Medaile pro halové mistrovství Evropy v atletice byly představeny 19. února v...

Medaile pro halové mistrovství Evropy v atletice byly představeny 19. února v Praze. | foto: ČTK

Srdce Evropy, srdce atletiky. Medaile pro pražské HME jsou na světě

  • 9
Skutečný bronz, mosaz pokrytá rhodiem a paladiem a opět mosaz, ovšem pozlacená. Z takového materiálu jsou medaile pro blížící se halové mistrovství Evropy v atletice v pražské O2 areně. Cenné kovy, a v hale se jich rozdá 36 sad, jsou robustní, každá váží 400 gramů. Každá však je svým způsobem originální.

„Původně jsem chtěl, aby materiál byl opravdový, tedy zlatá medaile ze zlata a tak dále. To ale neprošlo, bylo by to příliš nákladné,“ vysvětlil s úsměvem Tomáš Janků, bývalý výškař a výkonný ředitel šampionátu.

Na medailích jsou zobrazeny Hradčany, historický symbol Prahy, a běžecká dráha, přičemž tvůrci byli vedeni sloganem Srdce Evropy, srdce atletiky. Roli hraje i tep srdce atleta, který je na startu. „Tudíž je v tom adrenalin při sportovním výkonu,“ uvedl Ronald Štefka, který se podílel na návrhu medailí.

Nad jejich vzhledem si dlouho lámal hlavu Janků. „Medaile byly můj největší bolehlav. Když postavíte most, zůstane stát sto let. Ale když dva roky chystáte takový šampionát, potom se o něm mluví tři dny a všechno skončí. Chtěl jsem, aby atletům zůstalo něco opravdu hmatatelného, v čem se zhmotní dlouhé úsilí, a jednou z mála takových věcí jsou právě medaile. Našim cílem bylo vytvořit něco, co tu ještě nebylo. Snad se to povedlo.“

Každý kov je originál, protože se řeže každý zvlášť vodním paprskem. „Snad budou nejlepší atleti spokojeni, tyhle medaile by měly i po dlouhých letech zůstat stejné. Ty moje, jak si je chtěl každý osahat, jsou už hodně umatlané a nehezké,“ doplnil Janků, majitel stříbra z ME 2006 a bronzu z HME 1998.

Kromě 36 sad medailí vytvořili organizátoři další tři sady pro případ dělby kovů a ještě tři pro potřeby Evropské atletické asociace. Na každém z kovů bude ještě v hale speciálním strojem vyryto jméno atleta, disciplína, umístění, výkon a datum. „Mělo by to být do třiceti minut po každém finálovém závodě,“ upřesnil Janků.

Kvalitu medailí si pochvalovala i ambasadorka šampionátu Helena Fibingerová, slavná koulařka minulosti. „Jsou krásné, tvůrcům patří obrovský dík. Netušila jsem, že se dá vytvořit něco tak působivého. Mých osm zlatých medailí z halových mistrovství Evropy jsou jedna horší než druhá, dala jsem je ostravskému muzeu,“ poznamenala.

Do začátku pražského šampionátu zbývají dva týdny a organizátoři řeší poslední detaily.

„Už jsme před cílem. Je vyprodáno, ale pořád dostáváme žádosti o vstupenky. Takže tlačíme na Evropskou atletickou asociaci, aby nám uvolnila něco ze své kvóty. Jakmile se tak stane, dáme vstupenky do prodeje,“ slíbil předseda atletického svazu Libor Varhaník, předseda organizačního výboru pražského HME.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž