Dwain Chambers

Dwain Chambers | foto: Reuters

Jak si namíchat dopingový koktejl podle sprintera Chamberse

  • 11
Pondělí a středa: tři jednotky THG pod jazyk, injekce EPO a růstového hormonu, po těžké posilovně inzulin a speciální nápoj. Úterý a čtvrtek: krém s testosteronem a epitestosteronem. Pátek: růstový hormon, EPO. Hodinu před startem: tableta modafinilu pro lepší startovní reakci. Pro rychlost dvě tablety umělého hormonu, který jinak vyrábí štítná žláza.

Toto je stručný návod, jak v kombinaci s těžkou tréninkovou dřinou, které může být díky dopingu ještě víc, vyrobit elitního sprintera.

To je koktejl, který si do těla cpal britský sprinter Dwain Chambers.

Dopingoví komisaři jej nachytali jen na THG. Chambers dostal trest. K atletice už se mohl vrátit, letos se stal vicemistrem světa v hale. Ale na olympiádu stále nesmí. Aby rozhodnutí zvrátil, dal šéfům britského sportu popis dopingových praktik. Dopis mu sepsal sám Victor Conte, šéf laboratoře Balco, jež vyvinula THG, a muž, který Chamberse zásoboval. Plné znění zveřejnila britská média.

. Chambersův recept, jaký doping bral sprinter

THG – Tetrahydrogestrinon používal mimo sezonu k rychlejšímu hojení tkání ve dnech nejtěžšího tréninku.


Testosteron/epitestosteron – Krém si vtíral do kůže, aby vyrovnal množství přirozeně produkovaného testosteronu a zahladil následky THG.


EPO
– Erythropoietin si píchal jednou týdně pro zvýšení počtu červených krvinek, a tudíž pro lepší okysličení.


HGH – Růstový hormon si píchal třikrát týdně pro větší růst svalů.


Inzulin – Lék na cukrovku používal po velkých dávkách posilování pro lepší distribuci cukrů v těle.


Modafinil
– Dvousetmiligramovou tabletu bral na zvýšení bdělosti hodinu před závodem.


Liothyronin
– Uměle vytvořený ekvivalent hormonu produkovaného štítnou žlázou bral na zrychlení metabolismu před závody.

Další pokyny pro Chamberse například zněly: THG a testosteronový krém užívej tři týdny, pak je týden pauza. EPO, jež zlepší oběh kyslíku, má dvoutýdenní cykly po třech a jedné dávce. Po injekci do břicha ho dopingoví komisaři nenajdou za 72 hodin, po dávce do žíly za 24 hodin.

Conte vedle dávkování popisuje, jak se sportovci vyhýbají testům.

"Nejprve si sami volají na mobil a nechávají vzkazy tak dlouho, až zaplní schránku. Tudíž nemohou dostat zprávu. Navíc podají špatnou informaci o místě pobytu. Pak užívají doping dva nebo tři týdny."

Atleti mohou zmeškat dva testy za rok a půl bez toho, že by byli potrestáni. Podle Conteho je šance, že promeškají zkoušku 1:25.

Navrhuje, aby komisaři testovali hlavně mimo soutěže a v poslední čtvrtině roku. Podle něj například loni v USA v tomto období proběhlo mnohem méně testů než po tři předcházející roky. "Proč? Je přípravné období před olympiádou."

Ačkoli v Pekingu má proběhnout 4 500 testů, Conte nevěří, že hry budou bez dopingu. "Existují disponovaní atleti. Ale vím o několika finále olympiády či mistrovství světa, kde dopovali všichni," uvedl pro CBCSports.ca. Podle svého vyjádření zásoboval skoro všechny sprinterky v jednom z nich. Také zná jména několika atletů, kteří brali THG, ale ještě nebyli odhaleni. Neprozradí je, pokud oni nebudou lhát o něm.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž