Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Kratochvílová se rozhodla promluvit

  5:00
V polovině srpna vycházely na pokračování v Mladé frontě DNES články věnující se problematice dopingu ve sportu. Nebylo to poprvé, co ve sdělovacích prostředcích bylo téma dopingu rozebíráno. Velmi často mě autoři článků nebo i televizních relací kontaktují s žádostí o rozhovor na toto téma.

Tyto žádosti zpravidla odmítám, neboť jsem se ke svému vztahu k dopingu a mému osobnímu postoji k němu v minulosti jasně vyjádřila. Kdo chtěl, ten si to stanovisko našel.

Brzy jsem pochopila, že mnozí novináři však chtějí slyšet něco  jiného, chtějí "ulovit" moje přiznání a na setkání se mnou přicházejí s již vytvořeným názorem, že výkony, kterých jsem dosáhla, nemohly být čisté.

Z toho důvodu jsem další žádosti o rozhovory odmítala. Bohužel si někteří moje mlčení a odmítání rozhovoru vykládají jako přiznání a snahu zatajit, že jsem svých výkonů dosáhla za pomoci nedovolených látek.

K prolomení mého postoje mě přiměl článek autora Václava Paciny otištěný v MFD 16. 8. 2006 pod názvem "Krásná pohádka o světici" s jeho doplňkem pod názvem "Celý život v teplácích". Autor totiž v tomto článku řadou svých výroků překročil meze, které jsem ještě ochotna tolerovat a nad čím jsem mnohdy v minulosti jen mávla rukou.

Nebyla jsem žádnou pohádkovou bytostí

Vím, že v mém sporu s panem Pacinou nejde o trestní řízení, v němž má i obžalovaný svá práva. Bohužel se nejedná o moc ani o fakta, a tak je obtížné se vyjadřovat. Na závěr svého článku píše pan Pacina: "Máme podlehnout dojmu, že uprostřed dopingové záplavy, kdy na sportovcích stát vyžadoval podrobit se anabolické kúře, existovalo neposkvrněné stvoření, světice vymykající se falešnému světu? Je to pohádka? Je to skutečnost?"

Pan redaktor sice píše na konec vět otazníky, ale z celého jeho článku i nezaujatý čtenář pochopí, jaký názor zastává.

Vážení čtenáři,

MF DNES přináší reakci bývalé úspěšné československé běžkyně a světové rekordmanky Jarmily Kratochvílové na článek, který o ní vyšel 16. srpna letošního roku v příloze našeho listu Československý doping. Zároveň otiskujeme stanovisko autora článku, externího spolupracovníka MF DNES Václava Paciny.

Vaši víru vám neberu

Paní Kratochvílová,

jsem rád, že poté, co jsem vás několikrát žádal o rozhovor a vy jste to tvrdošíjně odmítala, jste se, jak píšete, rozhodla promluvit. K tomu, co jste napsala, mi dovolte několik poznámek.

Moje vyprávění o vás vycházelo nejen z toho, jak vás už čtvrtstoletí znám, i z toho, co jsem si o vás přečetl, ale především z hojných vzpomínek vašeho trenéra Miroslava Kváče. Vylíčil vás odborně i barvitě, nezapřel v sobě básníka.

Celou tu horu bolesti i slávy jsem se snažil zachytit zeširoka, aniž bych se zpronevěřil jeho slovům. Dovoluji si neskromně tvrdit, že takhle Kratochvílovou, v jejích souženích a útrapách, hodně čtenářů dosud nepoznalo.

Zůstat ale jen u této poloviny příběhu, to bych se zpronevěřil sám sobě. Musel jsem vylíčit i dobu, ve které jste byla slavná a v níž podle dochovaných dokumentů byly u atletického reprezentačního družstva běžně používány zakázané dopingové prostředky!!!

To je velké novum v celé kauze o československém dopingu. Velmi nepříjemná novinka. Není šance ji vymazat oblíbenými řečmi o čistotě!

Vy ovšem tvrdíte: Já nedopovala!

Možná jste si nevšimla, že vám vaši víru neberu. Co ale chcete ode mne víc než tuhle uveřejněnou větu: Snad lze věřit tomu, že Kratochvílová nevěděla, jaké látky jí píchají do těla.

Vytýkáte mi, paní Kratochvílová, že vás líčím jako zatrpklou ženu, kdežto vy se ráda smějete. Ne zatrpklou, to ne. Ale jaksi osamělou a zářivostí světa opuštěnou.

Přeji vám hodně úspěchů s atletickým mládím!

Václav Pacina, spolupracovník MF DNES

Princip kolektivní viny by jistě pan Pacina odsoudil, ale pro podporu svého názoru klidně napíše: "Kratochvílová zářila v době prolezlé dopingem na obou stranách železné opony, v 80. letech 20. století. Drogy byly žádané a ctěné od Moskvy po Los Angeles. Proč právě jedna česká běžkyně by měla zůstat čistá? Proč by jí trenér anaboliky neumožnil zvládat zátěže dodnes fantazmagorické?"

Rozhodně jsem nebyla pohádková bytost. Svých výsledků jsem dosáhla po mnoha letech systematické tvrdé práce. Zátěž nebyla fantazmagorická. Tréninky byly náročně, ale trenér ing. Miroslav Kváč budoval moji výkonnost krok za krokem.

Příkladem, jak trénovat, nám byly třeba i tréninky Heleny Fibingerové. Zlepšovala jsem se postupně, a přestože jsem kariéru vrcholového sportovce skončila ve svých 36 letech, jsem zdravá a nemám žádné jiné zdravotní problémy než ty, které přináší věk každému z nás.

Nikdy za mnou nepřišli tělovýchovní nebo straničtí funkcionáři s  tím, že jsem zařazena do nějakého speciálního režimu, v jehož rámci bych měla brát nějaké státem doporučené či nařízené prostředky. Se svým trenérem jsme se rozhodli jít cestou, která byla náročná, bolestivá, ale přinesla své ovoce.

Naše příprava se odehrávala v Čáslavi, stranou center vrcholového sportu. V  Čáslavi mi byla taky poskytována lékařská péče. Pan Pacina píše: "I věta, kterou ona často opakuje, je obojaká: Já a trenér nejlíp víme, jak to bylo." Co je na té větě obojakého? Jiný nebo dvojí smysl v ní hledá a nalézá pan Pacina.

Jaká jsou v článku fakta?Jen domněnky

Jaké argumenty nebo zjištění přinesl pan redaktor? "Kratochvílová chodila na přísně tajné dopingové kontroly, svědčí o tom dokumenty." Jako důkaz tohoto svého tvrzení uvádí stanovení závazného termínu mé kontroly na 19. 12. 1985 či 9. 1. 1986. To má zřejmě svědčit o tom, že jsem byla zařazena do specializované péče. Tu měla poskytovat údajně Laboratoř klinické biochemie a fyziologie zřízená 1. 8. 1983, jak pan Pacina uvádí na jiné straně speciálu MFD, který se věnuje dopingu.

Účast na nařízené dopingové kontrole je tím důkazem o tom, že jsem dopovala? Podrobila jsem se celé řadě testů nejen v naší zemi, ale také na mezinárodních mítincích a šampionátech. Vždy s negativním výsledkem. Věřím, že panu Pacinovi neuniklo, že vrcholné období mojí kariéry spadá do let 1980–1983. Tedy do období, kdy panem redaktorem uváděné celostátní pracoviště neexistovalo nebo já o tom nevím.

Pan Pacina má další verzi: "Traduje se, že se lidé z jejího okolí divili: Ona snad věří, že do ní pereme místo anabolik ten B12!?" Kdo se to divil a věděl a může prokázat, že do mě "pral" anabolika, v takovém veřejném procesu není potřeba prokazovat. Vždyť při svobodě slova v demokratické společnosti lze vyslovit dotaz nebo domněnku. A to jsou veškerá fakta, která pan Pacina uvedl.

Vlastně to není zcela úplné. Pan Pacina ještě uvádí, že v hlášení o dopingových kontrolách ze dne 7. 9. 1987 jsem na anabolické steroidy negativní. Co tedy pan Pacina ví o mém sportovním životě, o mojí přípravě, tréninkových dávkách, o motivaci, vůli dosáhnout cíle? Žije si ve svém přesvědčení, že doping stojí za mým světovým rekordem. "Prastarý výkon – 23 let! – by měl být chráněn památkovým úřadem," píše s jistým pohrdáním.

Pan Pacina se cítí povolám hodnotit i moje soukromí, můj způsob života i jeho naplnění. Větu "nepřipadám si, že by mi něco chybělo", kterou ode mě neslyšel, neboť jsme se nikdy osobně nesetkali, klidně potvrdím. Jeho názor v článku uvedený, že to je velká zbožná lež mého života, které se chytám jako té poslední pravdy, vypovídá mnohem víc o panu redaktorovi než o mně.

Doping není žádnou zárukou vítězství

Cestou, jako jsem šla já, totiž dospěla k titulu mistryně světa na stejné trati 800 m z čáslavského stadionu Lída Formanová, kterou trénuji. Ta prošla všemi možnými testy včetně testů na krevní doping vždy s negativním výsledkem.

Deset let drží světový rekord v oštěpu trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, po mém boku stála na stupních vítězů moje přítelkyně Táňa Kocembová-Netoličková, která by svým nejlepším časem na 400 m – 48,50 vteřiny, blízkým mému nejlepšímu času, byla dnes suverénní olympijskou vítězkou a mistryní světa v této disciplíně.

Výkony těchto lidí, kterých si nesmírně vážím, si snad nedovolí ani dnes nikdo zpochybnit a spojovat je s dopingem. A že doping není zárukou vítězství, poznaly i ruské či finské soupeřky Kateřiny Neumannové, o čistotě jejíž cesty, po níž kráčí s trenérem Frühaufem, také není pochyb.

Všichni tito sportovci dřeli víc než jiní, a proto byli lepší. Byla jsem nesmírně motivovaná a toužila jsem slyšet na počest svého vítězství státní hymnu a vidět stoupat vlajku naší země na stožár. Cestu zakázaných prostředků bych nikdy nezvolila. Dopingové látky mohou zvýšit výkonnost. Psaní o tom bulvárním způsobem prodejnost periodika. Oboje považuji za pokleslé.

Mám silný dojem, že si určití lidé přejí, abych se českému národu omluvila za výkony, které jsem podávala, nebo aby mě jiní odsoudili. Přesně v duchu úsloví, že úspěch se neodpouští. Nevidím k tomu důvod. Kdybych se postavila znovu na začátek své sportovní dráhy, nic bych na svém přístupu ke své milované atletice neměnila. Znovu bych šla stejnou cestou s motivací být nejlepší a dosáhnout toho čestným způsobem. Jinak to totiž neumím.

Autor:

Mistrovství Evropy v atletice 2022

Koná se od 15. do 21. srpna na Olympijském stadionu v Mnichově. Šampionát bude součástí multisportovního mistrovství Evropy v rámci oslav 50. výročí od letních olympijských her v roce 1972.

Tomáš Staněk, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Nikola Ogrodníková, Barbora Špotáková, Amálie Švábíková, Filip Sasínek, Kristiina Mäki, Patrik Šorm

  • Nejčtenější

Panathinaikos - Slavia 1:1, Šporar pálil šance a hosté trpěli, srovnali na konci

Postupují. Slávističtí fotbalisté si však odvetu třetího předkola Konferenční ligy na stadionu řeckého Panathinaikosu...

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia, Sparta i Plzeň mají první výhru, ligu vede stoprocentní Liberec

Slavia dala čtyři góly, Sparta dva a obě pražská S mají v novém ročníku fotbalové ligy první vítězství. V druhém...

Malér s názvem Baník. Trenér Vrba už hledá, kde je zrada

Čekalo se, že vcelku bezbolestně posbírá šest bodů. A pak dalších šest, protože vylosování na úvod fotbalové sezony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to vůbec tráva? Slavia testovala zvláštní povrch: Hlavně hodně vody!

Z výšky vás nejprve napadne: je to vůbec tráva? Povrch, na kterém se ve čtvrtek večer odehraje odveta předposledního...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Vadlejch ovládl diamantový mítink Chorzówě, Špotáková byla druhá

Českým oštěpařům se premiéra Diamantové ligy v polském Chorzówě vydařila. Jakub Vadlejch soutěž dva týdny před...

Překážkář Svoboda si obnovil svalové zranění a přijde o ME v Mnichově

Překážkář Petr Svoboda si obnovil svalové zranění a přijde o mnichovské mistrovství Evropy. Stehno si poranil již na...

Mantra koulaře Staňka: Nesmíte být normální, ale s prominutím magor

Když koulař Tomáš Staněk na jaře připsal na svůj dlouhý seznam zranění další položku, natržený vaz v kotníku, jeden...

Rekordní výprava. Na mistrovství Evropy v Mnichově pojede 55 českých atletů

Na mistrovství Evropy v Mnichově je v nominaci rekordní počet 55 českých atletů. Po neúčasti na mistrovství světa se do...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...