Maršíček: Věznění Češi jsou v pořádku

  14:56aktualizováno  14:56
S Janem Bubeníkem a Ivanem Pilipem, kteří jsou zadržováni na Kubě, se v sobotu pozdě večer SEČ setkal chargé d'affaires ČR v Havaně Josef Maršíček. Oba Češi jsou drženi každý v jiné cele, která má rozměry 3x2 metry, vždy s dalšími třemi vězni, avšak jsou v dobrém psychickém i fyzickém stavu, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. O dalším postupu vůči zadrženým Čechům má kubánský prokurátor rozhodnout v pondělí do 22:00 SEČ. Pilip a Bubeník jsou již přes týden vězněni kubánskou policií jako špióni USA s tím, že budou postaveni před soud.

Jak to všechno začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Z čeho jsou Pilip a Bubeník obviněni?
Za důležité označil mluvčí upřesnění, že Pilip a Bubeník jsou vyšetřováni na základě paragrafu 124 kubánského trestního zákona dle bodu 99 za "jiné činy proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání". Pospíšil vyjádřil názor, že pro Čechy poněkud dramatické vyznění tohoto obvinění patří na Kubě k běžné rétorice.

Jak o Pilipovi a Bubeníkovi rozhodne v pondělí prokurátor?
Za možná rozhodnutí uvedl Pospíšil jejich osvobození, propuštění na kauci, deportaci, nebo zadržení až do soudního procesu. Zdůraznil, že česká strana trvá stále na okamžitém propuštění obou mužů. Česká strana zajistila zadrženým místní právní zástupce, kteří se podle Pospíšila zdají velmi dobří. Se zadrženými se však smějí setkat až v pondělí. Mluvčí vysvětlil, že jiní než kubánští právníci oba Čechy vzhledem k místním zákonům zastupovat nemohou.

V sobotu odletěli na Kubu Pilipova manželka a Bubeníkův bratr
V sobotu krátce po 13:00 odletěli za vězněnými Čechy Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin. Ten před odletem řekl, že se cesty trochu bojí. "Nevím, kam jedu," podotkl Martin Bubeník před odletem do Paříže, odkud budou oba pokračovat do Havany.

Tím, že příbuzní Bubeníka a Pilipa dostali víza, Kuba splnila svůj první slib. Lucie Pilipová se chce na Kubě především setkat se svým manželem. Jak dlouho tam míní zůstat, nesdělila.

Po páteční schůzce s kubánským chargé d'affaires v ČR Davidem Paulovichem místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková tvrdila, že kromě příbuzných dostanou víza i poslanci, kteří se na Kubu rovněž chystají. Kuba podle Buzkové rovněž slíbila, že příbuzným nebude bránit v kontaktu s vězni a rovněž že oba zadržení nebudou mít problémy ani v kontaktu s českým zastupitelským úřadem.

Buzková: Chceme je přivézt do Prahy
Aby měla cesta české delegace na Kubu nějaký efekt, je podle Buzkové nezbytně nutné, aby kubánská strana oficiálním způsobem specifikovala právní charakter obvinění vůči zadrženým. "Jinak by samozřejmě jednání parlamentní delegace na Kubě neměla význam," zdůraznila Buzková.  Kubánská strana podle ní navrhne, s kým by měla delegace na Kubě možnost jednat s tím, že cílem jednání bude propuštění zadržených. "V podstatě byli bychom rádi, kdybychom je (Pilipa a Bubeníka) mohli přivézt do Prahy," řekla.

Se zprávou, že Kuba povolila cestu české delegaci na Kubu, přišel v pátek časně odpoledne komunistický poslanec Miloslav Ransdorf. Víza budou zdarma, uvedl Ransdorf. Podle něho i podle Buzkové se nyní čeká pouze na stanovení termínu příjezdu českých poslanců do Havany, kde by se měli setkat se členy kubánského parlamentu.

Rozhovor s manželkou Ivana Pilipa Lucií naleznete ZDE.
Ransdorf: Kuba postupovala podle svých zákonů
Ransdorf věří, že jednání představitelů českého a kubánského parlamentu mohou být úspěšnější než komunikace na jiných úrovních. Nesouhlasí s tvrzením, že kubánský parlament je "formální" institucí bez pravomocí. "Kubánský režim není vysloveně autoritářský, jde o pokus o přímou demokracii," uvedl Ransdorf.

Podle Ransdorfa Kuba postupovala při zadržení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka podle svých zákonů . "Jak jsem byl informován, o porušení kubánských zákonů šlo a také tedy kubánská strana postupuje v duchu svého vlastního práva," odpověděl Ransdorf na otázku, co vyplývá z materiálů, které mu byly kubánskou stranou předány.

Kavan žádá o pomoc jiné země. Co zmůže třetí strana?
Ministr zahraničí Jan Kavan, který kvůli případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka v pátek předčasně ukončí lázeňskou léčbu a pozdě večer se  vrátí do Prahy, rozešle dopisy ministrům zahraničí řady zemí, jak jej tím ve čtvrtek pověřila vláda. Kavan také osloví všechny země Evropské unie a kandidátské země, asijské země a většinu latinskoamerických zemí.

Kavan Ministr již ve čtvrtek požádal dopisem o pomoc chilského prezidenta Ricarda Lagose, mexického ministra zahraničí Jorgeho Castaňedu i EU. 

Mnozí politici a pozorovatelé se již řadu dní shodovali na tom, že v patovém havansko-českém konfliktu by mohla určitým způsobem pomoci právě třetí strana.

Na internetu lze podepsat petici za propuštění Pilipa a Bubeníka

Na internetu se ve čtvrtek ráno objevila výzva požadující okamžité propuštění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka, kteří jsou již týden vězněni na Kubě.

Petici mohou lidé podepsat na adrese www.posletejedomu.cz. Po 15. hodině bylo pod peticí 133 podpisů.
  
Až bude pod peticí dostatečný počet podpisů, bude odeslána kubánským úřadům, slibují v textu její autoři.

Želízko v ohni - Slovensko?
V pátek ráno ministr zahraničí vyjádřil v Českém rozhlasu naději, že určitou roli by ve vyřešení krize mohlo sehrát i Španělsko, které ma na Kubě velký vliv a Slovensko, které údajně České republice nabídlo, že kubánským úřadům předá dokumenty týkající se uvěznění obou mužů.

"Jsme ochotni kdykoliv pomoci, jakmile nás o to česká strana požádá," řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel v reakci na Kavanova slova.

Slovenský tisk připomněl dobré vztahy Bratislavy s Havanou za předchozí i nynější vlády. Slovensko má dobré kontakty s Havanou v oblasti nejen hospodářství, ale i školství a kultury.

Uvěznění českých občanů za kontakty s kubánskými disidenty veřejně na Slovensku odsoudila zatím jen pravice v široké vládní koalici, tedy křesťanští demokraté a Demokratická strana.

Havlův tajný plán
Do případu hodlá zasáhnout i český prezident Václav Havel. Ten však zatím tají, jakým způsobem se o propuštění českých občanů zasadí. "Já tu situaci dost důkladně sleduji a různé kroky jsem podnikl, podnikám a budu podnikat, ale nezdá se mi dost produktivní o nich předem mluvit," sdělil na letišti v Praze prezident před odletem na schůzku prezidentů visegrádské skupiny do Polska.

Patová situace trvala sedm dní
Až do pátku se v případu zadržených Čechů nic nedělo. Ve čtvrtek vypršela již třetí 72hodinová lhůta, během níž měl kubánský prokurátor rozhodnout, zda budou čeští občané propuštěni či zda na ně bude uvalena vazba. Jedinou reakcí Havany však až do pátku bylo, že se pokusila vrátit českým úřadům dvě protestní nóty vyzývající k okamžitému propuštění vězněných Čechů.

Lucie Pilipová před odletem na Kubu, kde je vězněn její manžel Ivan Pilip.

Lucie Pilipová před odletem na Kubu, kde je vězněn její manžel Ivan Pilip.

Lucie Pilipová a Martin Bubeník před odletem na Kubu, kde je vězněn Ivan Pilip a Jan Bubeník.

Lucie Pilipová a Martin Bubeník před odletem na Kubu, kde je vězněn Ivan Pilip a Jan Bubeník.

Lucie Pilipová před odletem na Kubu, kde je vězněn její manžel Ivan Pilip.

Lucie Pilipová před odletem na Kubu, kde je vězněn její manžel Ivan Pilip.

Lucie Pilipová před odletem na Kubu, kde je vězněn její manžel Ivan Pilip.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dítě málem umořili hlady. Australští vegani dostali za trest veřejné práce

Každoroční londýnský pochod za práva zvířat. (17. srpna 2019)

Jedenapůlroční dítě vypadalo jako tříměsíční kojenec. Kriticky zaostávalo v tělesném i duševním vývoji – kvůli přísné...

Nejdřív testy, pak rakety po Evropě. Putin varoval před úmysly USA

Ruský prezident Vladimir Putin mluví při návštěvě Finska na tiskové konferenci...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz