Ostravu čeká stovka snů. Odolá rekord?

  • 12
Ostrava, Praha - Takový sprint na 100 metrů ještě v Česku nebyl. Zítra uvidí mítink Zlatá tretra hvězdné představení. Do Ostravy dorazil jamajský rychlík Asafa Powell, lídr světového žebříčku. Ten, který v květnu zaběhl stovku v Kingstonu za 9,84, v pátém čase historie, i když závěr vyklusal. A minulou sobotu v Eugene znovu! Čas 9,84, byť s podporou větru.

Prohrál sice s Američanem Gatlinem, ale před cílem opět zvolnil. "Trenér mi radil, ať ještě neběžím na rekord,“ říkal 22letý Powell už v Kingstonu. "Jinak by to bylo 9,75."

Světový rekord Američana Montgomeryho má hodnotu 9,78. Powell však zůstává tajemný. Neřekne, na kterém mítinku na něj zaútočí všemi silami.

Může to být Ostrava? "Jeho největším soupeřem budou časomíra a chlad," říká manažer Zlaté tretry Alfonz Juck. Ideálním sprinterským počasím by bylo 20 stupňů, ani víc, ani míň. "Jenže předpověď není dobrá."

Zlatá tretra už zažila v roce 1975 vyrovnaný světový rekord na stovku v podání Kubánce Leonarda. Tehdy mu ručně naměřili 9,9, což odpovídá elektronickému času 10,14. Stovku pod 10 sekund dosud na českém území nikdo nepředvedl.

Maximem byl předloni výkon 10,07 Brita Lewise-Francise. Powell má vše změnit. Váží 90 kilogramů, měří 190 centimetrů, je ideálním somatotypem pro útok na rekord. "Musí mít víc červených svalových vláken, to mají černoši geneticky dané," říká sportovní lékař Miloš Barna. "A silný vršek kvůli koordinaci celého těla. Jinak by ani pořádně nerozpohyboval nohy."

Hvězdy stovky pro Ostravu
■ Asafa Powell (Jamajka): Lídr světových tabulek, držitel pátého času historie. Loni devětkrát pod 10 vteřin. Osobní rekord: 9,84 (z roku 2005).
■ Bernard Williams (USA): Bronzový z MS 2001. Komik s přezdívkou Hollywood Williams. Osobní rekord: 9,94 (2001).
Deji Aliu (Nigérie): Bronzový ve štafetě 4x100 m na OH 2004. Osobní rekord: 9,95 (2003).
■ Darren Campbell (Velké Británie): Olympijský vítěz z Atén na 4x100 m, vítěz ME 1998, bronzový z MS 2003. Osobní rekord: 10,04 (1998).

Co ještě potřebuje? Skvělou startovní reakci okolo 0,115 vteřiny. A dostatek energie. Únava může rekordní atak zmařit. Powell běžel v sobotu v Eugene, v neděli sedal do letadla, o půlnoci z pondělí na úterý přistával v Ostravě.

"Ale ještě potom si v hotelu Atom objednal salát a s překážkářkou Fosterovou hráli počítačové hry," líčí Juck. Jamajčanův start dojednal v únoru. "Byl o něco lacinější než loni Marion Jonesová," porovnává, přesnou částku neprozradí. Podle neoficiálních zdrojů obdržela tehdy Jonesová startovné 60 tisíc dolarů.

Powell si navrch řekl ještě o úhradu nákladů na cestu svého kouče. Ovšem může vydělat mnohem víc. Loni vypsali organizátoři prémii za světový rekord 50 tisíc dolarů, odvezl si ji etiopský vytrvalec Bekele. "Teprve se dohodneme, jak vysoká letos ta prémie bude," tvrdí Juck.

Jak se z povaleče stal král sprintů
Těžko tomu uvěřit, ale je to tak. Před 5 lety Asafovi Powellovi atletika nic neříkala. Syn kazatele chodil do školy, doma polehával u televize, občas hrál fotbal a v neděli se pomodlil v kostele. Běhat? Proč? "Běhá přece brácha Donovan, to stačí," namítal.

Ani když starší bratr postoupil na mistrovství světa 1999 do semifinále stovky, Asafu tím na dráhu nezlákal. To dokázal teprve Maurice Greene. Aniž by o tom věděl.

Mladý Powell u obrazovky uhranutě sledoval Greenův triumf na olympiádě v Sydney. „Ohromilo mě, jak Maurice neustále kontroluje, co se děje,“ vypráví.

Začal běhat. A už loni Greena několikrát porazil! Ale kdo ví, kde by dnes Powell byl, kdyby si ho v sezoně 2001 nevšiml kouč Stephen Francis při školním jamajském mistrovství. Bez speciálního sprinterského tréninku tehdy zvládl stovku za 10,61.

„Myslel jsem si, že znám každého talentovaného kluka na Jamajce,“ vzpomínal Francis. „Ale o Asafovi jsem nikdy předtím neslyšel. Možná proto, že studoval v Charlesmontu, na škole s nejhorším atletickým týmem v zemi.“ „Nejhorším? To tedy ne,“ ohradí se Powell, tiše hovořící muž, který ve volných chvílích hraje v kostele na kytaru. Mezi často hlučnými sprintery je vskutku nezvyklým jevem.

Loni vyhrál vše, co se dalo. S jedinou výjimkou. Na olympiádě v Aténách doběhl v závodě roku pátý. "No co, mám ještě spoustu času,“ řekl tehdy. Útok na světový rekord však odkládat nemíní.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž