Prostějovské křídlo Jaromír Bohačík (vpravo) uniká, brání ho děčínský pivot

Prostějovské křídlo Jaromír Bohačík (vpravo) uniká, brání ho děčínský pivot Pavel Houška. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Basketbalisté Pardubic vedou tabulku, stíhají je Prostějov a Nymburk

• 1
Basketbalisté Pardubic odpověděli na výzvy svých soupeřů a po hladkém vítězství v Chomutově se vrátili do čela basketbalové ligy. Dva páteční zápasy 12. kola totiž zamíchaly s předními příčkami nejvyšší soutěže: zaútočil nyní druhý Prostějov, který doma zdolal ambiciózní Děčín. A uspěl i mistrovský Nymburk po vysoké výhře nad USK Praha.

K vítězství Prostějova přispěl devatenácti body nejlepší střelec zápasu Travis Peterson, k rozhodujícímu trháku nasadili domácí, kteří mají o zápas méně než lídr, v třetí čtvrtině.

Nymburku pomohlo k výhře na USK i sedmnáct tříbodových košů, hosté odpověděli jedenácti tříbodovými trefami. V nezvykle ofenzivním duelu se nováček v nymburských řadách A. J. Abrams uvedl do ligy 21. body. Obhájci titulu mají jako jediní v soutěži na kontě jen jednu porážku a oproti Pardubicím i dvě utkání k dobru.

Favorizovaným Pardubicím vyšla výborně druhá čtvrtina, v níž daly šest z celkových sedmi trojek v zápase a utekly soupeři až na rozdíl 22 bodů. Hosté nepolevili ani v dalším průběhu a výsledkem bylo jasné vítězství o 38 bodů, kterým si Východočeši zvedli sebevědomí před úterním utkáním 1. kola EuroChallenge Cupu proti francouzskému Roanne.

Na výhře Pardubic se podílela i nová posila týmu rakouský pivot s ghanskými kořeny Hermann Kofi Opoku. Při svém debutu zaznamenal dva body a dva doskoky.

Kolín vyhrál popáté, když zvítězil na palubovce Plzně 87:71. Hosté zahájili zápas šňůrou 11:0 a po první čtvrtině vedli 26:6. Ve třetí desetiminutovce utekli soupeři až na 30 bodů, v závěru Západočeši porážku zmírnili.

Poslední Opava v boji o první vítězství dobře začala a na konci čtvrté minuty vedla 14:6. O dvě minuty později však už měla náskok jen jednoho bodu.

V závěru druhé čtvrtiny Opavané získali vedení o 15 bodů, ale po změně stran se jejich náskok pomalu rozplynul. Hosté přestali chybovat, naopak Opava ztratila několik míčů a rázem vedla jen o sedm bodů. V závěrečné části měli již domácí nad unaveným soupeřem jasnou převahu.

Ligový nováček Ústí nad Labem vybojoval cenné vítězství na palubovce slovenského mistra Levic 81:78. Zasloužili se o to hlavně Američané Longmire a McFadden, kteří nastříleli shodně po 27 bodech. Severočeši vedli v utkání až o 17 bodů, ale v závěru o náskok téměř přišli. Štembergerův trojkový pokus o vyrovnání v poslední sekundě nevyšel.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 12. kolo

Nymburk - USK Praha 113:74 (30:24, 66:39, 90:55)
Nejvíce bodů:
Abrams 21, Křemen 17, Palyza 16, Nečas a Wilson po 13, Sokolovský 11 - Hruban 15, Cvek 12, Sedmák 9. Rozhodčí: Hruša, Galajda, Znamínko. Trestné hody: 12/8 - 10/7. Fauly: 10:14. Trojky: 17:11.

Prostějov - Děčín 94:77 (20:19, 43:36, 71:53)
Peterson 19, Cadri-Nicholson 18, Eitutavičius 14, Smith a Venta po 12 - Sanders 17, P. Houška 14, Alič 11, Stria 10. Rozhodčí: Dolinek, Vondráček, Benda. Trestné hody: 26/20 - 16/13. Fauly: 17:25. Trojky: 6:6.

Chomutov - Pardubice 71:109 (20:23, 37:58, 62:88)
Staněk 18, Lowery 14, Wright 13 - Hampton 22, Arnold a Černošek po 19, Muirhead 14, Kotas 11, P. Bohačík 10. Rozhodčí: Vyklický, Hošek, Milata. Trestné hody: 21/15 - 36/26. Fauly: 26:25. Trojky: 6:7.

Levice - Ústí nad Labem 78:81 (16:25, 31:48, 50:65)
Grant 28, Bernard 20, Henderson a Štemberger po 12 - Longmire a McFadden po 27, Holanda 9. Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Kapaňa. Trestné hody: 24/19 - 24/19. Fauly: 19:23. Trojky: 3:6.

Opava - Inter Bratislava 81:61 (24:19, 40:28, 59:46)
Blažek 13, Klečka 12, Dokoupil a Šiřina po 11, Kolovrat, Strnisko a Vaňák po 10 - Allen 19, Kuffa 10. Rozhodčí: Hruša, Holubek, Matějek. Trestné hody: 16/12 - 13/10. Fauly: 17:19. Trojky: 5:5.

Svitavy - Ostrava 90:65 (30:18, 49:34, 76:52)
Mróz 20, George, Macela a Meno po 11, Špaček 10 - Luettgerodt 20, Hughes 12, Stehlík 9. Rozhodčí: Vrážel, Kurz, Večeřa. Trestné hody: 23/21 - 23/16. Fauly: 21:23. Trojky: 11:5.

Plzeň - Kolín 71:87 (6:26, 24:47, 49:70)
L. Tóth 22, Kubizňák 10, Kovanda 8 - Machač 15, J. Jelínek 14, Barnes, Hubálek a Zuzák po 10. Rozhodčí: Lukeš, Kučera, Baloun. Trestné hody: 17/9 - 15/10. Fauly: 17:23. Trojky: 8:7.