jannis Antetokunmpo z Milwaukee se snaží zakončit přes Paula Millsapa z Atlanty. | foto: AP

6 2016
Jannis Antetokunmpo dostává své dlouhatánské jméno do podvědomí basketbalových fanoušků po celém světě. Ač už teď patří k hvězdám NBA, kariéra lídra Milwaukee Bucks se teprve začíná rozjíždět. 211centimetrový mladík, střídající pozice rozehrávače, křídla a pivota, je mužem budoucnosti.

Čerstvě dvaadvacetiletý rodák z Atén působí v americké profilize už od roku 2013, v rozletu jej však lehce brzdí aktuální bydliště. Milwaukee nepatří k vysněným basketbalovým adresám. To se však může změnit. Antetokunmpovou zásluhou.

Jannisova hvězda neustále stoupá, v závěru minulé sezony natolik, aby se „Greek Freak“ (tedy Řecké monstrum) zařadil do širšího povědomí.

Majitel netradičního a unikátního příjmení (viz box Antetoco? aneb...) se narodil na konci roku 1994 do rodiny nigerijských imigrantů, kteří se o tři roky dříve přistěhovali z Lagosu, největšího města Nigérie.

Rodina, jež se postupně rozrostla na pět bratrů, žila z ruky do úst. V Řecku zůstala na okraji společnosti, starší děti včetně Jannise vypomáhaly pouličním přeprodejem hodinek, slunečních brýlí a dalších drobností. Pokud jste navštívili centrum Atén v minulé dekádě, třeba během olympiády 2004, možná vám kdesi pod Akropolí podsouvala hodinky budoucí hvězda NBA...

Na občanství mohli Antetokunmpovi také dlouho zapomenout, to přišlo až s úspěchy synů na basketbalových kurtech. Narození v Řecku nepřináší automatický nárok na občanství a Jannis až do svých osmnácti neměl žádný pas.

Antetoco? aneb jak je to správně

Patří mezi nejzajímavější basketbalisty dneška, ale příjmení nemá právě univerzální. Však je jméno Giannis Antetokounmpo předmětem řady vtipů. Vyslovit či hláskovat ho nedovede řada Jannisových spoluhráčů z Milwaukee, nepřipraven byl i prezident Barack Obama na dovolené v Řecku. Z krkolomného jména vychází také přezdívka Lidská abeceda.

A navíc je to všechno ještě komplikovanější.

Správně by se Jannis coby příslušník kmene Yoruba měl jmenovat Ougko Adetokunbo. Volně přeloženo „Král přicházející zpoza moře“ - jedno z nejpříhodnějších jmen, přihlédneme-li k Jannisově biografii.

Kvůli snadnější komunikaci s úřady synové Adetokunbových nejprve dostali druhé, pořečtěné, křestní jméno. Při vydání oficiálních dokumentů pak bylo pořečtěno i příjmení - na Antetokounmpo.

A protože řecká jména při přepisu do češtiny podléhají drobným úpravám, z Giannise (někdy též uváděného jako Ioannis) se stává Jannis a z Antetokounmpa Antetokunmpo.

Basketbal začal budoucí sportovní zázrak hrát ve třinácti letech, na prahu dospělosti hrál druhou řeckou ligu za Filathlitikos a následně podepsal se upsal Zaragoze, klubu z nejvyšší soutěže ve Španělsku.

Zájem o něj měli prý i v Barceloně nebo v Anadolu Efes Istanbul. Do Zaragozy se však Antetokunmpo nikdy nedostal. Před třemi lety byl draftovaný do NBA na patnácté pozici a odešel rovnou do Milwaukee.

V hledáčku skautů byl Jannis už od roku 2012, jenže nedorazil na žádný z tréninků před draftem. Pozvánky musel odmítat, nikdo pořádně nevěděl, co od něj očekávat. Na videích z řecké juniorky či druhé ligy to vypadá, jako by hrál proti malým dětem. Tolik vyčuhoval z davu.

Skauti věděli o jeho unikátní postavě, ale kdo si byl jistý, že má Jannis všechny dispozice nutné k úspěchu v profesionálním basketbale?

Fyzický unikát však bylo třeba vyzkoušet, zapadlé Milwaukee toho mohlo nejméně ztratit.

