Boston vyhrál drama ve Phoenixu

• 25
New York - Basketbalová NBA měla v neděli na programu celkem 11 zápasů. Jiří Welsch kvůli zranění v New Jersey nenastoupil a jeho Cleveland prohrál 98:104. Naopak jeho starý tým se rozjel k vítězné sérii - znovu zářil Antoine Walker a Celtics tentokrát dokonce vyhráli drama na palubovce lídra ligy Phoenixu.

Toronto (24/32) - L.A.Lakers (28/26) - 108:102
Toronto prohrálo s Lakers už 6 zápasů za sebou a na domácí palubovce je neporazilo dokonce od roku 1996 - ještě 2 a půl minuty před koncem se zdálo, že tradice bude pokračovat, protože hosté vedli o 5 bodů, ale závěr vyšel Torontu dokonale. Jalen Rose a Donnyell Marshall nastříleli posledních 10 bodů svého týmu a Raptors zakončili zápas šňůrou 10:0.

Rose nastřílel 26 bodů (z toho 12 v poslední čtvrtině) a domácí dokázali překonat i velmi dobrou střelbu soupeře (51,3%), protože ztratili pouze polovinu míčů než hosté (9:18) a také skvěle stříleli trojky. Marshall trefil 5 trojek z 8 pokusů a celý tým Raptors měl výbornou bilanci 13/24, což je úspěšnost přes 54%. Domácí už pětkrát za sebou nastříleli přes 100 bodů a mají z těchto zápasů bilanci 4/1.

Za hosty podal velmi dobrý výkon Kobe Bryant, který zaznamenal 31 bodů, 8 doskoků a 8 asistencí (12/25 z pole). Sekundoval mu Chucky Atkins, který trefil 4 z 5 trojkových pokusů a nasbíral 22 bodů. Lakers inkasovali v 1.půli 65 bodů a prohrávali až patnáctibodovým rozdílem. Náskok dotáhli i přesto, že Bryant nastřílel ve druhé půli "jen" 10 bodů.
Střelci:
Raptors
- J.Rose 26, Marshall 19, Alston a Bonner 14, Bosh 12 bodů a 15 doskoků, Peterson 12, L.Murray 5
Lakers - Bryant 31, Atkins 22, Odom 13, J.Jones 11, B.Grant 8, C.Butler 6
střelba: 46% - 51% (trojky: 13/24 - 9/18)

New Jersey (25/32) - Cleveland (31/23) - 104:98
Jiří Welsch zůstal kvůli zranění z minulého zápasu jen v civilu a sledoval, jak jeho nový tým prohrává už šestý zápas v řadě na palubovkách soupeřů. Zatímco v domácím prostředí jsou Cavaliers druhým nejlepším týmem východu (21/5), venku mají bilanci jen 10/18.

V New Jersey Cavaliers nevyhráli už od dubna 2001 a zápas začali velmi špatně. Domácí si pod taktovkou Jasona Kidda a díky opět skvělému Vinci Carterovi vybudovali až jedenadvacetibový náskok. Hosté ale zabojovali a přelom třetí a čtvrté čtvrtiny vyhráli 31:12!

V úvod 4.čtvrtiny hosté předvedli dokonce šňůru 9:0 a bývalý hráč Nets Lucious Harris trojkou dokonce vyrovnával na 83:83. Domácí ale dokázali zareagovat včas a zvládli i koncovku, ve které hosté ještě jednou snížili na 93:95. Kidd přihrál na klíčovou trojku Travisi Bestovi (100:93) a sám pak čtyřmi šestkami v posledních 16 sekundách jistil výhru.

Carter zaznamenal 31 bodů a 11 doskoků (10/18 z pole, z toho trojky 3/3), podkošovou oporou byl opět Nenad Krstič (15 bodů), Kidd přidal 14 bodů, 12 asistencí a 8 doskoků. Za hosty nastřílel LeBron James 28 bodů (7 asistencí), Jeff McInnis přidal 23 bodů a Zydrunas Ilgauskas 20 bodů a 18 doskok, ale ani to nepomohlo.

Hosté sice o něco lépe stříleli a byli výrazně lepší v útočném doskakování (Ilgauskas 10 míčů), ale doplatili na 20 ztracených míčů a na velký počet faulů - Nets totiž proměnili 34 z 39 trestných hodů.
Střelci:
Nets
- V.Carter 34 bodů a 11 doskoků, Krstič 15, Kidd 14 bodů a 12 asistencí, Mercer 10, Vaughn 9
Cavaliers - L.James 28, McInnis 23, Ilgauskas 20 bodů a 18 doskoků, Traylor 10 bodů a 12 doskoků, L.Harris 7
střelba: 41% - 42% (trojky: 6/15 - 5/12)

Milwaukee (23/31) - Seattle (38/16) - 99:73
Bucks hodně zošklivili Rayi Allenovi návrat do Milwaukee, kde několik let působil - Allenovi se nedařilo (střelba 4/16), stejně jako celému týmu, který neměl od začátku v podstatě žádnou šanci.

Sonics zahájili utkání střelbou 0/10 (po 5 minutách prohrávali 0:13), už v první čtvrtině ztráceli více než 20 bodů (10:31!) a jejich úspěšnost střelby byla v celém zápase "tragických" 29%. Ve druhé čtvrtině a na začátku třetí sice díky dobrému útočnému doskakování trochu snížili (48:60), ale poté jim definitivně došel dech a celkových 73 bodů je minimem v této sezoně.

Naopak domácím roste forma (z posledních 7 domácích zápasů mají bilanci 6/1) a včera to od začátku potvrzovali. Ani jednou neprohrávali, když odstartovali utkání šňůrou 13:0. Výborně střílel Michael Redd, který proměnil 14 z 25 střel a zaznamenal 35 bodů, velmi dobrý výkon podal i Desmond Mason (19 bodů a 11 doskoků).
Střelci:
Bucks -
Redd 35, Mason 19 bodů a 11 doskoků, J.Smith 16, M.Williams 8 bodů a 10 asistencí, E.Strickland 7
Sonics - R.Allen 16, R.Murray 11, A.Daniels 10, Lewis a Collison 9, Fortson 6 bodů a 10 doskoků...R.Evans 4 body a 12 doskoků
střelba: 51% - 29% (!) (trojky: 3/7 - 6/23)

Houston (32/24) - Utah (18/37) - 92:99
Asi největší překvapení dne - Houston sice v první půli vedl až o 10 bodů (především díky McGradymu), ale Utah i bez zraněného Carlose Boozera dokázal zápas otočit a poslední čtvrtinu vyhrál 30:23. Houston nedokáže v posledních dneech zvládat koncovky zápasů - po své vítězné osmizápasové sérii už třikrát za sebou prohrál a během těchto tří zápasů byl ve čtvrtých čtvrtinách celkově přestřílen o 27 bodů.

Za hosty výborně střílel Matt Harpring (28 bodů, z toho 8 v posledních čtyřech minutách), který trefil 12 ze 17 střel, Raja Bell se blýskl trojkovou střelbou 3/3 (21 bodů). Za domácí nastřílel Tracy McGrady 23 bodů, ale Yao Ming měl potíže s fauly a nakonec zaznamenal jen 12 bodů a 4 doskoky.

Houstonu chybí zraněný Bob Sura, místo něj nastoupila na střední rozehrávce nová posila - Mike James. Ten se uvedl solidním výkonem a nastřílel 21 bodů. Domácí velmi dobře stříleli a na body z rychlých protiútoků dokonce vyhráli 19:2, ale propadli v doskakování. "Naše doskakování je příšerné," prohlásil kouč Van Gundy. "Naši hráči na něm dostatečně nepracují a ani si to snad neuvědomují. Utah to měl snadné..."
Střelci:
Rockets
- McGrady 23, M.James 21, Wesley a Yao 12, J.Howard 11, J.Barry 8
Jazz - Harpring 28, Bell 21, Okur 14, Kirilenko 13, McLeod, Eisley a Borchardt 5

Washington (31/24) - Sacramento (36/21) - 108:110
Domácím nepomohl ani skvělý výkon Gilberta Arenase - ten popáté v sezoně překonal hranici 40 bodů, když trefil 7 z 11 trojek a zaznamenal 43 bodů a 7 doskoků. Hosté však ve vyrovnaném zápase lépe zvládli koncovku a Cuttino Mobley po Arenasově faulu rozhodl zápas dvěma trestnými hody 1,5 s před koncem.

Za hosty zářil Mike Bibby, který se Arenasovi téměř střelecky vyrovnal - proměnil 13 z 23 střel (trojky 5/9) a zaznamenal celkem 38 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků. Bibby se trojkou podílel na klíčové šňůře 9:0 v závěru, kterou hosté otočili stav 97:104. V poslední sekundě měl šanci na vítěznou trojku domácí Steve Blake (celkem 17 bodů), ale netrefil.
Střelci:
Wizards
- Arenas 43, Blake 17, Haywood 13, K.Brown 10 bodů a 10 doskoků, Jamison 7
Kings - Bibby 38, Mobley 18, B.Miller 12 bodů a 10 doskoků, M.Evans 12, Williamson 9, K.Thomas 6 bodů a 12 doskoků
střelba: 47% - 49% (trojky: 10/24 - 10/22)
trestné hody: 45 - 44
body z protiútoků: 16 - 15
20173 diváků

New Orleans (11/44) - Denver (27/29) - 93:94
Denver získal těsné vítězství až díky vydařené poslední čtvrtině, kterou vyhrál 27:19. Carmelo Anthony za ní nastřílel 17 ze svých 31 bodů a Nuggets vymazali náskok domácích, který byl v jednu chvíli až jedenáctibodový. Anthony proměnil všech 14 trestných hodů (z toho 10 ve 4.čtvrtině!) a doskočil 10 míčů.

Domácí výborně stříleli trojky (10/18 - 56%!) a ještě 5 a půl minuty před koncem vedli o 7 bodů (86:79). Hosté ale otočili skóre šňůrou 15:4 a Earl Boykins dvěma šestkami 5 sekund před koncem zvyšoval už na 94:90. Trojka Dana Dickaua (22 bodů, trojky 3/4) v poslední sekundě už jen kosmeticky upravovala skóre.
Střelci:
Hornets
- Dickau 22, Jacobsen 15, Andersen 12 bodů a 10 doskoků, Nachbar 11, J.Smith a Vroman 9, Claxton 5
Nuggets - Anthony 31 bodů a 10 doskoků, Boykins 16, A.Miller, K.Martin a Russell 12, Camby 5 bodů a 10 doskoků
střelba: 42% - 41% (trojky: 10/18 - 3/10)

Orlando (28/27) - Miami (42/16) - 103:112
Orlandu se v posledních zápasech nedaří a Miami naopak dokazuje, že je silným týmem i bez zraněného Shaquilla O´Neala. Dwyane Wade a oba jmenovci Jonesové nastříleli dohromady 74 bodů a Heat porazili bez Shaqa Orlando i podruhé za sebou.

Wade sice ztratil 8 míčů, ale trefil 11 z 15 střel (!) a zaznamenal 28 bodů a 11 asistencí, Eddie Jones přidal 24 bodů (trojky 4/9) a Damon Jones 22 bodů (trojky 6/10), když 49 sekund zvyšoval po nájezdu na 108:100. Ve 4.čtvrtině "řádil" především Eddie Jones, který v ní nastřílel 12 bodů svého týmu v řadě za sebou.

Domácím nepomohla ani skvělá střelba Granta Hilla, který nastřílel 34 bodů (11/20 z pole), Steve Francis zaznamenal 22 bodů, ale trefil jen 5 z 16 střel. Domácí nezvládli 2.čtvrtinu, kterou prohráli 14:28, ztráceli až 19 bodů a tak jim nepomohlo ani 65 bodů za druhý poločas - především proto, že naopak sami 58 bodů inkasovali.
Střelci:
Magic
- Hill 34, Francis 22, Nelson a Turkoglu 14, D.Howard 9
Heat - Wade 28 bodů a 11 asistencí, E.Jones 24, D.Jones 22, Haslem 10 bodů a 12 doskoků, Laettner 9
střelba: 49% - 53% (trojky: 2/7 - 11/22)
17283 diváků

Phoenix (43/14) - Boston (29/28) - 113:120 prodl.
Antoine Walker může být zatím se svým návratem do Bostonu určitě spokojen - Celtics využili absence zraněného domácího dirigenta Steva Nashe a získali cennou výhru, druhou za sebou od Walkerova přestupu.

Walker sice tentokrát proměnil jen 12 z 32 střel, ale celkem zaznamenal 33 bodů, 13 doskoků a 6 asistencí. Paul Pierce přidal 25 bodů a 12 doskoků a Celtics si upevnili vedení v Atlantické divizi, když se opět dostali s bilancí nad 50% (29/28). Boston je navíc vůbec prvním týmem z východu, který letos ve Phoenixu vyhrál.

Za domácí nastřílel Amare Stoudemire 27 bodů za pouhých 25 minut, ale ještě v úvodu 4.čtvrtiny se vyfauloval a citelně domácím v závěru chyběl. Suns sice i bez svých dvou největších hvězd vyhráli poslední čtvrtinu 22:19 a muselo se prodlužovat, ale v nastaveném čase už domácí nestačili.

