„Uvědomovaly jsme si to od prvního kilometru. Mezičas se neshodoval se vzdáleností,“ citovala média třicetiletou Garcíaovou, která loni na mistrovství světa v Eugene opanovala závody na 20 i 35 km. Na Panamerických hrách triumfovala poprvé po stříbru z roku 2019.
Jenže v jiném čase, než doopravdy měla. Trať v ulicích Santiaga byla zhruba o tři kilometry kratší, Garcíaová by časem 1:12:26 překonala světový rekord o více než 11 minut. A spolu s ní by závod rychleji než za 1:23:49 prošlo dalších jedenáct chodkyň.
„Tempo si hodně hlídáme a hned po startu, v prvním kole, jsme si říkaly, že je to moc rychlé. Rychlejší než u mužů. Věděly jsme, že je to divné, takže jsme se snažily na mezičasy neohlížet,“ popisovala průběh čtvrtá v cíli Brazilka Viviane Santanaová.
Vítězku Garcíaovou nepozornost organizátorů nezasáhla tolik jako jiné závodnice. „Já chtěla (jen) panamerický rekord. Ale ostatní děvčata tu bojovala o účast na olympijských hrách. Je to ostuda, protože počasí a všechno bylo příhodné pro dobré časy. Stala se vážná chyba, kterou jsem nikdy nezažila,“ prozradila čtvrtá žena letošního mistrovství světa v Budapešti, kde v závodě na 20 kilometrů splnila olympijský limit pro start v Paříži.
Panamerické hry se jako největší multisportovní akce na americkém kontinentu konají jednou za čtyři roky. Podle organizátorů chybu způsobil najatý odborník na měření soutěžních tratí z Panamerické atletické asociace.
„Nepřesně změřil trasu, kterou sportovkyně v závodě absolvovaly. Je nám hluboce líto nepříjemností, které to způsobilo závodnicím, jejich trenérům, veřejnosti i médiím. Vinu za tuto situaci ale nelze přičítat organizačnímu výboru,“ uvedli pořadatelé v prohlášení.
Výkony ze Santiaga následně anulovali a chodkyním udělili pouze medaile. Vedle zlaté Garcíaovoé ocenili ještě stříbrnou Glendu Morejónovou z Ekvádoru a bronzovou Evelyn Ingaovou z Peru. Závod mužů se kvůli vzniklé situaci uskutečnil s hodinovým zpožděním a vyhrál jej Alexander Hurtado z Ekvádoru v čase 1:19,20.