Pražský maraton je pomalý

Praha - Brzy Prahou poběží několik desítek tisíc nadšenců, o víkendu proběhne už osmý ročník závodů, které organizuje PIM. Všechny běhy včetně nedělního maratonu vedou opět historickým centrem města. Start i cíl je na Staroměstském náměstí. Přesto se trasa trochu změnila. „Organizátor chtěl po nás rekordní čas. Zrušili jsme proto jeden okruh v centru. Běžce zdržovaly kostky i zatáčky,“ řekl Radek Šneeweis, technický manažer tratě.

Zodpovídá za bezpečnost, organizaci, ale jeho největším úkolem je připravit trať. Na první pohled ho limituje pouze délka - 42 kilometrů a dalších zhruba dvě stě metrů. „Není to tak, nemůžu si trasu nakreslit, kde se mi líbí. Pro převýšení totiž existují pravidla. Praha je bohužel problematická - nejen kvůli dopravě - je v údolí, okolo jsou samé kopce, takže není moc variant, relativní rovina je kolem Vltavy.“

V běhu platí přímá úměra: čím složitější trať, tím pomalejší čas. Rekord pražského maratonu je ze sedmi nejprestižnějších závodů nejhorší. „Mohli bychom to udělat po dálnici do Brna a možná bychom se dočkali světového rekordu. Závod by ale ztratil atraktivitu pro diváky i samotné závodníky, které těší, že můžou běžet třeba po Karlově mostě,“ prohlásil Šneeweis.

Vyznačená trať pak projde dvojím měřením. Český výsledek musí ověřit pracovník s licencí mezinárodní atletické federace. „Náš měřič má ocejchované kolo a ideální dráhu tratě prochází pěšky, jeho zahraniční kolega jede na kole, pomocí tachometru to změří přesněji. Přesto jsme nikdy neměli problém. Letos se lišili jenom o třicet metrů, povolen je rozdíl čtyřicet,“ prozradil Šneeweis.

Jak se stal stavitelem maratonské tratě? „Nemám na to žádnou školu, pokud nepočítám fakultu tělesné výchovy a sportu. Učil jsem se postupně, před sedmi roky jsem byl ještě dobrovolníkem,“ popisuje kariéru.

V současnosti je to jeho hlavní zaměstnání. Nepracuje pouze během tří závodů na českém území, zúčastňuje se také městských maratonů v zahraničí. „Jezdíme tam na stáže, pomáhat a propagovat vlastní závody.

Občas něco odkoukáme, dost často ale přebírají věci od nás, třeba posílání výsledků pomocí esemesek.“ Nemá chuť si maraton také zaběhnout? „Ani ne, neuběhl bych to. Stačí mi, když se na závodníky koukám.“ Běžci mu pak sdělují své dojmy z tratě. „Radí mi. Říkají přání, kudy by rádi běželi. Chtějí připravit trať na míru, ale to jde udělat s kurtem pro tenistu, ne s maratonem.

Tam hodně záleží na počasí. Takové požadavky jsou utopií. I když nejlepší český běžec Bláha nám loni děkoval do kamery - při našem maratonu si zaběhl rekord.“

, Téma

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž