Čeští atleti bez medaile, Šebrle se zranil

  10:12aktualizováno  20:20
Valencie - Poprvé po patnácti letech nepřivezou čeští atleti medaili z halového mistrovství světa. Největší naděje na zisk kovu Roman Šebrle musel odstoupit ze sedmiboje vinou zraněného lýtkového svalu. Nejlepší výsledek tak zaznamenaly čtvrtkařky, které skončily ve finále štafety na 4x400 metrů čtvrté.

Zraněný Roman Šebrle | foto: Reuters

Sedmiboj: Šebrle se zranil

Nejsledovanější disciplínu z pohledu českého fanouška - halový sedmiboj vyhrál výkonem 6371 bodů Bryan Clay. Triumfoval před Bělorusem Kravčenem.

Největší česká naděje na medaili Roman Šebrle ze závodu odstoupil v úvodní disciplíně druhého dne - na překážkách na 60 metrů si poranil stehenní sval.

Vyšetření Šebrlemu odhalilo zhruba půlcentimetrovou trhlinu, která se bude léčit asi čtyři až šest týdnů.

Podle lékaře výpravy Petra Sikory by Šebrle mohl za měsíc lehce začít trénovat, po šesti týdnech už by mělo být zranění zcela zaceleno. "Je to otázka, jak rychle se to bude léčit, můžeme to urychlit elektroléčbou, ale nijak zásadně," uvedl doktor, který se o Šebrleho bude starat i po návratu domů.

"Ale po šesti týdnech se bude moci určitě vrátit ke standardnímu tréninku," dodal Sikora.

Šebrle tak neobhájí bronzovou medaili z minulého šampionátu v Moskvě a poprvé po devíti letech se vrátí z vrcholné halové akce bez medaile.

Český víceboj na halovém mistrovství světa nebude mít medaili prvně od roku 1993, kdy se na šampionátu v Torontu zranil tehdejší olympijský vítěz Robert Změlík.

Včetně halových ME neměli čeští multiatleti (Tomáš Dvořák, Šebrle a Změlík) medaili naposledy v roce 1994 v Paříži. A Šebrle osobně zůstane bez cenného kovu ze všech vrcholných akcí poprvé od MS v Edmontonu 2001, kde byl rovněž zraněn. Od té doby přivezl nebývalou sbírku dvanácti medailí.

Svalové zranění si olympijský vítěz a mistr světa přivodil ve Valencii už podruhé, před deseti lety nedokončil sedmiboj na tehdejším halovém ME ve stejné hale Luise Puiga.
"Do Valencie mě už nikdy nikdo nedostane, i kdyby tu byla olympiáda," prohlásil Šebrle už po sonografickém vyšetření. "Je to škoda, na medaili by to bylo," litoval, ale už spřádal plány na olympijské hry do Pekingu. "Nemělo by to zásadně ovlivnit přípravu," řekl.

I v překážkovém sprintu byl nejrychlejší lídr závodu Bryan Clay. Američan se přehnal přes plůtky ve svém nejlepším čase sezony 7,86 vteřiny, což mu vyneslo 1017 bodů.

Po páté disciplíně jich nasbíral už 4753 a vedl s velkým náskokem před Andrejem Kravčenkem z Běloruska (4427) a Kazachem Dmitrijem Karpovem (4367).

Skok o tyči pak vyhrál Kravčenko (530 cm) a závěrečný kilometr Rus Logviněnko (2:44,69).

A přestože Clay doběhl až poslední, titul halového šampiona získal nejlepším výkonem roku (6371). Celkového prvenství se dočkal na třetí pokus: po stříbrných medailích z Budapešti a Moskvy, kde našel přemožitele v Romanu Šebrlem a Andrém Niklausovi z Německa.

Clay přidal zlatou medaili k titulu z otevřeného šampionátu v Helsinkách 2005 a olympijskému stříbru z Atén. Ve Valencii vyhrál čtyři disciplíny a v průběhu prvního dne dokonce atakoval světový rekord krajana Dana O'Briena (6476).

Nakonec za ním zaostal o 105 bodů. Stříbro vybojoval po Šebrleho odstoupení z druhého místa Bělorus Andrej Kravčenko v národním rekordu 6234 bodů před Kazachem Dmitrijem Karpovem.

Česká štafeta doběhla čtvrtá

České kvarteto ve složení Zuzana Bergrová, Denisa Ščerbová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová vybojovalo čtvrté místo v závodě na 4x400 metrů.

Titul získaly podle očekávání Rusky, které k prvnímu místu i nejlepšímu času sezony 3:28,17 minuty dovedly obě nejrychlejší běžkyně z dnešního individuálního závodu Olesja Zykinová a Natalja Nazarovová.

Nad síly českého družstva byly ještě Bělorusky a Američanky, za nimiž finišmanka Zuzana Hejnová zaostala o více než pět sekund. Semifinalistka z individuálního závodu ve Valencii naopak poměrně bezpečně udržela čtvrtou pozici před Rumunskem.

"Tajně jsme na to myslely," řekla Bergrová, která štafetu rozbíhala. Večer před závodem tak došlo k výměně, neboť původně měla běžet první úsek Ščerbová.

Dálkařka a vícebojařka svou úlohu zvládla skvěle, na druhém úseku předběhla Polky a zbývající dvě členky už pozici dokázaly udržet. "Říkala jsem si, že tu Polku musím dát, naštěstí jsem nastoupila včas a povedlo se mi to," radovala se Ščerbová.

"Ale já jsem úplně vyřízená," prohlásila Hejnová, která absolvovala už třetí čtyřstovku na HMS. Mohla běžet dokonce čtyřikrát, ale dopolední rozběhy byly zrušeny po odhlášení jamajské čtveřice.

Štafeta se postarala o nejlepší český výsledek na šampionátu. "Ale to už bylo jasné před tím, ne?" smála se Hejnová v narážce na výsledky českých reprezentantů. "Jsme rády, že jsme porazily dvě štafety, čtvrté místo je super, i když nás bylo jen šest. Ale na to se historie neptá," usmívala se.

Polky a Rumunky nakonec porazily nečekaně velkým rozdílem. "Nemyslely jsme, že to bude tak jasné," vykládala Bergrová. "Já jsem si myslela, že se budeme s nima prát," připojila Ščerbová, která si tak spravila náladu po svých individuálních závodech zejména v dálce, kde si dělala finálové ambice. "Kdo by si ji nespravil čtvrtým místem," řekla. "Škoda, že některé ze štafet nespadl kolík," litovala Hejnová s úsměvem a myšlenkami na medaili.

Výškařka Straková osmá, vyhrála Vlašičová

Iva Straková obsadila dělenou osmou pozici ve finále výškařek. Nad její síly třikrát bylo 195 cm, stejný výkon 193 při shodném počtu oprav zapsala také Němka Ariane Friedrichová.

Pro Strakovou je přesto dnešní výsledek po sedmém místě na HME v Madridu před třemi lety a jedenácté pozici na MS v Helsinkách ve stejném roce jeden z největších úspěchů kariéry. "Jsem ráda, že jsem zopakovala výkon z kvalifikace, ale forma byla větší než na 193 centimetrů," litovala před novináři, že nevyužila svůj potenciál.

V letošní halové sezoně měla formu, dokázala už skočit 195 centimetrů. "Skákala jsem stabilně, prakticky každý závod jsem atakovala výšky okolo 195. Cítila jsem jistotu ve skocích," pokračovala Straková.

V hale Luise Puiga jí ale neseděl povrch. "Pořád jsem musela přehazovat rozběh a nemohla se chytit rytmicky. Párkrát se to povedlo, jindy ne," vyprávěla. Navíc prý v sobotní kvalifikaci ztratila hodně sil, protože absolvovala třináct skoků. "Taky mě trochu bolelo chodidlo. Osmé místo na světě je hezké, ale skáču už nějaký pátek a chtělo by to nějaké ještě výraznější umístění," dodala.

Závod se stal kořistí největší favoritky Blanky Vlašičové. Chorvatka procházela soutěží suverénně, jedinou opravu zaznamenala na 203 centimetrech, což byl také její konečný výkon. Třikrát se pak neúspěšně pokoušela zdolat laťku ve výšce 209 centimetrů, tedy na úrovni nového halového světového rekordu.

Vlašičová tak při čtvrté účasti na HMS poprvé dosáhla na vrchol, od čtvrté pozice v Birminghamu 2003 se na každém dalším šampionátu o místo zlepšila.

Stříbro putuje za 201 centimetrů do Ruska zásluhou Šlesarenkové, bronz za stejný výkon bere Palamarová z Ukrajiny.

Světový rekord Sobolevové na 1500 metrů

O jediný světový rekord šampionátu postarala ruská mílařka Jelena Sobolevová. Pětadvacetiletá běžkyně vyhrála patnáctistovku v čase 3:57,71 minuty a vlastní maximum z letošního února vylepšila o 34 setin sekundy. K vítězné prémii 40.000 dolarů jí náleží i padesátitisícový bonus.

Sobolevová se radovala z první zlaté medaile na významném šampionátu. Před dvěma roky v Moskvě se musela sklonit před uměním krajanky Julie Fomenkové, jež tehdy závodila pod jménem Čiženková, na otevřeném šampionátu v Ósace zase loni nestačila jen na Marjam Júsuf Džamálovou z Bahrajnu. Oběma dnes porážku oplatila.

