Doporučujeme

Po mléku se tloustne, zahleňuje a je jen pro děti. Nejčastější mýty o mléku

  • 54
O mléku se toho řeklo a napsalo v průběhu dějin jeho konzumace už tolik, že mnoho z toho bereme jako fakt. Ale je to všechno skutečně pravda? Odpověď zní: ne. Pojďme se podívat na nejčastější tvrzení, která o mléku a mléčných produktech kolují.
Ilustrační snímek

Mýtus Nejsme stavěni na konzumaci kravského mléka

Pro kojence je skutečně nejlepší mléko mateřské. Nicméně člověk už po generace konzumuje i mléko jiných živočichů, v našich podmínkách nejčastěji kravské. Trávicí trakt se tomuto účelu přizpůsobil a většina naší populace tak nemá problém mléko jiných savců přijmout.

Kozí mléko je podceňovanou superpotravinou, která prospívá zdraví i kráse

Zatímco u nás je na špici kravské, jinde ve světě je rozšířena konzumace kozího a ovčího mléka, některé národy upřednostňují dokonce mléko kobylí.

A co námitka, že zvířata také nepijí jiné mléko než svého druhu? Jen člověk dokázal zvířata domestikovat, což vedlo k možnosti získat kromě masa také mléko.

Ilustrační snímek

Mýtus Nejsme kojenci, nemáme tedy důvod pít mléko

Za prvé – mléko je významným zdrojem vitaminů, minerálních látek, snadno vstřebatelných bílkovin a v případě fermentovaných mléčných výrobků i probiotik. Za druhé – s mlékem a mléčnými výrobky lze vykouzlit v kuchyni řadu výborných pokrmů.

Jinou otázkou je intolerance laktózy nebo alergie na bílkovinu kravského mléka. Laktóza neboli mléčný cukr se nachází jak v mléce mateřském, tak v kravském. V těle máme enzym laktázu, který umí tento sacharid rozštěpit na pro nás využitelné látky. Kojenci mají laktázy nejvíce, v průběhu života její množství a aktivita mohou klesat.

Když vám mléko nedělá dobře. Na vině může být alergie i intolerance

Pokud laktóza vstoupí do tlustého střeva nerozštěpená, je zde fermentována střevními bakteriemi, což vede k obtížím. Dnes už je ale na trhu k mání mléko bezlaktózové, tvrdé sýry a fermentované mléčné výrobky mají obsah laktózy přirozeně nižší.

V případě alergie na mléčnou bílkovinu nejsou bohužel bezlaktózové produkty řešením, mléko a mléčné výrobky je nutné už celoživotně vyřadit.

Ilustrační snímek

Mýtus V mléce jsou aditiva

Instagram Žena a život

Pokud by se tak stalo, šlo by o hrubé porušení legislativy. V mléce, potažmo v neochucených mléčných výrobcích nemají „éčka“ co dělat. Nízkotučný jogurt rozhodně není zahuštěný škrobem ani želatinou, které by měly nahradit tuk, naopak, v sušině obsahuje více bílkoviny na úkor tuku.

Ochucené jogurty a mléčné nápoje už aditiva obsahovat mohou. Stejně tak především starší generace říkají, že nízkotučné mléko je jen obarvená voda. Opravdu to tak není, barvivo zde samozřejmě nemá co dělat.

Ilustrační snímek

Mýtus V mléce jsou škodlivé bakterie a plísňové sýry jsou zkažené

I čerstvé mléko, které běžně seženeme v obchodních řetězcích, je minimálně pasterované. Pokud sáhneme po mléku trvanlivém, je ošetřeno ještě vyšší teplotou. Tepelně neošetřené mléko lze prodat konečnému spotřebiteli jen přímo v místě produkce, před konzumací je ale rozhodně vhodné jej doma tepelně ošetřit.

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Plísňové a zrající sýry vděčí za svůj charakteristický vzhled, aroma i chuť skutečně mikroorganismům, nejde však o žádné choroboplodné zárodky. Mlékaři používají ověřené postupy a vybrané bakterie, plísně i kvasinky.

Ilustrační snímek

Mýtus Mléko zahleňuje a způsobuje záněty

Toto je snad jeden z nejpopulárnějších mýtů ohledně mléka a mléčných výrobků. Kdo z nás od babičky nebo maminky (hlavně v době nachlazení) nikdy neslyšel, že nemáme pít mléko, že nás ještě víc zahlení?

Je to samozřejmě nesmysl. Mléko vytváří bílý film, kterému nějakou dobu trvá, než zmizí. Po vypití mléka ze sklenice je na jejích stěnách tenká vrstva jasně patrná, to stejné lze pozorovat na jazyku. Našim předkům povlak připomínal hlen, a mýtus byl na světě.

Deset potravin, které vám zvednou náladu. Dejte si kešu, banán nebo rybu

Lze dohledat i děsivá tvrzení, která mléku připisují zánětlivé účinky. I tento mýtus studie vyvrací, ba naopak se u mléka a mléčných výrobků podařilo prokázat protizánětlivé účinky.

Ilustrační snímek

Mýtus Mléko je plné antibiotik a hormonů

Podávání antibiotik jako stimulátorů růstu a produkce u hospodářských zvířat bylo v České republice zakázáno již v roce 2006.

Antibiotika podaná zvířatům za účelem léčby jsou přísně monitorována a je stanovena lhůta, před jejímž uplynutím nesmí být mléko použito pro potravinářské účely. Každá várka mléka je na přítomnost antibiotik testována.

A jak je to s hormony? Stejně jako každé mléko je i to kravské určeno primárně pro výživu mláďat, obsahuje tedy logicky i hormony a růstové faktory, které mláďata potřebují. Nicméně hormony jsou při průchodu trávicím traktem rozštěpeny na komponenty, které ztrácejí biologickou aktivitu původních látek.

Podle vědeckých studií mléko tedy rozhodně nezpůsobuje ani předčasnou pubertu, jak se lze někde dočíst. A jak je to s uměle dodanými hormony, které dle odpůrců mléka dojnice dostávají? V Evropské unii je podávání hormonálních látek jakožto stimulátorů růstu hospodářským zvířatům zakázáno.

Ilustrační snímek

Mýtus Mléko je významným zdrojem cukru i tuku a tloustne se po něm

Mléko je skutečně vzhledem k obsahu nutričně cenných látek bráno jako potravina, nikoli nápoj. Ale rozhodně nezpůsobuje samo o sobě tloustnutí. Ano, tučný sýr nebo smetanový jogurt dodají do jídelníčku hodně tuku, to stejné platí o významném podílu cukru v ochucených jogurtech a zakysaných nápojích.

Šest potravin s minimem kalorií, které nemohou chybět ve vašem jídelníčku

Kdo konzumuje mléčné výrobky hodně často, měl by sáhnout po méně tučných (a samozřejmě neslazených) variantách. Zakysané mléčné výrobky je mnohem vhodnější doplnit čerstvým ovocem.

Mák skladujte v suchu a v pokojové teplotě vcelku. Umelte ho vždy až těsně před...

Mýtus Některé rostliny obsahují vápníku více než mléko

Mléčné výrobky jsou významným zdrojem vápníku. Tuto minerální látku najdeme i v řadě rostlinných produktů. Nejvíce v máku, přibližně 1 300 mg na 100 g, zatímco u 100 g tvrdého sýra je to něco kolem 850 mg.

Nicméně v rostlinách je vápník vázaný na jiné látky, tedy pro naše tělo velmi špatně vstřebatelný (30 % u mléka versus 5–7 % z rostlin).

Devět potravin plných probiotik, které vám zlepší imunitu, náladu i život

Navíc sníst například sto gramů máku každý den je celkem dřina, ale přijmout potřebné množství vápníku z mléčných produktů je snadné. Vápník je vázán na bílkovinu, tedy v méně tučných mléčných výrobcích a mléce je ho logicky více (tučnější varianty obsahují větší množství tuku v sušině na úkor bílkovin).

Fakta o mléce

  • Mléko je zdrojem bílkovin vysoké biologické hodnoty, které naše tělo dokáže využít až z 98 procent.
  • Kromě zmíněného vápníku obsahuje fosfor, jód, hořčík, zinek, železo a vitaminy skupiny B (včetně vitaminu B¹² , který nenajdeme v rostlinných produktech, tudíž mléko a mléčné výrobky jsou jeho významným zdrojem pro vegetariány, kteří nekonzumují maso) a také vitaminy D, E a A.
  • Mléko obsahuje takzvaný kaseinomakropeptid, který je mimo jiné i prevencí zubního kazu, protože brání přilnutí bakterií na zubní sklovinu.
  • Zakysané mléčné výrobky obsahují probiotika, která podporují zdravý střevní mikrobiom. Navíc některé minerální látky z kysaných produktů jsou lépe vstřebatelné.
  • V mléce se nachází i konjugovaná kyselina linolová (CLA), což je látka s prokazatelnými protirakovinnými účinky, pozitivním vlivem na hospodaření organismu s tuky, imunitní systém a jako bonus zmírňuje pocit hladu. Její přítomnost v mléce mají na svědomí bakterie, které žijí v kravském bachoru.
  • Pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků také pomáhá zlepšovat kostní hustotu, je tedy výbornou prevencí osteoporózy.
  • Mléko je nabité řadou cenných látek, které našemu zdraví prospívají, a pokud není zdravotní důvod se mu vyhýbat, mělo by být nedílnou součástí našich jídelníčků.

  • Vybrali jsme pro Vás