Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Železný: Prázdné tribuny bych skousl, kdyby přinesly peníze na deset let

  11:58
Dauhá (Od našich zpravodajů) - Je pamětníkem i legendou světových šampionátů. Startoval už na tom druhém v Římě 1987. Třikrát jej později sám vyhrál, načež čtyřikrát přivedl své svěřence k medailím. Do Dauhá přicestoval Jan Železný coby kouč Jakuba Vadlejcha a Ireny Šedivé a také on zde pozoruje nejméně zaplněné tribuny v historii mistrovství světa.

Jan Železný radí z tribuny v Dauhá své svěřenkyni Ireně Šedivé | foto: ASC Dukla/Ivana RoháčkováAP

Když jste sem kdysi létal na mítink Grand Prix, také nechodili diváci?
Tehdy jsme závodili na menším stadionu, který byl docela slušně zaplněný. Ovšem v těchto zemích nejsou závody bez diváků ničím neobvyklým. Myslím, že se s tím i počítalo, že to letos na šampionátu tak bude. Je to škoda z toho pohledu, že výkony jsou tu excelentní. Kdyby se letošní mistrovství konalo jinde, před plným stadionem, hovořilo by se o něm ve stylu, že je atletika zase úplně nahoře. Prázdné tribuny to tvrzení trochu snižují.

MS v atletice 2019

speciální příloha iDNES.cz

Neměly by se tedy šampionáty do takových destinací přidělovat?
To je otázka pro IAAF. Peníze nejsou všechno, ale musíte se na to dívat i z druhé strany. Nevím, co to vše ze strany Kataru přineslo. Kdyby přidělení mistrovství do Dauhá vyneslo světové atletice peníze na dalších deset let, asi bych to dokázal skousnout. Klíčové nakonec není, kolik diváků sedí na stadionu, nýbrž sledovanost v televizi. Už když jsem pracoval v MOV, říkali nám, že velké stadiony jsou zbytečné, že je důležitá televizní sledovanost. Ta přináší benefity v podobě peněz sponzorů.

Aby ji IAAF zajistila, měla by něco dělat jinak?
Musíte mít dobrou vizi. Atletika je z celosvětového hlediska jeden z největších sportů, jenže marketingově se dělá spousta věcí špatně. Dřív bývalo tolik dokumentů o příbězích atletů. Zato teď? Zdá se mi, že jiné sporty umí své hvězdy daleko víc nabízet a prodávat. Nepotřebujete nutně někoho jako Bolt. Třeba Manyonga, borec z ghetta, co bral drogy a najednou se stal mistrem světa, to je zajímavý příběh, který se dá natočit, zajímavě podat a potom na něj lidi přijdou i na stadion. Příběhy prodávají, jen s nimi musíte přijít. Vezměte si třeba Fraserovou-Pryceovou.

Nejrychlejší matka historie. Ženský Bolt má salón a hraje všemi barvami

Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová se raduje z vítězství v závodě na 100...

Její návrat tu byl velkolepý.
Teď o ní píší, že je to ženský Bolt. Ale ona je víc. Má jen problém, že nemůže zaběhnout světový rekord. (Ten je v podání Griffithové-Joynerové 10,49 z roku 1988 a pro dnešní sprinterky nedostižný). Jinak je Fraserová famózní člověk. Jak ta se umí skvěle připravit, klobouk dolů. Ona atletiku posouvá, ale IAAF toho neumí využít.

Naopak pochybnosti o zmeškaných testech vítěze stovky Colemanovi atletice nepomohly?
To je složité. Nemohu soudit, nevím, jak to s jeho absencemi bylo. Nechci Colemanův problém snižovat, ale může se stát, že zapomenete. Jeli jsme na soustředění a šli tam hrát golf. Víťa Veselý to zapomněl napsat a už měl jeden puntík za absenci při testu. Ale teď je situace přece jen jednodušší než dřív, když musíte vypisovat pouze jednu hodinu za den, během které budete antidopinovým komisařům k dispozici. Dřív jste museli psát celý den, vyplňovali jste úplné nesmysly. Víťu jsem si pak už kontroloval. Jakmile jsme změnili program, volal jsem mu, jestli to v systému přepsal.

Množí se názory, že propagace atletiky se nyní musí mnohem víc stavět na duelech hvězd než na honbě za často nedostižnými rekordy. Souhlasíte?
Duel je vždycky atraktivní, stejně jako výjimečný jedinec. Ale z pohledu oštěpu mám naopak radost, že se naše disciplína dostala nahoru celosvětovým záběrem. Najednou jsou tady ve špičce Tchaj-wan (Čchao-cun Čcheng), nebo Trinidad a Tobago (Keshorn Walcott) a další netradiční země. Do hry je vtažena spousta lidí, kteří mohou udělat medaili, a to je plusové pro atletiku.

Čím si takové rozšíření oštěpu vysvětlujete?
Tím, že už se ti závodníci umí dostat k informacím a že trenéři jezdí do zahraničí. Ten Tchajwanec mi kdysi volal, stejně tak i lidé z řady dalších zemí, jestli bych toho a toho netrénoval. A navíc je tu internet, kde si najdou návody co a jak trénovat. To je velká výhoda dnešního světa. Už neplatí, že Evropa vládne oštěpu.

Bývalý oštěpař Jan Železný

Keňan Yego, mistr světa z Pekingu 2015, se učil od vás právě na internetu.
Jojo, mluvil o tom. V zemi, kde vládne běh, se najednou objevil člověk, který prorazil v technické disciplíně a stal se tam populárním. Díky tomu atletika zase vystoupne.

Pro Jakuba Vadlejcha, hvězdu vašeho týmu, je však tím pádem těžší prosadit se.
Určitě. Podívejte se na tabulky, Kuba hází 85 metrů a je třináctý, to je strašná šířka. Ale šampionát je velký závod, kde je nastavený vysoký kvalifikační limit, což s lidmi zamává psychicky. Máte jen tři pokusy v kvalifikaci. Když se vám jeden nepovede, znervózníte. Tady se ukáže, kdo je psychicky silný.

Jakub Vadlejch je?
Jak kdy. Ale vypadal dobře. Na posledním tréninku před mým odletem do Dauhá se mi líbil. Záleží, jak to tady chytne. Vše může být o jednom pokusu. Přiletí až ve čtvrtek a půjde tu poslední trénink, který by měl být jen o pár hodech a o psychice. Měl by se utvrdit, že je na tom dobře a pak do soboty odpočívat.

Jan Železný (vlevo) se svým svěřencem Jakubem Vadlejchem

MISTR A VICEMISTR SVĚTA. Jan Železný (vlevo) se svým svěřencem Jakubem Vadlejchem

Vyhovuje mu přilétat takhle těsně před závodem?
Jojo. Časový posun je jedna hodina, což je nic. Vyhne se tím tlaku i vedru. Každý to má nastavené jinak. Je tady takový mrtvý vzduch, vydýchaný. Proto v maratonu tolik lidí odpadalo. Kdyby maratony a chůze dali raději na ráno, bude to z mého pohledu lepší než o půlnoci, protože ráno teplo nesálá zespodu. Ale v Tokiu nás čekají na olympiádě podmínky ještě horší. Tam vyjdete ven a bude z vás stříkat pot, protože vlhkost je v Tokiu v létě ještě daleko větší. 

Zdejší stadion je naopak klimatizovaný na 24 stupňů. To pomáhá?
Teplota na ploše je ideální. Ale když jdete z 35 stupňů na rozcvičováku do 24 stupňů na stadionu, s tělem to zamává, zvlášť když jste mezitím hodinu zavřeni ve svolavatelně, kde je třeba jenom 18. Proto jsem Irče Šedivé přivezl zimní bundu. Vypadáte v ní divně, ale důležité je mít pořád zahřáté svaly. Tyhle šokové stavy pro ně nejsou dobré. To už by bylo pomalu lepší, aby byla všude stejná teplota.

Co jste říkal jejímu výkonu ve finále?
Vypadalo to, že jí došly síly. Už postup byl pro Irenu v podstatě úspěch. Vzal jí hodně sil, i psychických. Ale udělala dobrý krok do budoucnosti, stále se může zlepšovat a na olympiádě to může být za rok zase o něčem jiném.

Irena Šedivá se soustředí na pokus v kvalifikaci.

DVANÁCTÁ. Irena Šedivá postoupila z kvalifikace, ve finále skončila dvanáctá.

Ani jedna ze tří Češek nakonec ve finále neuspěla.
Určitě se čekalo, že jedna z našich holek hodí daleko, jenže tohle se prostě stát může. Na vině bylo i předchozí zranění Nikoly (Ogrodníkové). A Bára (Špotáková) se letos vrací po mateřské pauze, pro ni je hlavním cílem olympiáda. Tak je potřeba její start v Dauhá brát.

Vyvrcholení závodu bylo naopak drama. Jak se vám coby nová šampionka zamlouvá Australanka Barberová?
Jsem za její zlato hrozně rád, protože je fenomenální oštěpařkou s nejrychlejší rukou na světě v ženském oštěpu, co jsem kdy viděl. Když zapracuje na technice, bude házet ještě dál. Taky Číňanky byly skvělé. Ony jsou v přípravě dost schované. A Číňanů je hrozně moc, miliarda, z toho se dá dobře vybírat. V Číně se ve všem vybírá jednodušeji. U nás, když najdeme talent, musíme se o něj starat a doufat, že se mu nic nestane.

Na šampionátu si odbyla premiéru také nová disciplína, smíšená štafeta. Je přínosem?
Je to jedna z mála novinek, kdy jsem pro. Občas se zkoušely různé bláznivé věci - třeba závod v oštěpu, kdy po každé sérii jeden vypadne, a jiné nesmysly. Pak mi lidi volali, že se na to nemůžou dívat, protože by museli mít brožurku, aby ta pravidla pochopili. Zato smíšená štafeta je dobrý nápad. Oživilo ji, když Japonci a Poláci proházeli úseky a nasadili muže do úseků, kde běžela většina žen. Sice to pro ně nedopadlo tak, jak si slibovali, ale pro diváky to bylo atraktivní. Mně by se líbilo, kdyby byla losovaná celá.

Aby až los rozhodl, na kterém úseku poběží ten který muž či žena?
Ano. Tenhle závod má být svým způsobem zážitek, show, ženy a muži spolu. Proto bych ho nalosoval celý a pak by bylo zajímavé, jak se pořadí mele. Proč by to IAAF nemohla udělat?

  • Nejčtenější

Zásah v sídle fotbalové asociace. Berbr byl zatčen, policie ho podezírá z korupce

Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky, byl zatčen. Kriminalisté ho spolu s dalšími osmnácti...

Pokleknutí ve Skotsku. Češi vyhověli domácím, kritizovali je i politici

Čeští fotbalisté před utkáním Ligy národů se Skotskem (0:1) poklekli, aby projevili sympatie ve spojitosti s hnutím...

Naštvání na Kučerova přetrvá do konce života, nebylo to fér, říká Sobotka

Kvůli poslednímu zápasu v NHL ztratil Vladimír Sobotka rok hokejové kariéry. Záludný zákrok Rusa Nikity Kučerova,...

Berbr rezignoval na všechny funkce. Chovanec odvolán jako šéf sudích

Roman Berbr už není místopředsedou fotbalové asociace. Po svém zadržení rezignoval na všechny své pozice v hnutí. Není...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karolína Plíšková a její zpověď: Už to není moje kariéra, ale naše

Premium Kritici jí vyčítají, že na kurtu někdy vypadá ospale a bez zájmu, ale ona se podle svých slov soustředí. I díky tomu se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Hvězdný Cheptegei, rekordmanky i Češky. Atletiku čeká jediné letošní MS

Držitel tří světových rekordů Joshua Cheptegei a obě půlmaratonské světové rekordmanky Ababel Yeshanehová a Peres...

Drahotovou a další chodce čeká elitní závod v Poděbradech

Úřadující vicemistryni Evropy Anežku Drahotovou i další české chodce čeká v sobotu elitní závod v Poděbradech....

Hassanová nepoběží MS v půlmaratonu, už vyhlíží olympijský rok

Evropská rekordmanka Sifan Hassanová se nezúčastní sobotního mistrovství světa v půlmaratonu v Gdyni. Všestranná...

Vzpomínky na rekordy mě vždycky nakopnou, říká běžecký talent Davidík

Tři české juniorské rekordy během pouhých tří týdnů! To je parádní vizitka běžce Jakuba Davidíka, atleta Baníku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...