Fomenková při dvojnásobném ruském triumfu získala stříbro, Džamálová podlehla ve strhujícím finiši ještě Gelete Burkaové z Etiopie. Všechny tři ale pokořily hranici čtyř minut, což se dosud vedle Sobolevové podařilo pouze Američance Regině Jacobsové.

Tituly ze čtvrtky do Kanady a Ruska

Čtvrtkařské tituly získali v nejlepších časech tohoto roku Kanaďan Tyler Christopher (45,76) a ve strhujícím ruském souboji Olesja Zykinová o setinu před Nataljou Nazarovovou (51,09).

Královnou koulařského sektoru se stala stejně jako na loňském MS v Ósace Novozélanďanka Valerie Viliová, která hned prvním pokusem vytvořila kontinentální rekord 20,19 metru.

Mutolaová osmý titul nemá, dálka pro Portugalku

Mosambická půlkařka Maria Mutolaová neuspěla s útokem na osmý titul halové mistryně světa. Dnes se pětatřicetiletá veteránka musela spokojit s bronzovou medailí při nečekaném vítězství Tamsyn Lewisové z Austrálie.

Málo známá Australanka dosáhla v pomalu rozběhnutém závodě životního úspěchu, když za sebou v dramatickém finiši nechala i druhou velkou favoritku Taťjanu Petljukovou z Ukrajiny.

Mutolaová vyhrála HMS už v roce 1993 v Torontu, po dalších triumfech v Paříži a Barceloně přerušila v Maebaši její vítěznou šňůru Ludmila Formanová, ale fenomenální Afričanka pak ovládla finále v Lisabonu, Birminghamu, Budapešti i Moskvě. Dnes tedy olympijská vítězka ze Sydney dosáhla svého nejhoršího výsledku na HMS v kariéře, kterou se letos chystá ukončit.

Prvním sedmimetrovým skokem tohoto roku vybojovala dálkařský titul Portugalka Naide Gomesová, jež navázala na prvenství z posledních dvou halových šampionátů Evropy.

Trojka mužů pro Bekeleho, triumf v tyči do Ruska

Třetí běžecký titul pro Etiopii vybojoval na mužské trojce Tariku Bekele, bratr slavnějšího Kenenisy. Napodobil tak úspěchy Meseret Defarové ze stejné trati a Dereseho Mekonnena z patnáctistovky.

Skok o tyči skončil triumfem třiadvacetiletého Jevgenije Lukjaněnka z Ruska, který se vypjal k letošnímu světovému maximum 590 cm a nechal za sebou spolufavorizované "šestimetrové" soupeře Brada Walkera z USA a Stevena Hookera z Austrálie.

Mladý Etiopan králem půlky, trojskok vyhrál Idowu

Triumfem teprve osmnáctiletého Súdánce Abubakera Kakiho Chamíse skončil závod na 800 metrů. Zkušenější soupeře dnes porazil v nejlepším letošním čase sezony 1:44,81 minuty a o desetinu za sebou nechal obhájce stříbra a šampiona z roku 2004 Mbulaeniho Mulaudzího.

Letošní tabulky výrazně pozměnil i vítěz trojskoku Phillips Idowu z Británie, který se výkonem 17,75 metru zařadil dokonce na páté místo historie.


MUŽI

400 m:
1. Christopher (Kan.) 45,67, 2. Wissman (Švéd.) 46,04, 3. Brown (Bah.) 46,26, 4. Brenes (Kost.) 46,65, 5. Dyldin (Rus.) 46,79, 6. Wroe (Austr.) 46,93.

Sedmiboj:
1. Clay (USA) 6371 bodů (60 m: 6,71 - dálka: 775 - koule: 16,21 - výška: 209 - 60 m př.: 7,86 - tyč: 500 - 1000 m: 2:55,64), 2. Kravčenko (Běl.) 6234 (7,19 - 763 - 14,29 - 215 - 8,11 - 530 - 2:46,49), 3. Karpov (Kaz.) 6131 (7,20 - 731 - 16,19 - 206 - 8,15 - 520 - 2:47,45), 4. Logviněnko (Rus.) 5984 (7,03 - 735 - 13,82 - 200 - 8,08 - 500 - 2:44,69), 5. Kilmartin (USA) 5951 (7,02 - 736 - 14,09 - 203 - 8,25 - 510 - 2:51,54), 6. Raja (Est.) 5894 (6,95 - 7,42 - 14,86 - 197 - 8,03 - 460 - 2:50,76), Šebrle (ČR) nedokončil.

3000 m:
1. T. Bekele (Et.) 7:48,23, 2. Koech (Keňa) 7:49,05, 3. Cherkos (Et.) 7:49,96, 4. Soi (Keňa) 7:51,60, 5. Mottram (Austr.) 7:52,42, 6. Farah (Brit.) 7:55,08.

