ZLOMENÉ. České juniorky postup do elitní divize mistrovství Evropy do 20 let v

ZLOMENÉ. České juniorky postup do elitní divize mistrovství Evropy do 20 let v roce 2011 nepřivezly. zleva: Alena Hanušová, Barbora Věchtová, Tereza Matulková, Karolína Elhotová, Markéta Klečková, Petra Záplatová, | foto: FIBA Europe

České basketbalistky do 20 let se k elitě nepřipojí, vezou čtvrté místo

• 20
Basketbalové reprezentantky do 20 let stejně jako loni nezvládly na mistrovství Evropy divize B klíčové semifinále. Znovu tak přišly o návrat do elitní skupiny. Češky po šesti výhrách podlehly Portugalsku 60:63. V nedělním souboji o třetí místo pak podlehly Řecku 59:60.

Svěřenkyně Marcely Krämerové potkal na turnaji v Ohridu naprosto stejný osud jako v loňském roce, kdy se rovněž hrálo v Makedonii, ale v Kavadarci. Základní skupinu opět vyhrály bez porážky a ve čtvrtfinále deklasovaly Bulharsko 67:42.

Loni družstvo zastavily v semifinále Slovenky výhrou o tři body (53:50), stejným bodovým rozdílem zvítězilo i Portugalsko, proti němuž český tým zkolaboval ve druhé čtvrtině.

Tereza Matulková 8,2/1,3 (6)

Pozn.: Hráčka nastoupila do 8 zápasů, není-li v závorce uvedeno jinak.

Po té první vedl vysoko 24:14, ve druhé desetiminutovce ale nastřílel jen tři body a přenechal vedení soupeřkám. Těsné manko ve druhém poločase už nedokázaly Češky stáhnout a strhnout vedení na svou stranu.

Postup do divize A slaví po výhře nad českou reprezentací Portugalky. Doprovodí je vítěz druhého semifinále Švédsko, které uspělo nad Řeckem 72:70.

Kalich hořkosti si český celek vypil v souboji o bronz. V něm se už podruhé setkal s Řeckem, na rozdíl od přesvědčivého výsledku ve skupině však podlehl 59:60.

Duel ztratily svěřenkyně Krämerové ve druhé části hry, následující nápor vedl k vyrovnání na 59:59 v poslední minutě, čtyři sekundy před koncem ale Řekyně Tarlaová proměnila jeden trestný hod a rozhodla o vítězi.

Ženská dvacítka sestoupila do divize B v roce 2009, kdy v polské Gdyni skončila předposlední. Další pokus o návrat mezi elitu bude mít družstvo zase za rok.