Teď si asi při pomyšlení na draft 2013 trhají vlasy hlavně (ale nejen) v Clevelandu, Orlandu či Washingtonu. Jedničkou se stal Anthony Bennett, dvojkou Victor Oladipo, trojkou Otto Porter...

Antetokunmpo byl nejmladším hráčem v draftu a následně se stal i nejmladším mužem v NBA. Od prvního dne bylo zjevné, že se v Milwaukee nespletli.

Když byl draftován, měřil prý 203 centimetrů. Na konci své nováčkovské sezony už měl o sedm centimetrů více a nakonec atakuje v USA velmi ceněných sedm stop (tedy 213 centimetrů).

Stejně zrádné jako s údajem o výšce je to i s pojmenováním jeho přesné pozice na hřišti. Spolu s hvězdným Kevinem Durantem je nejvyšším hráčem v NBA hrajícím na perimetru, avšak zastane i hodně práce tradičně určené podkošovým hráčům.

Antetokunmpovo působení na hřišti je nezvykle široké, trenér Jason Kidd z něj v zásadě udělal rozehrávače, hodně ho nechává hrát s míčem a Jannis je schopný na tři driblinky přejít přes celé hřiště a zasmečovat.

15.září 2015 v 09:58, příspěvek archivován: 06.prosince 2016 v 12:20

THE LARGEST HANDS OF THE #NBA #Greece & @Bucks forward Giannis Antetokounmpo has the largest hands in the #NBA. http://t.co/zhSRbP9doh

Jeho rozpažené ruce měří 220 centimetrů, skutečně obří jsou však jeho prsty a celá dlaň. Průměrná velikost dlaně u muže (měřena vzdálenost mezi špičkou palce a špičkou malíčku) je 19 centimetrů. Jannisova ruka má 30 centimetrů, což je ještě víc než u známého obranářeKawhiho Leonarda ze San Antonia, jemuž se přezdívá „The Claw“ neboli Pařát. Rovnat by se mu snad mohl 221centimetrový Walter Tavares.

Po příchodu do ligy přibral Jannis téměř patnáct kilo svalů na současných 101 kilogramů, v příštích letech jej však nejspíš čeká další nabírání hmoty.

Fotogalerie

Unikátní mladík si rychle řekl o místo na palubovce - a to také dostal. V Řecku nemohl dostatečně často trénovat, protože musel jít prodávat na ulici, teď je jeho pravidlem, že z haly odchází jako poslední.

A ještě jeden cíl si na startu profikariéry předsevzal, osobní. Co nejrychleji zajistit rodinu.

V úvodu kariéry odkládal Antetokunmpo většinu peněz stranou pro rodinu, jež musela zůstat v Řecku. Jeho první byt v Milwaukee byl velmi malý, vybavení z druhé či třetí ruky, odkoupené na internetu a od spoluhráčů. Po pár měsících byly administrativní problémy vyřešeny a zbytek africké rodiny směl na americký Středozápad.

Antetokunmpova pětka

Na Klapzubáky početně nemají, a tak je dobře, že si bratři Antetokunmpové vybrali basketbal. Je jich totiž přesně pět.

Rodiče, bývalý fotbalista George a někdejší výškařka Veronica, zamířili z Nigérie do Atén před čtvrtstoletím. Na světě už byl nejstarší syn Francis, který zůstal s prarodiči doma a o jeho sportovní dráze zdroje mlčí.

V Řecku se narodili další čtyři chlapci. Čtyřiadvacetiletý pivot Thanasis má za sebou několik startů v NBA, kde oblékl dres NY Knicks. Dnes je spoluhráčem Davida Jelínka, v Andoře hrají španělskou ligu.

Dva mladší bratři - osmnáctiletý Kostas a šestnáctiletý Alexis - jdou v Jannisových stopách. Kostas hraje NCAA za University of Dayton, Alexis za středoškolský tým.

A na hřišti? Bucks v jeho první sezoně uspěli jen v patnácti zápasech a Jannis se sžíval s nejlepší ligou na světě. I tak získal místo ve druhé pětce nováčků.

Ve druhém roce už s daleko lepšími výkony pomáhal mladému týmu k 41 výhrám a v prvním kole play-off trápil Chicago.

Loni se čekal od Bucks další pokrok, ale přišla utrápená sezona, jedinou světlou stránkou byl další progres mladého Řeka, který už se dostal na 17 bodů, osm doskoků a čtyři asistence na utkání.

Letos hra „Lidské abecedy“, jak se Antentokunmpovi kvůli těžko vyslovitelnému jménu i pestrému basketbalovému rejstříku říká, vzrostla o úroveň výš. Je tahounem Bucks, kteří bojují o čtvrté místo ve Východní konferenci, a patří mezi nejlepší hráče celé ligy.

V sezoně si připsal triple-double při výhře nad Orlandem za 21 bodů, deset doskoků a stejný počet asistencí (byl už šestý v kariéře). A nejlepší výkon přišel minulý týden proti úřadujícím šampionům z Clevelandu, jejich konto zatížil 34 body, přidal dvanáct doskoků a po pěti asistencích a ziscích.

Série týmových vítězství mu na přelomu listopadu a prosince zajistila titul nejlepšího hráče týdne ve Východní konferenci NBA.

Na Milwaukee dnes nedá Jannis dopustit, městu i klubu přísahá věrnost a jednou by jim chtěl zajistit oslavy basketbalových šampionů. Zatím to dokázal jen tým kolem Kareema Abdul-Jabbara (tehdy ještě Lewa Alcindora) a Oscara Robertsona v roce 1971.

Jannis Antetokunmpo (vpravo) z Milwaukee v souboji s Marcusem Morrisem z...

Jannis Antetokunmpo (vpravo) z Milwaukee v souboji s Marcusem Morrisem z Detroitu.

Aby se Jannis Antetokunmpo posunul mezi ofenzivní esa, zbývá mu odstranit jedinou slabinu - střelbu z dálky. I tak se očekává, že letos získá svou první nominaci do Utkání hvězd NBA a do budoucna může být třeba i hlavní tváří ligy.

„Podívejte se, co už dokázal. A to je jen raná ukázka, kam nás může dovést,“ chválí svého nejlepšího hráče trenér Kidd. „Už toho hodně zvládá a přijde čas, kdy se jeho laťka zase posune nahoru. Bude to mezi nejlepší, LeBrona Jamese nebo Dirka Nowitzkého. Nebylo by skvělé mít ty dva v jednom. Myslím, že je to možné.“

Spásou je také pro řecký basketbal. Evropské hvězdy Theo Papalukas a Dimitris Diamantidis už skončily úplně, Vassilis Spanulis jen reprezentaci. Jannis Antetokunmpo je teď v národním týmu číslem jedna.

A požehnáním je i z marketingového hlediska, spolu se starším bratrem Thanasisem pořádá Jannis sérii venkovních exhibičních turnajů Antetokounbros, které do ulic Atén, Soluně a Hérakleionu láká novou generaci.

Spojení Antetokunmpo - Řecko nezačalo idylkou, ale teď do ní nemá daleko.

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bartošák kvůli životosprávě končí v Třinci. Přerušil kariéru a chce se léčit

Angažmá hokejového brankáře Patrika Bartošáka v Třinci zkrachovalo. Účastník posledního světového šampionátu přestoupil...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražské zázemí Kellnerovou nadchlo: Ale je to pro mě těžké a smutné

Stejně jako loni měla být ozdobou parkurového svátku, který zavítal do Česka. Jenže vinou květnové zlomeniny stehenní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Nymburští hodlají rozhýbat Bar. Přijedou i veteráni z NBA

Roli favoritů budou plnit basketbalisté Nymburka ve středečním domácím utkání v Praze na Královce v 6. kole Ligy mistrů...

Snad nepřijde nějaká krize, doufá opavské křídlo Švandrlík

Už devět zápasů z deseti vyhráli basketbalisté Opavy v tomto ročníku národní ligy. Zažívají mimořádně vydařený vstup do...

Půjdou Pardubice do čela? V Alpe Adria Cupu hostí Klosterneuburg

Nebýt toho, že momentálně mají na kontě o jeden až dva zápasy méně než jejich sokové, vedli by pardubičtí basketbalisté...

Nevyhrál lepší, ale šťastnější, přiznal po duelu s Rumunskem kouč Svitek

Pobíhal podél střídačky, z plných plic křičel pokyny a nervózně gestikuloval. Trenér českých basketbalistek Štefan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz