Češka Eva Vítečková (vlevo) se pokouší bránit Dimitru Kalentzouovou. | foto: FIBA Europe

České basketbalistky podlehly i Řecku, do play-off je posouvá jen teorie

• 58
České basketbalistky zůstávají v osmifinálové skupině na evropském šampionátu v Lotyšsku bez výhry. Řecku podlehly 45:62 a zkomplikovaly si tím cestu do čtvrtfinále. Hlavní hvězdou zápasu byla Řekyně Maltsiová, která se blýskla 24 body. Poslední utkání osmifinále odehrají Češky v pondělí proti Polsku.

Češky by do play-off postoupily pouze v případě výhry o 33 bodů nad Polskem a zároveň se musejí spoléhat na vítězství Slovenska v pondělním souboji s Řeckem.

Přestože trenér Milan Veverka nemohl počítat s pivotkou Michalou Hartigovou, kterou trápí bolesti zad, Češky vystoupily do zápasu o naději na play-off s jednoznačnou výškovou převahou. Ani tentokrát však nedokázaly soupeře přeskákat, na doskoky skončil zápas remízou 38:38.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Český tým sehrál proti Řecku nejhorší duel turnaje. Po valnou většinu zápasu prohrával."V každém předcházejícím utkání jsme měli nějaké dobré okamžiky, tentokrát jsme hráli špatně i v prvním poločase. Po prostřídání nás další hráčky nepozvedly. Škoda, že jsme prohráli tak vysokým rozdílem," smutnil trenér českého týmu Milan Veverka.

Řekyně učinily výrazný krok k triumfu už v prvním poločase. K vedení 30:22 po dvaceti minutách přispěla především Evanthia Maltsiová, autorka 16 bodů za půli a 24 za zápas. Rozehrávačku USK Praha nedokázaly Češky eliminovat za tříbodovou hranicí ani při nábězích pod koš.

"Maltsiová se těžko hlídá, patří mezi top hráčky na šampionátu. Když se uvolní po cloně, tak dokáže přesně vystřelit i dva metry za trojkovou hranicí. Její uvolnění je perfektní. Kromě toho dokáže v případě těsnějšího bránění uvolnit asistencí spoluhráčky. Neubrání ji ani další týmy, kterým nastřílí vždy rovněž přes dvacet bodů," komentoval její výkon Veverka.

Bojovnější Řekyně uspěly, přestože se k Maltsiové bodově nepřipojila rozehrávačka Dimitra Kalentzouová. Zastoupily ji dvanáctibodové Zoi Dimitrakouová a pivotka Pelagia Papamichailová, která zaznamenala také jedenáct doskoků.

Na české straně se nejvýrazněji prosadila Jana Veselá, autorka 15 bodů, ospale působící hru českého družstva ale rozproudit nedokázala.

Česko - Řecko: smutná česká lavička a kouč Veverka (v popředí)Světlejší momenty od českého týmu přišly jen krátce po změně stran. Úvod poločasu vyšel oporám Vítečkové, Veselé a Kulichové stejně jako Tereze Peckové.

Prvních pět minut třetí části hry Češky vyhrály 12:4, což znamenalo vyrovnání na 34:34. Okamžitá trojková odpověď Maltsiové však znovu získala Řekyním vedení, o které už do konce duelu nepřišly.

Do poslední desetiminutovky sice Češky přicházely s odstupem pouhých čtyř bodů (38:42), avšak rozháraná hra na útočné polovině jim přinesla pouhých sedm bodů, zatímco Řekyně i přes průměrný výkon skóre pozvolna navyšovaly.

Výsledných 62:45 je nejvyšším vedením soupeřek v celém zápase. "Škoda, že jsme ještě v poslední čtvrtině udělali tolik chyb a náskok soupeřek se natáhl na sedmnáct bodů. Chtěli jsme zápas zvrátit, ale tolik špatných přihrávek nás o tuto možnost připravilo," sosal trenér českého týmu.

Řecko - Česko 62:45 (16:11, 30:22, 42:38)

Nejvíce bodů: Maltsiová 24, Papamichailová a Dimitrakuová po 12 - Veselá 15, Vítečková 12, Pecková 9.
Rozhodčí: Maestre (Fr.), Krug (Rus.), Nynäsová (Fin.). Trestné hody: 10/9 - 15/9. Fauly: 13:11. Trojky: 9:2. Doskoky: 38:38. Diváci: 300.