Justin Gatlin při rozběhu na 100 metrů. | foto: AP

Gatlin: Po 50 metrech už jsem netlačil. Bolt: Rezervy mám, ale je to O.K.

  • 1
Peking (Od našeho zpravodaje) - „Happy birthday to you“ zapěje mu (byť s denním zpožděním) jamajský Fan Club usazený na hlavní tribuně. Čerstvě 29letý Usain Bolt se projde od startu až doprostřed cílové rovinky a svým příznivcům zatleská. Hlavní sobotní porce práce na něj teprve čeká. Zato Justin Gatlin už má v rozběhu odpracováno. A jak!

V šestém rozběhu královské stovky prolétl lídr letošních světových tabulek Gatlin cílem za 9,83, uvolněně a zdánlivě stále jen na tři čtvrtě plynu.

Američan roztáhne ústa do širokého úsměvu a s ním absolvuje i dlouhé kolečko mezi televizními štáby.

Hlasatel mezitím představuje muže, jenž se chystá k rozběhu číslo sedm: „Majitel osmi titulů mistra světa a šestinásobný olympijský vítěz, Usain Bolt.“ Jamajčan naznačí prsty, jak bude utíkat do cíle, zaklekne do bloků, ozve se výstřel z pistole... a Bolt jako obvykle na něj reaguje pozdě, s druhou nejpomalejší startovní reakcí 0,152.

Na 60 metrech se dostává před Američana Rodgerse a bez vydání enormního množství sil jej o setinu vteřiny poráží. Čas: 9,96 v mírném protivětru.

Gatlin, jemuž naopak pomáhal vítr do zad o síle 2,1 m/s, to vše sleduje na televizním monitoru zády k dráze. Pokývá hlavou a víc soupeřův běh nekomentuje.

O tom svém naopak Gatlin vykládá: „Kouč mi řekl: Jdi tam a postup. A všechno šlo výborně. Po 50 metrech jsem se cítil jistý a už jsem nemusel moc tlačit na pilu. Dělám jen svoji práci. Chci tu ze sebe vydat to nejlepší.“

Bolt jej na pouti mezi reportéry následuje. „Bylo to O.K.,“ tvrdí Jamajčan. „Nebyl jsem perfektní, ale byl jsem lepší než v rozběhu v Londýně. Mám pořád rezervy, hlavně se musím koncentrovat na svoji techniku.“

Rozběh za 9,96 je Boltovým nejrychlejším při jeho startech na mistrovství světa. Na předchozích šampionátech totiž vykázal v rozbězích srovky časy 10,20, 10,10 a 10,07.

Usain Bolt (vlevo) před startem rozběhu na 100 metrů.
POSTUP. Usain Bolt po rozběhu na 100 metrů.

A přesto, zatímco Gatlin je po rozbězích ochotný a povídavý, na Jamajčanovi je po chvíli patrné, že má stále o čem přemýšlet. „Musím už jít relaxovat,“ naznačí Bolt.

Moment ještě, co říkáte výkonu Gatlina, Usaine?

„Běžel velmi lehce. Ale nebojím se ho.“

Jeho plán je prostý: „V semifinále bych chtěl být rychlejší a ve finále ještě něco přidám.“ Pokračování příběhu zítra.

Jednoho muže ze širšího okruhu favoritů se však už týkat nebude. Keston Bledman z Trinidadu a Tobaga, čtvrtý muž světových tabulek, je poražen hned po startu svého rozběhu. Bolavé tříslo mu nedovolí předvést, co dovede, dobíhá poslední za 10,75 a s bolestivou grimasou může jen vzpomínat na svůj letošní čas 9,86.

Ostatní kandidáti medailí procházejí suverénně dál a výkony, které při tom předvádějí, jsou příslibem věcí velkých. Asafa Powell vše načal hned v prvním rozběhu svým kontrolovaným úprkem za 9,95.

„Moc jsem do toho netlačil, jen prvních 40 metrů a pak jsem relaxoval. Dráha je dobrá, jen jsem očekával trochu více hluku,“ prohodí Powell. Přitom právě v jeho běhu byl čínským divákům k potěše oka naservírován postup domácího sprintera Bingtiana Su.

„Atmosféra skvělá, běh povedený,“ chválí naopak kulisy šampionátu většinou tichý Američan Tyson Gay, jenž si k vítězství ve druhém běhu vystačí s časem 10,11.

Osm dalších sprinterů však pokoří v rozbězích hranici deseti sekund. V historii nevídáno.

Lehkonohý a teprve dvacetiletý „skokan roku“ Trayvon Bromell jde dál za 9,91, francouzský trumf Jimmy Vicaut za 9,92.

Ale vlastně ještě jeden „nečekaný vyřazený“ se v Ptačím hnízdě při zápolení sprinterů zrodí: pojízdná boční kamera, která snímá atlety z kolejnice přímo u cílové rovinky.

Technik, který ji ovládal, se při druhém rozběhu zřejmě natolik zahleděl na Tysona Gaye, že ji „zapomněl“ včas zabrzdit. Nabourala do konstrukce za cílem a po zbytek rozběhů byla nepoužitelná.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž