Děčínský Admir Alič se prodírá mezi hráči Nového Jičína Rostislavem Pelikánem (vlevo) a Luďkem Jurečkou. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Děčín deklasoval basketbalisty Nového Jičína a drží třetí místo

• 5
Basketbalisté Děčína porazili ve svém posledním zápase v základní části NBL v tabulce druhý Nový Jičín výrazným rozdílem 74:54 a drží třetí příčku. Přijít o ní může jen v případě, že Prostějov zvítězí v posledním kole na palubovce Nymburka.

Novojičínský trenér Zbyněk Choleva si postěžoval na marodku ve svém mužstvu. "Prohrát o 20 bodů je hodně, ale my máme velké zdravotní problémy a odehráli jsme, na co jsme měli. V druhé půlce se domácí zlepšili a zápas rozhodli," uvedl.

Opava i bez Štece a Dygrýna začala proti ligovému lídrovi s chutí. Dostala se do vedení o tři body a hosté nakonec první část těsně vyhráli jen zásluhou přesné trojkové střelby Křemena. V druhé čtvrtině se pak po zbytečných opavských ztrátách míče a dalších dvou Křemenových trojkách Středočeši dostali do vedení o deset bodů.

Do druhého poločasu vstoupili hráči Nymburka zodpovědněji v obraně, naopak Slezanům nevycházelo prakticky nic. "V prvním poločase jsme byli důstojným soupeřem, ale obrana, kterou nasadil Nymburk od třetí čtvrtiny, byla pro nás nepřekonatelná," uznal opavský trenér David Klapetek.

Liberec se po vítězství 84:68 nad Ostravou posunul na páté místo. "V druhém poločasu jsme zkoušeli, co jsme mohli, ale v našem týmu se nikdo nepřidal k Arnoldovi na útočné polovině," posteskl si ostravský kouč František Rón. "Jsem šťastný za výhru, protože teď už je hodně pravděpodobné, že se nám povede vyhnout v prvním kole Nymburku," poznamenal trenér vítězů Jan Slowiak.

Basketbalisté Prostějova porazili USK Praha 80:69 a stále mají šanci obsadit třetí místo. Aby však v tabulce předstihli Děčín, museli by ve zbývajícím utkání základní části ve čtvrtek zvítězit v hale nymburských suverénů.

Prostějovští basketbalisté nevstoupili do zápasu bez chyb, nepřesně
stříleli zpod koše a v poli zbytečně ztratili několik míčů, přesto si v
první polovině zápasu zajistili slibný náskok. Po přestávce sice umožnili
soupeři snížit ztrátu až na šest bodů, v závěru už ale opět měli utkání pod kontrolou.

Domácí trenér Peter Bálint se zlobil, že od 25. minuty jeho mužstvo
přestalo hrát. "Každý si chtěl zkusit koš, volili jsme těžké pozice, z toho
vznikaly ztráty, celkem sedmnáct. Jakmile vedeme o 20 bodů, ztratíme
koncentraci, to nás může stát dobré umístění," řekl.

Poraženým vysokoškolákům patří ve vyrovnaném středu tabulky sedmé místo. "Byli jsme pasivní, nebránili jsme dostatečně dobře. Snažili jsme se vyvinout tlak na Skibniewského, ale on ho překonal a vytvářel pozice pro střelbu, kterou jeho spoluhráči proměňovali," uvedl kouč USK Kenneth Scalabroni.

Ten dostal v utkání dvě technické chyby. "Stalo se mi to poprvé, ale
zaslouženě. Ještě jsem nezažil, aby rozhodčí zapískali pět útočných faulů. Nechápu linii dnešního utkání," divil se Scalabroni.

Liga basketbalistů - 43. kolo:

Opava - Nymburk 66:109 (23:24, 42:52, 52:78)
Nejvíce bodů:
Blažek 14, Kratochvíl 13, Šiřina a Šoška po 10 - Křemen a Gray po 21, Jagodnik 16, Schilb 13. Rozhodčí: Paulík, Hruša, Kapl. Trestné hody: 19/13 - 12/10. Fauly: 18:20. Trojky: 5:13. Technická chyba: 19. Sokolovský (Nymburk). Diváci: 999. Nejlepší hráč: Křemen.

Liberec - Ostrava 84:68 (17:14, 44:35, 66:53)
Černošek a Hampton po 17, Marek 13, Landa a Meno po 10 - Arnold 26, Robinson 12, Mužík 9. Rozhodčí: Dolinek, Macela, Znamínko. Trestné hody: 15/11 - 16/11. Fauly: 18:19. Trojky: 11:7. Diváci: 415. Nejlepší hráč: Arnold.

Děčín - Nový Jičín 74:54 (17:12, 32:30, 47:42)
Hatcher 16, P. Houška a Williams po 15, Miloš 13 - Pelikán 13, Pospíšil 9, Hájek 7. Rozhodčí: Vyklický, Vondráček, Hošek. Trestné hody: 7/4 - 11/7. Fauly: 17:10. Trojky: 6:5. Diváci: 620. Nejlepší hráč: Williams.

Pardubice - Kolín 78:83 (21:17, 39:44, 50:58)
Sanders 26, Sirvydis 17, Horák 11, Payne 10 - Brown 22, Ames 16, Rogers 12, Mihailovič 11. Rozhodčí: Paulík, Rozsypal, L. Lukeš. Trestné hody: 14/13 - 32/24. Fauly: 25:19. Pět chyb: 38. Horák - 40. Pavlík. Trojky: 9:5. Diváci: 670. Nejlepší hráč: Brown.

Prostějov - USK Praha 80:69 (25:15, 51:34, 62:50)
Falls 24, Hanavan 18, Miller 14, Beechum 10 - Platt 15, Hamm 14, Satoranský 13, Vocetka 11. Rozhodčí: Zachara, Vrážel, Holubek. Trestné hody: 18/15 - 11/9. Fauly: 16:23. Trojky: 11:8. Diváci: 700. Nejlepší hráč: Skibniewski (Prostějov).