Vary se už chystají na souboj běžců z Keni, rekord se bude otřásat

Nicholas Kipkemboi na archivním snímku jako vítěz Olomouckého půlmaratonu | foto: Tomáš Frait, MF DNES

21 2015
Kipkemboi nebo Kiptoo? Mužskou elitu v letošním ročníku 1/2Maratonu Karlovy Vary ozdobí favorité z Keni, největší šance na výhru mezi ženami mají v sobotu běžkyně z Etiopie.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary je nejmladším členem rodiny RunCzech, letos se poprvé poběží se stříbrnou známkou kvality IAAF, rád by však aspiroval i na ocenění nejvyšší. Jeho ambice potvrzuje i startovní pole se sedmi atlety s časem pod 61 minut a pět atletek, které umějí zaběhnout půlmaraton pod 71 minut.

Na startovní čáře nebude chybět ani slavná běžecká rodačka z nedalekého Sokolova Ivana Sekyrová.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary

  • Kapacita hlavního závodu je 3500 běžců, kapacita dm rodinného běhu je 1600 účastníků.
  • Poběží 60 čtyřčlenných štafet (3 x 5 kilometru, 1 x 6,0975 kilometru) a 190 dvoučlenných štafet (1 x 10 kilometru, 1 x 11,0975 kilometru).
  • Ve startovním poli se objeví celkem 44 národností. 71 procent běžců jsou muži, 29 procent tvoří ženy. Průměrný věk žen na maratonu je 35,4 let, průměrný věk mužů je 38,8 let.
  • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary za 2:06:20, muži za 1:50:02. Průměrný běžec potřebuje ke zdolání 21,0975 km udělat 17 216 kroků.
  • Půlmaraton poběží 160 běžců se jménem Jan, dalším nejčastějším jménem je Martin (139x) a Petr (133x). Nejpočetnějším jménem mezi ženami je Jana (162x), potom Petra (50x) a Lucie (42x).
  • Převážná většina vytrvalců je z řad vysokoškolsky vzdělaných lidí (58 %), běžci se středním vzděláním jsou zastoupeni z 34 %, zbylých 8 % má základní vzdělání.
  • Nejstarší účastník 2015: Dušan Kutnár (SVK), 73 let. Narozeniny v den závodu oslaví 6 běžců.
  • Při závodě pomáhá na šest stovek dobrovolníků.

„Mužské kategorii by měli dominovat keňští běžci. Dva největší favorité Nicholas Kipkemboi a Edwin Kiptoo mají oba shodné nejlepší osobní výkony 1:00:11,“ uvádí manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Zatímco Nicholas Kipkemboi zaběhl svůj nejlepší čas loni na Sportisimo 1/2Maratonu Praha a na kontě už dokonce vítězství z jednoho závodu RunCzech má (2012, Mattoni 1/2Maraton Olomouc), Edwin Kiptoo bude v České republice závodit poprvé. Letos však běhá ve vynikající formě. Jeho osobní rekord pochází z únorového půlmaratonu v Dubaji.

„Elitní startovní pole je kvalitní, závod bude navíc poprvé přenášet Seznam.cz v online přímém přenosu. To jsou dva důležité kroky v cestě za zlatou známkou kvality IAAF, kterou bychom rádi pro Karlovy Vary získali,“ prozrazuje Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru.

Pro mužské startovní pole bude velkou výzvou rekord závodu 1:01:21, který zde loni vytvořil etiopský běžec Teshome Mekonen. Sedm mužů už dokázalo půlmaratonskou trať zaběhnout rychleji, a tak se budou snažit hranici rekordu ještě posunout.

Loňský rok ovládla Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary po dlouhé době evropská závodnice a pozdější mistryně Evropy v maratonu Christelle Daunay z Francie. Letos se podobného překvapení pravděpodobně nedočkáme.

7 atletů letošního Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary umí běžet pod 61 minut 5 atletek ve startovní listině závodu dokáže zaběhnout trať pod 71 minut

Startovnímu poli vévodí etiopské závodnice a mezi nimi by se mělo rozhodovat i o vítězství. Hlavními favoritkami jsou Tsahay Desalegn (1:09:04) a Mulu Seboka (1:09:53). Překonat čas loňské vítězky 1:09:17 tak nebude pro etiopské závodnice vůbec jednoduchý úkol. K dobrým výkonům by jim měly dopomoci i další tři závodnice s časy pod jedenasedmdesát minut.

V Karlových Varech se představí i evropské vytrvalkyně. O titul nejlepší běžkyně starého kontinentu budou bojovat ukrajinské závodnice Olha Kotovska a Olena Burkovska, Běloruska Volha Mazuronok spolu s irskou běžkyní Fionnualou Britton.

Čísla Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary 2015

BĚHEM ZÁVODU SE POUŽIJE:
322 dopravních značek, 20540 spínacích špendlíků, 30500 kelímků, 16500 houbiček na osvěžení, 3500 termoizolačních fólií, 5000 medailí, 4350 metrů plotů, 80 mobilních toalet.

