Stadion v japonské Ósace

Stadion v japonské Ósace | foto: ČTK

Skončí letos v Japonsku zlatý půst?

  • 13
Ósaka - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Turistický průvodce varuje: koncem léta do Ósaky raději necestujte! Teploty až 40 stupňů a vražedná vlhkost vzduchu proměňují průmyslové velkoměsto v parní kontejner. Ale atleti rad nedbají. Právě sem nyní míří. Ósaka 2007. Jedenácté mistrovství světa v atletice. Zítra začíná vrcholná událost letošního sportovního léta.

A už pozítří se rozhodne o nejrychlejším muži planety. Finále stovky svede proti sobě Jamajčana Powella a Američana Gaye, dva velikány, kteří se sobě navzájem celou sezonu vyhýbali.

"On je neporažený, já jsem neporažený. Ale v Ósace jeden z nás prohraje," říká Tyson Gay. To, že by vyhrál někdo třetí, si zjevně nepřipouští.

Magnetů devítidenních bojů je mnohem víc. Americký čtvrtkař Wariner a chorvatská výškařka Vlašičová ohlásili útoky na letité světové rekordy. Ruská tyčkařka Isinbajevová, etiopští vytrvalci Bekele a Defarová nebo švédská vícebojařka Klüftová – to jsou další tipy na hrdiny šampionátu.

Bude vyprodáno?

Jeden rekord padl už teď. Do závodů nastoupí atleti z 203 zemí, to je nejvíc v historii. Početnějším startovním polem se mohou chlubit jen olympiády.

Medaile z MS

(zlato–stříbro–bronz)

Helsinky 1983: 4–3–2 (mistři světa Kratochvílová 400 a 800 m, Fibingerová koule, Bugár disk)

Řím 1987: 0–1–1

Tokio 1991: bez medaile

Stuttgart 1993: 1–0–0 (mistr světa Železný oštěp)

Göteborg 1995: 1–0–0 (mistr světa Železný)

Atény 1997: 2–0–0 (mistři světa Dvořák desetiboj, Kašpárková trojskok)

Sevilla 1999: 2–0–1 (mistři světa Dvořák, Formanová 800 m)

Edmonton 2001: 2–0–0 (mistři světa Dvořák, Železný)

Paříž 2003: 0–1–0

Helsinky 2005: 0–1–2

Rekordní bude i počet dopingových zkoušek. Po tisícovce mimosoutěžních kontrol před zahájením šampionátu jich další tisícovka čeká v Ósace. Návrh na zvýšení trestů za doping ze dvou na čtyři roky však u mezinárodní federace neprošel. Přestože bývalý král mílařů Sebastian Coe vyzýval: "Potřebujeme tvrdší tresty!"

Zda bude Ósaka také mistrovstvím s báječnou atmosférou, ukáže čas. V předprodeji zmizela pouze polovina vstupenek do padesátitisícového kotle stadionu Nagai. "Máme obavy. Plné tribuny a bouřící fanoušci jsou zárukou skvělých výkonů," říká Pierre Weiss, generální sekretář IAAF. Organizátoři jej však uklidňují: Japonci mají ve zvyku kupovat vstupenky až v den závodů.

Pro české atlety se Ósaka může stát místem, kde skončí půst. Šest let už totiž čekají na zlatou medaili z mistrovství světa.

Desetibojař Tomáš Dvořák a oštěpař Jan Železný byli v Edmontonu 2001 poslední, kdo ji drželi. Oba ji tehdy získali potřetí. A oba budou také v Ósace. Železný jako čestný host, Dvořák poosmé v roli závodníka – pokud však zraněná pata dovolí. "Bolí mě, nemůžu s ní běhat," stěžuje si po prvním tréninku.

Medailí by mohlo být i pět

A jaké jsou letošní trumfy výpravy? Ten největší se jmenuje Roman Šebrle, lídr letošních světových tabulek desetibojařů. Pak jsou tu tři grácie: oštěpařka Barbora Špotáková, diskařka Věra Cechlová, tyčkařka Kateřina Baďurová. A výškař, který umí překvapit, Tomáš Janků. "Každý z těch pěti může mít medaili," říká šéftrenér Václav Fišer.

V nočních i poledních hodinách budou obrazovky České televize nabízet strhující souboje. Šebrle proti dlouho se skrývajícímu Američanu Clayovi. Špotáková proti Němce Obergföllové, letos zatím nepřemožitelné. Cechlová proti další Němce Dietzschové, kterou naopak na jaře dvakrát porazila. A objev roku Baďurová v osobnostmi nabité tyčce, o níž tvrdí: "Nejméně šest holek má na medaili."

Na východ od Pekingu, rok předtím, než vzplanou souboje o olympijské kovy, vyloží nejlepší atleti světa své karty.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž