Němci, Italové, Američané. Kolem galerie proudí nepřetržitě turisté ze Staroměstského náměstí na Karlův most a zpátky. V galerii, informačním centru i kavárně domu, který patří kraji, se jich ale mnoho nezastaví.
„Znovuotevřením reprezentativního domu Středočeského kraje v Husově ulici objekt opět ožil. Informační středisko zve kolemjdoucí k návštěvě kraje a k velké návštěvnosti přispívá i Nadace Centrum Pop Artu. Po úspěšném tříměsíčním provozu dochází k částečné obměně vystavovaných děl,“ vzkázal krajský úřad MF DNES na dotaz, kolik lidí do Husovky za tři měsíce provozu zavítalo.
Kromě obecného hodnocení však úřad neuvedl žádné statistiky, které by údajný zájem dokládaly. Konkrétních údajů o počtu návštěvníků se MF DNES více než týden domáhala marně.
Kraj pouze prostřednictvím mluvčí a příslušného odboru odkázal na člena správní rady Nadace Centrum Pop Artu Viléma Svitáka. Ani ten však nepřinesl jasnou informaci, i když na odpověď měl několik dnů.
„Prostory nadace jsou umístěny v turistické zóně Prahy. Tato část města je maximálně závislá na turistické sezoně a od toho se odvíjí počet návštěvníků, kteří nadaci navštívili.“
Z hlediska polohy objektu vzhledem k zájmu turistů a milovníků umění je ovšem střed hlavního města ideální. Třeba výstavu děl mystika Josefa Váchala, která byla od září do letošního ledna k vidění v domě U Kamenného zvonu jen pár set metrů od „Husovky“, navštívily tisíce lidí.
„Průměrně chodily denně zhruba dvě stovky návštěvníků, v posledních týdnech to ale bylo i tisíc za jediný den,“ reagovala za galerii Dolores Šrůtková s tím, že velká výstava věnovaná výtvarným pracím animátora a režiséra Tima Burtona byla ještě navštěvovanější. Tisíc lidí denně bylo v jedné z poboček Galerie hlavního města Prahy standardní návštěvou.
S hodnocením krajského úřadu a člena nadačního představenstva poměrně ostře kontrastuje další pohled na více než tříměsíční provoz domu v Husově ulici.
„Lidí, kteří si prohlédnou galerii, je pomálu. Podobně je na tom zatím také kavárna. Největšímu zájmu se těší informační centrum,“ popsal Daniel Štěpán z Nadace Centrum Pop Artu.
Propagace kraje podle jeho slov funguje v objektu nejlépe. „Je třeba, aby si návštěvníci v domě všimli akcí, které se konají jinde v kraji. Měli by si tam třeba objednat nějaký výlet mimo metropoli. Měla by to být jakási brána do středních Čech,“ komentoval využití domu radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek s tím, že se mu prostory osobně velmi líbí. Nyní prý záleží na tom, jaké služby ještě centrum poskytne.
Nabízí se tak otázka, zda se provoz domu vyplácí a zda se vyplatí v budoucnu. Měsíční nájem části budovy, kterou využívá nadace, je 300 tisíc korun. „Pokryje náklady na objekt,“ odrážel hejtman Miloš Petera někdejší kritiky, že je nízký.
S vyššími nabídkami nájmu, až 1,2 milionu korun za měsíc, totiž údajně přicházeli zájemci, kteří nabízeli služby zcela odlišné od představ vedení krajského úřadu. Třeba thajské masáže.
Změny, slevy. Vše je však v pořádku
Jisté je, že se uvnitř objektu, kde kdysi sídlilo České muzeum výtvarných umění, budou dít velké změny. Podle Štěpána dojde k obměně až osmdesáti procent nyní vystavených děl. Údajně se jedná i o snížení vstupného, které je v současné době 220 korun.
„Setkali jsme se s tím, že měli turisté s cenou problém.“ Sviták na druhou stranu vidí budoucnost projektu celkem pozitivně. „Rozhodli jsme se výstavu obnovit a zaměřit se na česko-slovenský pop-art. Od dubna tak připravujeme novou expozici,“ dodal.
Kromě již zmíněné výměny děl, s níž souvisí představení českých a slovenských popartistů, se chystají další kroky k zatraktivnění domu. Mimo jiné dojde i k vizuální úpravě vnitřních prostor v přízemí budovy a rozšíření art shopu.
„Mezi největší novinky, se kterými bude brzo obeznámena veřejnost, patří získání významného zahraničního partnera jak pro zahraniční prezentaci nadace a Středočeského kraje, tak i partnera zabývajícího se pomocí nevidomým dětem,“ uvedl Sviták.
A další možnou novinku představil středočeský radní pro kulturu Zdeněk Štefek. Pop-art by měla doplnit gotika. „V současné době se jedná o umístění kopií takzvané Kutnohorské iluminace.“