Tyč:
1. Lukjaněnko (Rus.) 590, 2. Walker (USA) 585, 3. Hooker (Austr.) 580, 4. Clavier (Fr.) 575, 5. Lobinger (Něm.) 570, 6. Mazuryk (Ukr.) 570.

800 m:
1. Chamís (Súdán) 1:44,81, 2. Mulaudzí (JAR) 1:44,91, 3. Kámil (Bahr.) 1:45,26, 4. Milkevics (Lot.) 1:45,72, 5. Bogdanov (Rus.) 1:45,76, 6. Symmonds (USA) 1:46,48.

Trojskok:
1. Idowu (Brit.) 17,75, 2. Girat (Kuba) 17,47, 3. Évora (Portug.) 17,27, 4. Donato (It.) 17,27, 5. Valjukevič (SR) 17,14, 6. Tosca (Kuba) 17,13.

4x400 m:
1. USA (Davis, Torrance, Nixon, Willie) 3:06,79, 2. Jamajka 3:07,69, 3. Dominikánská republika 3:07,77, 4. Polsko 3:08,76, 5. Británie 3:09,21, 6. Rusko 3:15,38.

ŽENY

400 m:
1. Zykinová 51,09, 2. Nazarovová (obě Rus.) 51,10, 3. Woodsová (USA) 51,41, 4. Jefremovová (Ukr.) 51,53, 5. Morosanuová (Rum.) 53,07, 6. Robinsonová (USA) 53,10.

Koule:
1. Viliová (N. Zél.) 20,19, 2. Ostapčuková (Běl.) 19,74, 3. Li Mej-ťü (Čína) 19,09, 4. Gonzálezová (Kuba) 18,75, 5. Rosaová (It.) 18,68, 6. Schwanitzová (Něm.) 18,55.

800 m:
1. Lewisová (Austr.) 2:02,57, 2. Petljuková (Ukr.) 2:02,66, 3. Mutolaová (Mos.) 2:02,97, 4. Martínezová (Šp.) 2:03,15, 5. Meadowsová (Brit.) 2:03,51, 6. Piccioneová (It.) 2:03,76.

Dálka:
1. Gomesová (Portug.) 700, 2. Maggiová (Braz.) 689, 3. Simaginová (Rus.) 688, 4. Lesueurová (Fr.) 660, 5. Montanerová (Šp.) 657, 6. Radevicaová (Lot.) 654.

4x400 m:
1. Rusko (Guščinová, Levinová, Nazarovová, Zykinová) 3:28,17, 2. Bělorusko 3:28,90, 3. USA 3:29,30, 4. ČR (Bergrová, Ščerbová, Bartoničková, Hejnová) 3:34,53, 5. Rumunsko 3:36,79, 6. Polsko 3:36,97.

1500 m:
1. Sobolevová 3:57,71 - světový rekord, 2. Fomenková (obě Rus.) 3:59,41, 3. Burkaová (Et.) 3:59,75, 4. Džamálová (Bahr.) 3:59,79, 5. Jordanovová (Bulh.) 4:04,19, 6. Popescuová (Rum.) 4:07,61.

Výška:
1. Vlašičová (Chorv.) 203, 2. Slesarenková (Rus.) 201, 3. Palamarová (Ukr.) 201, 4. Beitíaová (Šp.) 199, 5. Aitovová (Kaz.) 195, 6. Acuffová (USA) 195, ...8. Straková (ČR) 193.

Autoři: ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

Kaderka z krunýře nevyleze. Velké kluby mlčí, hráči zklamali, říká kritik

2. května 2024

Premium Policisté v rozsáhlém spise uvádějí, že když Ivo Kaderka začal tušit, že se na něj vyšetřovatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život je nefér, jak mám žít dál? Šampion UFC v slzách, přišel o ročního syna

30. dubna 2024  11:34

Už schytal spoustu tvrdých ran a úderů, nyní ale prožívá bolest nejtěžší. Francis Ngannou, bývalý...

Pistolář Podhráský po třinácti letech okusil vítězství na Světovém poháru

8. května 2024  9:09,  aktualizováno  9:24

Martin Podhráský vyhrál na Světovém poháru v Baku soutěž ve střelbě z rychlopalné pistole....

Po dvanáctidenní plavbě dorazil olympijský oheň z Řecka do Marseille

8. května 2024  9:02

Olympijský oheň dorazil 79 dní před startem letních her v Paříži do Francie. Do Marseille ho po...

Na kemp už s týmem pro Euro. Fotbal nejspíš zvolí jinou cestu než hokej

8. května 2024  8:54

Až se v neděli 2. června čeští fotbalisté sejdou na kemp před mistrovstvím Evropy, na sraz s...

Poláci jedou na MS bez Chmielewského, mezi brankáři je i Čech Fučík

8. května 2024  8:45

Hokejisté Polska prohráli v úterní generálce před startem světového šampionátu s Dánskem 1:3, hned...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...