Lucie Pilipová je na svého muže pyšná

  13:08aktualizováno  13:08
Po zatčení a uvěznění svého manžela na Kubě žije Lucie Pilipová doslova v poklusu. Prakticky nepřetržitě zvoní její dva mobilní telefony, Pilipova choť neustále sleduje agenturní, rozhlasové i televizní zpravodajství. Denně zvládne několik desítek telefonických hovorů, absolvuje řadu jednání s českými úřady, bombarduje svými dotazy kubánského chargé d´ affaires a alespoň několik hodin denně se snaží věnovat dětem.

Lucie Pilipová nemá po boku politika lehký život. Za svým zadrženým manželem se nyní chystá odcestovat na Kubu a navštívit jej v havanském vězení. Stála po jeho boku, když ve funkci ministra školství trvale odrážel útoky nespokojených učitelů. V době tzv. sarajevského atentátu se na Pilipovu hlavu snesla smršť výtek od jeho nyní už bývalých kolegů z ODS. Vzápětí kdosi odpálil bombu v těsné blízkosti jejich domu, v němž spaly i Pilipovy malé děti.


Rozhovor s Lucií Pilipovou

Několik poslanců požádalo kubánské úřady o víza a chtějí odletět vyjednávat přímo do Havany. Jaký je váš názor ?
"Samozřejmě mě tato iniciativa potěšila. Vznik parlamentní poslanecké skupiny jsem velmi přivítala. Spolu s bratrem Jana Bubeníka jsme i my požádali o víza a připravujeme k odletu na Kubu. Podle tamějších zákonů jsou právě příbuzní jedinými osobami, kterým je umožněn kontakt s vězněnými. Věřím, že se nám podaří setkat se s nimi. Jan Bubeník i můj můj manžel jsou nevinní a byli uvězněni naprosto bezdůvodně. Nejsou agenti ani špióni a byli obviněni zcela křivě. Jednání kubánských úřadů prostě nechápu. Našim občanům ve vězení není umožněn kontakt s českou diplomatickou misí, s rodinami, s právními zástupci. To je naprostém rozporu se zásadami mezinárodního práva!"

O případu vašeho manžela a Jana Bubeníka probíhají na několika internetových chatech vášnivé diskuse. Jakási paní dnes napsala na vaši adresu, že musíte být na svého muže pyšná, protože se chová jako "správný chlap"...
"Já jsem na Ivana pyšná a hrdá od té doby, co jsem si ho vzala za muže. To, co se stalo na Kubě, mě v tomhle pohledu jenom utvrdilo.!

V krizových situacích člověk vždy nejlépe pozná chrakter lidí ve svém blízkém okolí. Jak vám pomáhají manželovi spolustraníci a vaši přátelé ?
"Samozřejmě mě mrzí, že některé naše politické strany se neustále snaží hledat a vyvolávat politické půtky i v takovéto nešťastné situaci. Ta už přitom hraničí téměř s lidským neštěstím. Věřím, pevně věřím, že to pomine. Z období, kdy jsem na ministerstvu zahraničních věcí pracovala jako tisková mluvčí, mám stále dobré kontakty s vlivnými lidmi. Velmi mi pomáhají právě přátelé ze zahraničí, při mobilizaci světového mínění o tom, že můj muž i Jan Bubeník jsou vězněni neprávem. Velmi mě to těší."

Poskytly vám kubánské úřady aktuální informace o uvěznění vašeho manžela ?
"Bohužel disponuji stejnými informacemi jako naše úřady a sdělovací prostředky. Našim diplomatům se doposud nepodařilo setkat se s mým mužem, ani s Janem Bubeníkem. Nevím nic o podmínkách, v jakých jsou vězněni, ani o jejich zdravotním stavu. Proto jsem v této chvíli přivítala zesílené mezinárodní aktivity a apely i zásadní postoj naší vlády."

Víte už, jak oslavíte návrat svého muže do Prahy ?
"Řeknu vám, že pro mě je teď nejdůležitější, abychom se mohli s manželem a s dětmi konečně všichni obejmout a být spolu. Pak budeme šťastní. Způsob, jakým to oslavíme, vymyslíme až později."

 

 

Ivan Pilip s manželkou Lucií a dětmi Štěpánem, Sylvií a Terezou na zahradě jejich domu ve Velké Chuchli v Praze. (17. ledna 2001)

Autor:

Nejčtenější

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Karel Gott trpí akutní leukémií, léčí se ambulantně v nemocnici

Osmdesátiny Karla Gotta se slavily 21. června 2019 v pražském Divadle Na...

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to potvrdil na...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Karel Gott poslal z Bertramky fanouškům nové foto a vzkaz

Karel Gott na křtu alba Ta pravá (Malostranská beseda, Praha, 26. července 2018)

Karel Gott (80) pozdravil příznivce aktuální fotografií z Bertramky. Zpěvák bojuje s akutní leukémií a podstupuje...

Táta si na mou práci zvykl, říká dcera exministra obrany Jana Tvrdíková

Jaroslav Tvrdík s manželkou a dcerou Janou Tvrdíkovou na 25.ročníku finále...

Modelku Janu Tvrdíkovou (18), jejímž otcem je exministr obrany Jaroslav Tvrdík (51), teprve čeká maturita. Již nyní má...

Další z rubriky

Moudrost stáří je spíš převlečená rezignace, říká Marek Vašut

Marek Vašut

Lehce opotřebovaný milovník žen. Trošku pošetilý, chvílemi politováníhodný, avšak okouzlující. Tak se dá popsat jeho...

Než manžel zemřel, poslal mi SMS. Chybí mi dotyky, říká Céline Dion

René Angélil a Céline Dion (Paříž, 22. května 2008)

Céline Dion (51) pochovala manžela Reného Angélila (†73) v lednu 2016. Zpěvačka nyní přiznala, že jí chybí dotyky...

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Za vše vděčím špagetám, říká jubilantka Sophia Lorenová

Sophia Lorenová ve filmu Černá orchidej (1958)

Jedni ji milují a ti druzí ji milují ještě víc. I v 85 letech patří italská diva Sophia Lorenová mezi poklady světové...

Najdete na iDNES.cz