Osudná diskvalifikace štafety. Šéf atletů hodnotí bitvu o Superligu ME

Lada Vondrová potěšila i Libora Varhaníka | foto: ČAS - Aleš Gräf

12 2019
Bydhošť (Od našeho zpravodaje) - Bylo to až neuvěřitelně dramatické počítání. Tři disciplíny před koncem dělilo Česko a Ukrajinu v souboji o vysněnou sedmou příčku na mistrovství Evropy atletických družstev pouhých půl bodu. Až na závěrečný nápor Ukrajiny nedokázal český tým odpovědět. Jak viděl bitvu o udržení Libor Varhaník, šéf českých atletů?

Vít Müller si sáhl na samém konci šampionátu až na dno svých sil, po dvou startech nad překážkami právě absolvoval coby finišman štafety na 4x400 metrů už třetí ostrou čtvrtku během tří dnů.

Trpěl při ní, přesto na posledních metrech B-finále dokázal odolat náporu Ukrajince Pozdňjakova.

Za cílem se Müller vyčerpaně opíral o hrazení a říkal: „Strašně to bolelo. Čekal jsem, že to bude bolet, ale že až takhle hodně, to se mi ještě nikdy nestalo. Vytuhnul jsem, ale nakonec jsem tu pozici před Ukrajinou nějak uhájil a snad nám ty bodíky budou na udržení stačit.“

Vzápětí se dozvěděl, že se plete. V tu chvíli už bylo jasné, že duel s Ukrajinci o sedmou příčku, tedy poslední nesestupovou, Češi celkově prohráli.

Čeští atleti sestoupili ze superligy, ME družstev vyhráli Poláci

Šéf svazu Libor Varhaník stál hned vedle a mohl bilancovat. Kdyby asociace Evropská atletika nezměnila strukturu Superligy mistrovství Evropy a nezredukovala ji od roku 2021 z dvanácti týmů na osm, znamenalo by konečné umístění Česka na 8. místě nejen druhý nejlepší výsledek týmu v historii, ale zároveň i bezpečnou záchranu.

Ale na kdyby se ani tato soutěž nehraje...

Věděli jste před šampionátem, že šance na udržení jsou, ale že půjde o boj na hraně. Jak jste ho osobně prožíval?
My jsme sem jeli s vědomím, že nová pravidla, podle nichž sestupuje pět týmů, jsou krutá a svým způsobem až neobjektivní. Chtěli jsme se pokusit o co nejlepší výsledek a věděli jsme, že 7. místo by bylo maximem našich možností. Těší mě skutečnost, že závod byl napínavý až do konce a my jsme bojovali a skončili mezi nejlepšími osmi zeměmi Evropy, což je jeden z našich nejlepších výsledků v historii. Za to bych chtěl týmu poděkovat. Ale samozřejmě mě moc mrzí, že jsme nakonec neuhájili sedmé místo. Bylo to hodně těsné. Teď budeme muset udělat vše pro to, abychom se mezi nejlepší zase vrátili.

Libor Varhaník pózuje s trofejí pro vítěze Kontinentálního poháru, který se v...

Libor Varhaník

Prakticky celá neděle byla z pohledu Čechů o interním souboji s Ukrajinou. Kde se podle vás rozhodlo? Která ztráta byla klíčová?
Už v sobotu při diskvalifikaci sprinterské štafety mužů. Když vám potom chybí body, které jsou nenahraditelné, a zapíšete nulu místo nejméně pěti bodů, je to špatné. Ale měli jsme pak v neděli i trochu smůlu. Na dvoustovce prohrál Pavel Maslák s Ukrajincem o setinu, v disku se v poslední sérii otočilo pořadí v náš neprospěch. Bylo to často o jeden bodík a ty se nasčítaly.

Kdo vás naopak nejvíce pozitivně překvapil? Kristiina Mäki třetím místem na patnáctistovce?
Ta ukázala, o čem by tahle soutěž měla být. Nejlepší výkon sezony byste měli předvést právě na takových vrcholných akcích. Pokud chceme v této soutěži uspět, musíme tým připravit tak, aby si sezonní maxima a osobní rekordy dělali atleti tady, nebo potom na mistrovství světa. Prostě na největších soutěžích. Jestliže to dokážou, katapultuje je to vysoko.

Vít Müller v rozběhu na 400 metrů překážek na mistrovství Evropy družstev v...

Vít Müller v rozběhu na 400 metrů překážek

Takže vás museli z tohoto pohledu velmi potěšit i Irena Šedivá v oštěpu a Vít Müller na 400 metrů překážek. Ti si v Bydhošti vylepšili dokonce své osobní rekordy a dosáhli díky tomu na vysoká umístění.
Rozhodně mě potěšili. Irena tu dokonce mohla hodit ještě dál (poslala oštěp na 61,32 m) a já jí to moc přál. Stejně tak byl moc fajn výkon Víta Müllera (49,36), oba se přiblížili i ostrému limitu pro mistrovství světa. Pochválit musím také Ladu Vondrovou. Měla nesmírně nabité léto, soustředila se na mistrovství Evropy do 23 let, které bylo jejím vrcholem, přesto i v takovém náročném režimu zaběhla finále čtvrtky výborně. Pro její další rozvoj je důležité, že mohla tuhle akci s týmem zažít. Velkou radost jsem měl i z toho, že Zuzka Hejnová přehodnotila plány přípravy na mistrovství světa a udělala tady pro tým na překážkách maximum, i když nebyla zdravotně v pořádku.

V nedělní čtvrtkařské štafetě žen už Hejnová nestartovala, ale tak to bylo dohodnuto před šampionátem. Vzhledem k jejímu zdraví by bylo naprosto zbytečným rizikem ji k dalšímu startu přemlouvat, že?
V situaci, kdy měla teplotu, by šlo o přímo nezodpovědné počínání. Sezona nekončí a běžet tři čtvrtky za sebou v tomhle zdravotním stavu by bylo pro ni absolutně na hraně. Ani nás nenapadlo ji ke štafetě přemlouvat. Body jsou důležité, ale nikdy nejdeme přes hranu, abychom kvůli bodům ohrozili zdraví sportovce během sezony. Kdyby šlo o konec sezony, třeba bychom to ještě riskli, ale Zuzka má před sebou finále Diamantové ligy a přípravu na mistrovství světa v Dauhá. Nemůžeme ji zničit.

Zuzana Hejnová si běží pro vítězství na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Zuzana Hejnová si běží pro vítězství na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Zmínil jste předtím osudnou ztrátu sprinterské štafety. Až se chce se říci: Už zase štafeta. V Braunschweigu 2014 odsoudila Česko k sestupu ze Superligy pro změnu diskvalifikace mužské čtvrtkařské štafety.
Právě, historie se trochu opakuje. V Braunschweigu jsme kvůli té diskvalifikaci za předávku, navíc tehdy dost sporné, také sestoupili. Management týmu samozřejmě závodníkům vždy zdůrazňuje, že se musí běžet na jistotu. Ale přesto se takové věci stanou. Francouzi tu nejprve sprinterskou štafetu vyhráli a potom je také diskvalifikovali. Takové chyby jsou dané přemírou motivace, že vyběhnete dřív, než máte. Byla to smutná situace, body ze sprinterské štafety by nás posunuly dál a možná by další závodníky v neděli ještě více nakoply, protože bychom až do posledních disciplín nad Ukrajinou vedli. Třeba by se potom celý závod vyvíjel jinak a třeba taky ne. Žijeme v realitě. Jsme osmí, což není zklamáním. Kdybychom se udrželi, byl by to velký úspěch.

Mistrovství Evropy družstev atletů v roce 2021

Superliga (8 zemí)

Polsko (letos 1.)
Německo (2.)
Francie (3.)
Itálie (4.)
Británie (5.)
Španělsko (6.)
Ukrajina (7.)
Portugalsko (vítěz první ligy)
Bělorusko (na divokou kartu, pokud skutečně získá hostitelství Superligy, ta by byla v tom případě rozšířena na 9 zemí)

První liga (12 zemí):
Česko (letos 8. v Superlize)
Švédsko (9. v Superlize)
Řecko (10. v Superlize)
Finsko (11. v Superlize)
Švýcarsko (12. v Superlize)
Norsko (3. v první lize)
Nizozemsko (4. v první lize)
Turecko (5. v první lize)
Belgie (6. v první lize)
Irsko (7. v první lize)
Rumunsko (8. v první lize - pouze tehdy, pokud by druhé Bělorusko skutečně startovalo v Superlize)
Estonsko (vítěz druhé ligy)

Docházelo v neděli v táboře české výpravy na tribuně k hodně velkému sčítání a přepočítávání potřebných bodů?
Už v sobotu. Pak mě trochu zklamalo, že jsme museli ubrat ty body ze sprinterské štafety. A samozřejmě se potom mocně počítalo v neděli ke konci. Já to nechával na Jirkovi Ondráčkovi, který je statistikem a má k této činnosti blízko. Nakonec chybělo málo.

V momentu, kdy se běžel poslední úsek B-finále mužských čtvrtkařských štafet, vám už asi bylo jasné, že to nevyjde.
To ano, ale pro mě byly opravdu nejhorší ty těsné porážky s Ukrajinou v předchozích disciplínách, doslova o kousíček na dvoustovce, taky v disku mužů a v kouli žen. Když se taková situace stala ve čtyřech disciplínách za sebou, hodně to otočilo pořadím. Přitom co je jedna setina sekundy na dvoustovce, to je nic.

Český tým se už i v minulosti, kdy byla Superliga dvanáctičlenná, pohyboval převážně v režimu sestoupit - postoupit. Ovšem po zúžení Superligy na osm zemí bude postup mezi elitu mnohem těžší. Utkáte se o něj v roce 2021 například se Švédy, Řeky, Finy, Švýcary, Nory, Nizozemci či Turky.
Ta změna na osm týmů v Superlize byla udělaná v určité zvláštní atmosféře evropské atletiky a je otázkou, co přinese. Měli bychom se podívat na to, co provedeme s touto soutěží dál (Varhaník je místopředsedou asociace Evropská atletika). Ale nepředbíhal bych. Zatím je faktem, že za dva roky v Minsku v Superlize nebudeme.

Premiérový titul v Superlize slavilo letos domácí Polsko:

11.srpna 2019 v 19:38, příspěvek archivován: 12.srpna 2019 v 14:41

https://t.co/2kX6fHFl0F

Příští Superligu uspořádá Minsk? Bělorusové však do ní nepatří, ani letos nepostoupili z první ligy nahoru.
Ještě o tom není definitivně rozhodnuto, ale už brzy se dějiště příští Superligy patrně oznámí a měl by to být nejspíš Minsk. Bude proto startovat devět zemí, Bělorusové jako organizátoři dostanou podle nového pravidla divokou kartu.

Nechce Česko také kandidovat?
Týmovou soutěž už jsme v minulosti u nás zkusili uspořádat, nezříkám se té možnosti.

Ale v zemi chybí stadion s devíti drahami, takže Superligu na divokou kartu u nás ani hostit nelze.
Takový stadion nemáme, to je pravda.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Zásah videa a City v nastavení ztratilo výhru. Arsenal i Liverpool uspěly

Gabriel Jesus z Manchesteru City debatuje s rozhodčím poté, co VAR neuznal jeho...

Pouhé dvě střely na bránu stačily fotbalistům Tottenhamu k remíze 2:2 na hřišti mistrovského...

Plzeň jen remizovala, Jablonec uhájil druhé místo. Tři body má i Sparta

Jan Kopic z Plzně (v bílém) fauloval Jakuba Mareše z Teplic.

VIDEO Už tři ligová utkání v řadě se svěřencům Pavla Vrby nepodařilo vyhrát. V šestém kole fotbalové...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Sparta - Ostrava 2:0, hotovo už do půle, oba góly dal Hašek

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) hlavou přehazuje brankáře Ostravy a dává gól.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy zápas v domácí soutěži s přehledem...

Další z rubriky

A další osobák! Tlak mám ráda, říká Šedivá, záskok za oštěpařské hvězdy

Oštěpařka Irena Šedivá na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Bydhošť (Od našeho zpravodaje) Atmosféra týmových soutěží jí letos svědčí. Na Evropských hrách v Minsku, kde se rovněž konal závod...

Sasínek vyhrál ve Štětíně patnáctistovku, Holuša byl třetí

Čeští mílaři Filip Sasínek (vlevo) a Jakub Holuša na Memoriálu Josefa Odložila

Filip Sasínek vyhrál na čtvrtečním mítinku ve Štětíně závod na 1500 metrů ve svém druhém nejlepším...

Vadlejch a Holuša se chystají na Diamantovou ligu do Birminghamu

Jakub Vadlejch se připravuje na hod na mistrovství republiky v Brně.

Oštěpař Jakub Vadlejch a mílař Jakub Holuša se chystají na další mítink Diamantové ligy, který se...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz