Český chargé d'affaires v Havaně neuspěl

  7:40aktualizováno  7:40
Návštěva českého chargé d'affaires Josefa Maršíčka na havanském ministerstvu zahraničí nepřinesla žádný pokrok ve vyjednávání o osudu zadrženého poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka. Kubánská strana ani při této příležitosti nereagovala na české protestní nóty a označila je za nepřijatelné.
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo ve středu Kubu k okamžitému propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou na ostrově zadržováni podle USA na základě vykonstruovaných důvodů.
Ivan Pilip s rodinou

Ivan Pilip s rodinou - Ivan Pilip s manželkou Lucií a dětmi Štěpánem, Sylvií a Terezou na zahradě jejich domu ve Velké Chuchli v Praze. (17. ledna 2001) | foto: Petra RůžičkováČTK

Ivan Pilip
- ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR (2.5.1994-2.6.1997)
- ministr financí ČR (2.6.1997-16.7.1998)
- jeden ze zakládajících členů Unie svobody
- od poloviny roku 1996 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (za ODS), od poloviny roku 1998 člen Poslanecké sněmovny (za US)

Jan Bubeník
- po listopadu 1989 poslancem Federálního shromáždění
- člen vyšetřovací komise udlástí kolem 17. listopadu
- předseda Společnosti 89
- pracuje pro společnost S9 Company

Maršíček jednal v Havaně asi hodinu. Ještě před jednáním označil náměstek ministra zahraničí Martin Palouš skutečnost, že Maršíček bude jednat s náměstkem ministra zahraničí, což je funkce úřadujícího ministra, za neobvyklou.

USA vyzvaly k okamžitému propuštění zadržených
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo ve středu Kubu k okamžitému propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou na ostrově zadržováni podle USA na základě vykonstruovaných důvodů. "Vyzýváme k okamžitému propuštění pánů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, jejichž jediným 'prohřeškem' bylo, že se setkali s kubánskými aktivisty, kteří usilují pokojnou cestou o změnu kubánského totalitního režimu," sdělila českým novinářům činitelka ministerstva, která si nepřála být jmenována.

Ministerstvo uvedlo, že Pilip je jako poslanec a bývalý ministr financí a školství velmi známou osobností České politiky. "Zadržení a věznění člena parlamentu na základě vykonstruovaných obvinění je hanebné," uvedlo ministerstvo.

Kubánská policie přitvrdila
Přední kubánský disident Elizardo Sánchez včera uvedl, že přemístění obou zadržených do věznice pro politické vězně Villa Marista znamená přitvrzení postupu policie. "Za celých 42 let si nepamatuji podobný případ zacházení s cizinci," řekl Sánchez.

Pilip s Bubeníkem nadále čekají v havanské věznici pro politické vězně Villa Marista. Ve čtvrtek odpoledne vyprší už potřetí počítaná lhůta 72 hodin, během níž mají úřady zadržené buď obvinit, či propustit. "Na situaci zadržovaných se nic nezměnilo, žádný zásadní vývoj není.

Na čtvrtek na ráno mám přislíbenou návštěvu," řekl český chargé d'affaires Josef Maršíček.

Kubánská policie opět předvolala k výslechu Antonia Femeníase a Roberta Valdiviu, s nimiž se minulý týden Pilip a Bubeník setkali. Potvrdil to nezávislý kubánský novinář z agentury CAPI Pedro Argüelles Morán.
Znovu byli dotazováni, zda jim Pilip a Bubeník předali jakoukoli pomoc. "I kdyby jim Češi bývali něco při schůzce předali, tak přitom z hlediska kubánského práva to není nic protizákonného," poznamenal Argüelles.

Poslanci poslali dopis do Havany
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) zaslala šéfovi kubánského parlamentu Alarcónu y de Quesadaovi dopis, v němž vyjádřila víru, že kubánský parlament podpoří žádost sněmovny o okamžité propuštění zadržovaných českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na svobodu a jejich návrat do České republiky.

Dopis, který spolu s ní podepsali šéfové všech pěti poslaneckých klubů, Buzková zaslala jménem sněmovny.  Buzková zastupuje předsedu sněmovny Václava Klause, který v pondělí odcestoval na návštěvu USA.

Kubánský chargé d'affaires v ČR David Paulovich odmítl dopis převzít s odůvodněním, že k tomu zatím nemá z Havany pověření. Do kubánského parlamentu byl proto zaslán faxem přes české ministerstvo zahraničí. Originál dopisu byl odeslán diplomatickou
cestou.

Kubánský vyslanec poslal dopis Ransdorfovi
Kubánský chargé d'affaires David Paulovich se obrátil dopisem na poslance Miroslava Ransdorfa (KSČM) se žádostí, aby seznámil poslance s postoji Kuby k zadržování Pilipa a Bubeníka a s výhradami k politice Česka vůči Kubě.

Václav Havel se zapojí do řešení krize
Prezident Václav Havel se zapojí do řešení situace, v níž se ocitli poslanec Unie svobody Ivan Pilip a někdejší studentský aktivista Jan Bubeník, kteří jsou už šestý den zadržováni na Kubě.

Zatím však není jasné, co konkrétně podnikne. "Kancelář nebude o připravovaných krocích informovat," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s odůvodněním, že publicita by případu uškodila. O připravovaných akcích zatím nechtěl hovořit ani mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil.

Český prezident by například mohl kontaktovat spojence v zahraničí nebo informovat mezinárodní organizace. Václav Havel je i s manželkou Dagmar na ozdravném pobytu na španělském ostrově Lanzarote. Vrátit by se měl ve čtvrtek.

Poslanci zvažují cestu na Kubu
Čeští poslanci zvažují, že pokud se situace nezmění, vyšlou do Havany pětičlennou parlamentní delegaci. Tu by měli tvořit zástupci všech poslaneckých klubů. Organizační výbor dostal za úkol, aby cestu poslanců v případě potřeby připravil.

Zasedal zahraniční výbor sněmovny
Zadržením Pilipa a Bubeníka se odpoledne zabýval sněmovní zahraniční výbor, jehož se zúčastnil i náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Ten zopakoval, že Praha je zatím ve věci Pilipa a Bubeníka připravena na všechny eventuality.

Slováci jsou ochotni pomoci
V případě, že o to česká strana požádá a podrobně vysvětlí okolnosti zadržení českých občanů, je Slovensko ochotno pomoci při vyjednávání o jejich propuštění. Řekl to slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan.

Mezinárodní organizace vyjadřují poporu
Americká prestižní nevládní organizace Freedom House Ivana Pilipa a Jana Bubeníka podpořila a vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k jejich propuštění.

Náměstek ministra zahraničí Palouš potvrdil, že se česká strana hodlá spojit i s komisí pro lidská práva v Ženevě.

Polský tisk se věnuje zadržení Pilipa a Bubeníka
Velký ohlas mělo zadržení Pilipa a Bubeníka v polském tisku. Místní deníky popisují nejen osud obou zadržených a česko-kubánské vztahy, ale připomínají i osud polské novinářky, která byla loni na Kubě 30 hodin vězněna a později vyhoštěna za své kontakty s kubánskou opozicí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Na Saúdy dopadly desítky raket z Íránu, uvedly USA. Ukázaly fotky z družic

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Saúdskoarabská ropná zařízení zasáhly desítky raket s plochou dráhou letu, které podle všeho odpálily nasazené...

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami

Izraelská osada Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu...

Izraelská vláda dala v neděli zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz