Brno dál drží první místo, USK prohrál

• 1
Brno - Basketbalistky Gambrinusu Brno přehrály v sedmém kole Evropské ligy na domácí palubovce francouzské Valenciennes jednoznačně 86:62 a dál vévodí tabulce skupiny C. Naopak hráčky pražského USK prohrály ve Francii s týmem Bourges 60:71 a připsaly si tak pátou porážku ve skupině B.

Gambrinus Sika Brno - USVO Valenciennes 86:62 (31:12, 51:29, 70:47)

Brňanky začaly podle scénáře z posledních tří zápasů: také proti belgickému Namuru, v polské Gdyni a v domácí lize s USK Praha rozhodly hned na začátku. Francouzky sice stačily na úvodní koš pivotky Kulichové odpovědět střelou Ohldeové a vyrovnat na 2:2, v dalším průběhu už ale měly dynamicky hrající Moravanky zápas plně ve své režii.

V obraně vynikaly Brňanky pohyblivostí i předvídavostí a zcela eliminovaly útočné signály soupeřek. Po získání míče vyrážely k bleskovým protiútokům, které neomylně zakončovaly. Na bodové trháky nestačily Francouzky odpovídat. Po pěti minutách už vedly hráčky Gambrinusu 14:6.

Trenér Valenciennes Hervé Coudray se pokoušel častými střídáním pozastavit rozjeté
soupeřky, jeho snaha ale byla marná. Naopak v poslední sekundě první čtvrtiny Žirková tříbodovou střelou zvýšila na 31:12.

Ve druhé čtvrtině se podařilo Valenciennes přibrzdit narůstání rozdílu ve skóre. Také proto, že domácí basketbalistky ztratily předchozí jistotu v koncovce a hostující tým zejména pod vlastním košem zlepšil zásluhou americké pivotky Ohldeové doskakování odražených míčů.

Také po změně stran už stačily francouzské hráčky držet v obraně se soupeřkami krok. Ovšem Brňanky už nehrály v tak vysokém tempu jako v úvodu zápasu a spíše kontrolovaly bezpečný dvacetibodový náskok, který v pohodě udržely až do konce zápasu.

"Určitě byla z našeho pohledu nejlepší první čtvrtina. A první poločas byl určitě lepší než druhá polovina zápasu, která mně připadala spíše jako přátelské utkání se snahou nevydat příliš mnoho sil," uvedl trenér Brna Jan Bobrovský, který byl spokojen s výkonem svých svěřenkyň v defenzivě.

"Soupeřky nás neměly čím překvapit, měli jsme je dokonale přečtené. Do stavu 39:16 jsme excelovali. Závěr už byl spíše v předvánoční atmosféře," dodal Bobrovský.

Kouč Coudray neskrýval zklamání. "Připravovali jsme se hlavně na začátek zápasu, aby nám soupeřky bodově příliš neutekly. Nestačili jsme ale vzdorovat rychlé hře Brna, které nás v prvním poločase přehrálo přesnější koncovkou i kombinací," řekl.

Nejvíce bodů: Kulichová 15, Machová 14, Whitmoreová 13, Žirková a Maiga-Baová po 10 - Ohldeová 17, Koehnová 12. Rozhodčí: Reatto (It.), Fufis (Řec.), Bijedič (Bosna). Fauly: 17:14. Trestné hody: 18/15 - 21/17. Trojky: 5:5. Diváci: 1000.

6. Namur 6 1 5 410:467 7

Bourges - USK Praha 71:60 (18:14, 35:33, 53:46)

Trojnásobným vítězkám Evropské ligy vyšla odveta za listopadovou prohru na Folimance, kde podlehly o devět bodů. Vysokoškolačky tehdy dovedla k cennému úspěchu Francouzka Sandra Le Dréanová, ale dnes se proti svým krajankám tolik neprosadila a dala jen sedm bodů.

Hráčky Bourges začaly utkání lépe a za tři a půl minuty vedly 9:2. Pražanky pak zabraly a ve druhé čtvrtině šly dokonce do vedení. Po koši Hartigové ve 24. minutě otočily skóre na 21:20.

Pak se oba týmy přetahovaly o vedení, ale ve druhém poločase už vedlo pouze domácí družstvo. Svěřenkyním trenéra Lubora Blažka nepomohl ani výborný výkon Američanky Janell Burseové, která dala 16 bodů a skvěle si počínala pod košem, kde doskočila 13 míčů.

Další zápas sehraje USK 10. ledna doma proti Krakovu.

Nejvíce bodů: Dumercová 19, Snellová 17, Miyemová 14 - Burseová a Whalenová obě 16, Karpovová 9, Le Dréanová 7. Trestné hody: 27/19 - 11/8. Fauly: 15:24. Trojky: 2:2.