LeBron James z Clevelandu.

LeBron James z Clevelandu. | foto: Reuters

Famózní LeBron James dovedl Cleveland k výhře v Atlantě

• 202
Clevelandský basketbalista LeBron James zaznamenal 47 bodů, 12 doskoků a 8 asistencí a dovedl svůj tým k výhře 97:82 na palubovce. Atlanty. Cavs tak vedou v sérii už 3:0 na zápasy, stejně jako na Západě Denver Nuggets, kteří dokázali zvítězit na palubovce Mavericks 106:105 díky kontroverzní trojce Carmela Anthonyho sekundu před koncem.

Semifinále Východní konference:

Atlanta (4) - Cleveland (1) - 82:97 (stav série 0:3)
(18:22, 28:25, 19:25, 17:25)

Nejužitečnější hráč letošní ligy LeBron James se představil ve třetím zápase série ve vrcholné formě a jeho týmu už chybí jen jediná výhra k postupu do finále konference. James si vylepšil své letošní střelecké maximum v play-off, které bylo dosud 38 bodů a chyběl mu jen jediný bod k absolutnímu osobnímu rekordu v play-off.

"Druhá půle probíhala ve stylu ´dejte míč LeBronovi,´" pousmál se po zápase kouč hostů Mike Brown. "Vzal míč do rukou a řekl, že bude dávat body. A já řekl: ´Dobrá, tak já povím všem ostatním, aby bránili...´"

Hawks sice v domácí prostředí nastoupili se všemi třemi zraněnými hráči (Johnson, Horford, Williams) a kladli mnohem větší odpor než v prvních dvou soubojích venku, ale ve druhé půli už postupně ztráceli dech.

V poločase Hawks prohrávali jen o bod a ve třetí čtvrtině šli po šňůře 13:0 dokonce do vedení, ale pak přišel obrat, ke kterému přispělo vyloučení Zazy Pachulia za zbytečně vehementní protesty proti neodpískanému faulu.

James košem v poslední sekundě čtvrtiny zvýšil na 72:65 pro hosty a ve čtvrté čtvrtině se náskok dál zvyšoval. James nakonec trefil 15 z 25 střel z pole včetně pěti trojek a výrazně přispěl k tomu, že Cavs předčili domácí v poměru 46:23 na doskočené míče.

Cavaliers vyhráli už posedmé za sebou v play-off dvouciferným rozdílem a to je vylepšení historického rekordu Indiany z roku 2004. Čtvrtý zápas série se hraje v Atlantě v pondělí v noci.

Střelci:
Hawks - Johnson 21, Smith 18, Murray 17, Bibby 8, Horford 6...
Cavaliers -
James 47 bodů, 12 doskoků a 8 asistencí, Ilgauskas 14, West 12, Williams 11, Smith 7, Varejao 6 bodů a 10 doskoků

Semifinále Západní konference:

Dallas (6) - Denver (2) - 105:106 (stav série 0:3)
(20:20, 25:28, 35:31, 25:27)

O třetím vítězství Nuggets rozhodla trojka Carmela Anthonyho přesně 1 sekundu před koncem a domácí Mavericks cítí křivdu, protože měli za stavu 105:103 faul "k dobru" a přestože se Antoine Wright střeleckou hvězdu hostů evidentně snažil faulovat, rozhodčí nechali pokračovat ve hře a Anthonyho trojku uznali.

Nuggets prohrávali ještě 31 sekund před koncem 101:105, ale Anthony zaznamenal rychlé dva body po nájezdu (a smeči) a hosté tak nemuseli úmyslně faulovat. Nejlepší hráč domácích Dirk Nowitzki pak 8 sekund před koncem netrefil střelu ze 4 metrů a hosté tak dostali poslední šanci.

Po oddechovém čase vyhodili míč z autu Anthonymu, který se uvolnil podél trojkové čáry kolem Wrighta a zamířil přesně. Wright se ho dokonce dvakrát pokusil faulovat, protože domácí ještě neměli 4 fauly ve čtvrtině a při "nestřeleckém" faulu by se jen míč vyhazoval z autu.

Rozhodčí ale nechali pokračovat ve hře a před rozezlenými domácími hráči a majitelem klubuu Marcem Cubanem pak museli málem utéct do šatny. Paradoxem je, že ve velmi tvrdém utkání bylo to té chvíle odpískání celkem 61 (!) faulů a neustálá střelba šestek narušovala tempo utkání. Poslední zoufalá střela Nowitzkiho nenašla cíl a Dallas tak prohrává už 0:3 na zápasy - v historii NBA ještě nikdy nikdo neotočil sérii za tohoto stavu.

Dallas - Denver,  Chauncey Billups z Denveru (v modrém) dává koš. Přihlížejí domácí Dirk Nowitzki a Jason Kidd (vzadu).

Denver vyhrál první dva zápasy v domácím prostředí zcela přesvědčivě po výborných výkonech v posledních čtvrtinách, v Dallasu pak dokázal vyhrát i navzdory tomu, že Anthony minul svých prvních 7 střel v řadě, pivot Nene dokonce 8 a Chris Andersen odehrál jen 11 minut, než se vyfauloval.

Chauncey Billups nastřílel 32 bodů, z toho 16 ve třetí čtvrtině, Anthony přidal 31 bodů. Domácím nestačilo 33 bodů a 16 doskoků Dirka Nowitzkiho a Denver je jediným týmem z celé NBA, který dokázal od poloviny února na palubovce Mavs vyhrát. Proti ostatním týmům ligy má Dallas v tomto období domácí bilanci 17/0.

Brandon Bass nastřílel za domácí 14 ze svých 16 bodů ve druhé půli, ale Mavs měli úspěšnost střelby z pole jen 40%. Nepomohlo jim dokonce ani 40 přesných trestných hodů ze 49 pokusů, protože hosté ztratili za celý zápas jen 7 míčů.

Čtvrté utkání série se hraje v pondělí v noci opět v Dallasu a Nuggets v něm už můžou rozhodnout o svém postupu do finále Západní konference.