VYPIJE SE A SNÍ SE:
5295 litrů vody Mattoni, 3780 litrů hypotonického nápoje Nutrend, 1100 kilogramů banánů, 650 kilogramů pomerančů, 18 kilogramů soli, 21 kilogramů cukru

Světový rekord, muži: 0:58:23 Zersenay Tadese (ERI, Lisabon 2010), ženy: 1:05:09 Florence Kiplagat (KEN, Barcelona 2015).
Rekord závodu, muži: 1:01:21 (2014), Teshome Mekonen (ETH), ženy: 1:09:17 (2014), Christelle Daunay (FRA).
Nejrychlejší Češi: 1:08:43 (2014) Ondřej Fejfar, 1:17:57 (2014) Ivana Sekyrová.

Českého suveréna závodů RunCzech Jiřího Homoláče znovu prověří překvapení letošního Sportisimo 1/2Maratonu Praha Pavel Dymák spolu s Robertem Míčem.

Letošní ročník si nenechá ujít ani olympionička a nejlepší Češka předchozích dvou ročníků Ivana Sekyrová, pro kterou je karlovarský půlmaraton srdeční záležitostí. Soupeřkou jí už tradičně bude druhá stálice českého vytrvalostního běhu Petra Kamínková.

Půlmaraton letos znovu povede všemi proslulými částmi lázeňského města. Vytrvalci startují z nábřeží Osvobození a proběhnou se kolem slavných promenádních hal, kostela svaté Máři Magdalény, Grandhotelu Pupp i dostihového závodiště.

„Trasa závodu zůstává stejná i pro tento rok,“ potvrdil Capalbo. Startovní čísla si mezi sebou letos rozdělí 3500 běžců, což svědčí o velkém zájmu běžců o karlovarský podnik. Není náhodou, že právě tento půlmaraton jako jediný zaznamenal dvojnásobný nárůst kapacity už v druhém roce svého konání a stal se závodem s největší mezinárodní účastí ze všech závodů RunCzech mimo Prahu.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary je součástí RunCzech běžecké ligy, která pořádá celkem sedm závodů v pěti městech České republiky. V roce 2014 se závodů zúčastnilo 69807 běžců.

Třetí ročník půlmaratonu bude stříbrnou premiérou

V prvním roce to začalo naplněním kapacity více než měsíc a půl před startem, rok na to se už navyšovala kapacita na dvojnásobek a počet zahraničních účastníků byl nejvyšší ze všech závodů mimo Prahu. Třetí ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary o víkendu premiérově ozdobí stříbrná známka kvality IAAF.

Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech běžecké ligy, do níž Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary patří, slavnostně předal začátkem února plaketu stříbrné známky do rukou náměstka hejtmana Karlovarského kraje Václava Sloupa a primátora Petra Kulhánka. „Karlovy Vary jsou po staletí městem zdraví, sport a pohyb ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří. Půlmaraton nabízí divákům i účastníkům nejen výbornou organizaci závodu, ale také krásu světoznámého lázeňského města, kandidáta na seznam světového dědictví UNESCO,“ řekl při té příležitosti primátor Kulhánek, sám nadšený běžec a každoroční aktivní účastník půlmaratonu.

Známka kvality je vstupenkou mezi světovou elitu pořadatelů vytrvalostního běhu. Nejenže se díky ní daří zvát velká jména světové atletiky, všem běžcům také zaručuje profesionální servis a kvalitu závodu na světové úrovni.

Závody RunCzech běžecké ligy mají celkem pět zlatých a dvě stříbrné známky kvality, což Česko posunuje do čela celosvětového žebříčku zemí pořádající vytrvalostní běhy. Druhým nejvyšším oceněním Mezinárodní asociace atletických federací IAAF se pyšní jen 26 měst na světě: Hong Kong, New York, Amsterdam, Madrid… A mezi nimi Karlovy Vary.

Běh je třetím nejrozšířenějším sportem v České republice a Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary patří k jedněm z nejoblíbenějších závodů u nás. Loni ho běželo 3034 účastníků, letos to bude 3500. Na start půlmaratonu se postaví olympijská vítězka ve střelbě Kateřina Emmons (ve štafetě), ministr školství Marcel Chládek, známý kardiochirurg Jan Pirk nebo syn Josefa Váni Martin.

Podle prezidenta organizačního výboru RunCzech běžecké ligy organizace půlmaratonu přitom výrazně přispívá nejen ke zviditelnění Karlových Varů, ale také ekonomice celého kraje. „Výdaje návštěvníků půlmaratonu pořádaného v Karlových Varech způsobily nárůst produkce místních podniků nejméně o 13 milionů korun, místní hrubé přidané hodnoty (resp. HDP) o 3,6 milionu korun a pomohl vytvořit v přepočtu 12,5 stálých pracovních míst,“ uvedl Capalbo výsledky studie ekonomických dopadů závodů RunCzech.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Další z rubriky

Překážkářka Hejnová hodlá i v Monaku útočit na stupně vítězů

Zuzana Hejnová v semifinále běhu na 400 metrů překážek na ME v Berlíně.

Zuzana Hejnová se pokusí i při třetím letošním startu v Diamantové lize skončit v pátek v Monaku na...

Hrubá léčí zranění, atletickému šampionátu v Brně hrozí ztráta hvězdy

Česká výškařka Michaela Hrubá v kvalifikaci halového ME v Glasgow

Největší tahák chystaného atletického mistrovství republiky v Brně se ztrácí v mlze. Hlavní tvář...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Najdete na iDNES.cz