Nováček Delonte West (19 bodů) poslal hosty trojkou definitivně do vedení 2 minuty před koncem (111:109), Ricky Davis pak přidal 2 šestky a Walker na začátku poslední minuty zvyšoval na 115:110. Zápas byl velmi "vyhecovaný" - už v první čtvrtině padlo 7 technických chyb a v koncovce byl také vyloučen kouč domácích Mike D´Antoni - vůbec poprvé za dobu, kdy je u týmu Suns.
Střelci:
Suns
- Stoudemire 27, J.Johnson 21, Barbosa 18, Marion 15 bodů a 20 doskoků, Q.Richardson 13, McCarty 11, J.Jackson 6
Celtics - A.Walker 33 bodů a 13 doskoků, Pierce 25 bodů a 12 doskoků, West 19, R.Davis 16, LaFrentz 9, Banks 8

Portland (22/32) - Minnesota (28/29) - 83:91
Pro Minnesotu má při současném trápení každá výhra na palubovce soupeřů cenu zlata - k té včerejší ji dovedla dvojice Latrell Sprewell - Kevin Garnett. Sprewell nastřílel 27 bodů, včetně trojky, která poslal hosty 66 sekund před koncem definitivně do vedení 86:83, Kevin Garnett přidal 17 bodů a 12 doskoků. Timberwolves vyhráli zápas venku po 5 porážkách v řadě.

Blazers sice dotáhli jedenáctibodový náskok soupeře, když mu v druhé půli povolili jen 35 bodů, ale posledních 66 sekund prohráli 0:8 a utrpěli šestou porážku z posledních 8 zápasů. Nejlepším střelcem domácích byl Nick Van Exel, který zaznamenal 26 bodů, včetně dvou trojek, kterými v poslední čtvrtině vyrovnával skóre. Celkem trefil 7 z 11 trojkových pokusů.
Střelci:
Trail Blazers
- Van Exel 26, Randolph 17, Patterson a Abdur-Rahim 10, Stoudamire 7...Ratliff 0 bodů a 11 doskoků
Timberwolves - Sprewell 27, Garnett 17 bodů a 12 doskoků, Szczerbiak 12, Hoiberg 11, Hassell 8
střelba: 40% - 43% (trojky: 7/19 - 5/14)
trestné hody: 16/20 - 14/17
doskoky: 46 - 38
asistence: 19 - 27
ztráty: 18 - 7
17068 diváků

Golden State (16/39) - Detroit (35/19) - 88:94
Detroit je teď ve velké formě (už 7 výher v řadě), ale na palubovce Golden State se mu tradičně moc nedaří (nevyhrál tam od roku 1999) a vůbec jednoduché to neměl ani tentokrát. Díky vydařené 3.čtvrtině (32:21) sice vedl až o 12 bodů, ale nakonec musel výhru perně vybojovat až v koncovce.

Základní pětka hostů nastřílela 83 z 94 bodů svého týmu - nejvíce bodů zaznamenal Tayshaun Prince (23 bodů a 6 doskoků), který navíc zhruba 15 sekund před koncem donutil za stavu 88:91 výbornou obranou ke ztrátě míče domácího Jasona Richardsona. Chauncey Billups pak dvěma šestkami definitivně rozhodl.

Richardson zaznamenal 25 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí, za Warriors poprvé nastoupila i nová posila Baron Davis - jako náhradník odehrál 29 minut a zaznamenal 10 bodů a 8 asistencí.
Střelci:
Warriors
- J.Richardson 25, Fisher 19, Pietrus 12, B.Davis 10, Dunleavy 8, Murphy 7, Foyle 6 bodů a 10 doskoků
Pistons - Prince 23, R.Wallace 17, Billups 16, B.Wallace 14 bodů a 12 doskoků, R.Hamilton 13, Arroyo 5
střelba: 41,2% - 40,5% (trojky: 11/32 - 6/15)

L.A.Clippers (25/31) - Atlanta (10/45) - 111:104
Clippers po tři čtvrtiny téměř neustále prohrávali, ale kouč Dunleavy ve 4.čtvrtině konečně poslal na hřiště Chrise Wilcoxe a ten dovedl domácí k výhře. Wilcox nastřílel všech svých 9 bodů za posledních 7 minut a třemi smeči v řadě pomohl ke šňůře 9:0, která znamenala 5 minut před koncem vyrovnání skóre na 92:92.

Hosté ještě po šestce Harringtona naposledy vedli 95:94, ale pak přišla další šňůra domácích (opět 9:0) a minutu a půl před koncem bylo rozhodnuto. Clippers vyhráli druhý zápas za sebou, Atlanta naopak pokračuje ve svém nekonečném trápení na palubovkách soupeřů - prohrála na nich už 19 zápasů v řadě.

Corey Maggette a Bobby Simmons nastříleli společnými silami 49 bodů, za hosty se blýskl Tyronn Lue střelbou 11/16 (24 bodů a 7 asistencí), Al Harrington přidal 23 bodů. Hawks nepomohla k výhře ani úspěšnost střelby 54% - především proto, že domácí vytěžili 33 bodů z trestných hodů, tedy téměř dvojnásobek než hosté.