Do Evropské ligy vstoupí druhý český tým

  • 1
Praha - Basketbalistky USK Praha si v nadcházející sezoně místo Poháru FIBA poprvé zahrají Evropskou ligu. České vicemistryně dostaly šanci vstoupit do prestižní soutěže jako první náhradnice za Buducnost Podgorica, která nesplnila finanční podmínky mezinárodní federace FIBA. "My měli eminentní zájem na účasti v nejvyšší soutěži, a tak jsme od začátku vyvíjeli na FIBA neformální tlak," prozradil sekretář České basketbalové federace Miloš Pražák, hlavní osoba v diplomatických jednáních, která vynesla vysokoškolačkám první místo náhradníka, ačkoliv na základě bodového koeficientu v evropském žebříčku Česká republika na dvojnásobnou účast v Evropské lize nemá.

Vysokoškolačky doplní v Evropské lize pravidelného účastníka Gambrinus Brno, který letos v soutěži obsadil třetí místo.  Podle Pražáka měl klub ze Srbska a Černé Hory u FIBA dluh již z loňska a nezaplatil ani vstupní poplatek pro letošek.

"My měli eminentní zájem na účasti v nejvyšší soutěži, a tak jsme od začátku vyvíjeli na FIBA neformální tlak," prozradil Pražák, hlavní osoba v diplomatických jednáních, která vynesla vysokoškolačkám první místo náhradníka, ačkoliv na základě bodového koeficientu v evropském žebříčku Česká republika na dvojnásobnou účast v Evropské lize nemá. Tři účastníky v ní má Francie a po dvou Maďarsko, Španělsko a Rusko.

Na Folimance přijali novinku s nadšením, prý ani na okamžik neváhali, zda nabídku přijmout. "Velmi jsme o Euroligu stáli, byť víme, že nás čeká strašná spousta práce," uvedl manažer klubu Marek Kučera, který v pátek pocestuje do Mnichova na sobotní losování.

Jel by tam tak jako tak, místo trojice soupeřů v Poháru FIBA se tam však stejně jako Brňanky dozví jména sedmi mnohem věhlasnějších ženských klubů, se kterými se vysokoškolačky v základní části utkají. "Euroliga je pro nás jistota minimálně čtrnácti kvalitních zápasů," zmínil významnou výhodu, kterou v účasti mezi elitou spatřuje.

Podle manažera klub finančně náročnější soutěž utáhne. V tomto směru mělo vedení jasno už tehdy, když klub o euroligovou divokou kartu žádal. A věří si i herně, byť na čelní umístění nemyslí. "Kádr nemáme špatně postavený, ale na špici to stačit nemůže," uznal Kučera. Jeho úkolem v nejbližších dnech je dotáhnout do konce jednání s nejmenovanou pivotkou. "Je z východu Evropy a je to reprezentantka. Účast v Eurolize by mohla jednáním celkem napomoci," řekl manažer.

Start USK v nejlepší evropské klubové soutěži potěšil i trenéra národního týmu a konkurenčního Brna Jana Bobrovského. "Bude to přínos pro český basketbal. Více hráček dostane šanci ke konfrontaci sil v kvalitní soutěži, což by se mělo promítnout i na výkonech reprezentace," uvedl Bobrovský.

Vedle Podgorice se v sobotu v osudí neobjeví také italské Como. Dvojnásobné vítězky soutěže z let 1994 a 1995 se odhlásily také z ekonomických důvodů.
Model Evropské ligy zůstává stejný. V základní části se ve dvou skupinách po osmi účastnících střetnou týmy systémem každý s každým doma a venku, následuje čtvrtfinále play off na dva vítězné zápasy a nejlepší čtyři celky změří síly v turnaji Final Four.

Brno by chtělo hrát v co nejsilnější skupině. "Kvalitní týmy budou mít zřejmě Valenciennes, Barcelona a Valencie a také oba ruské kluby, které mají dobré ekonomické zázemí. Věřím, že budeme patřit mezi šest nejlepších týmů," uvedl před losováním manažer Gambrinusu Jiří Hamza.

Oproti minulým sezonám budou zřejmě slabší Bourges a Ružomberok; přestavbou prochází oba maďarské kluby. V Pécsi zanechala aktivní činnosti Vilutyteová, Bérešová očekává rodinu a Ujváryová zamířila do Coma. "Celý tým přebudovává Šoproň, ale bude mít hlavní sílu ve slovenské trenérce Hejkové, která umí
dobře poskládat družstvo," dodal Hamza.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž