Policisté, kteří v úterý zasahovali v sídle Technické správy komunikací, měli spadeno na minimálně jednoho člena vedení společnosti. Jedním ze tří obviněných z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky by měl být náměstek ředitele Ladislav Pivec, kterého policie zadržela v sídle společnosti v ulici Řásnovka v Praze 1.
Jak uvedl Zpravodajský web Českého rozhlasu, Pivec si podle policie řekl o úplatek 6 milionů korun v celkem pěti zakázkách, které TSK vypsala.
Pivec i další dva obvinění v kauze pražské Technické správy komunikací jsou už ale na svobodě. Dozorující státní zástupce Jiří Pražák ve čtvrtek na dotaz ČTK uvedl, že návrhy na vazbu vzneseny nebyly a zadržení byli propuštěni. Čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
„Všechny zadržené osoby již byly propuštěny, protože vazební důvod po provedení procesních úkonů pominul,“ sdělil Pražák bez dalších podrobností.
Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala v budovách TSK i na dalších místech v úterý. Dělala domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků. Státní zástupce poté informoval o tom, že policie v souvislosti se zásahem stíhá tři lidi a jednu firmu.
Pivec byl ještě do května loňského roku pověřený řízením společnosti. Rada hlavního města ho ale z pozice šéfa TSK odvolala. A to proto, že podle pražských radních fungoval úřad pod jeho vedením pomalu a neefektivně. Ve funkci ředitele pak Pivce nahradil současný šéf společnosti Jiří Sládek.
Podle informací MF DNES jsou dalšími obviněnými ještě dva nižší úředníci Technické správy komunikací. Policie zároveň podle Vrchního státního zastupitelství v Praze obvinila také jednu firmu. Státní zástupce Jiří Pražák pouze odkázal na původní prohlášení zastupitelství. „Další informace není možné v této fázi sdělit,“ dodal.
Jak uvedl zdroj MF DNES z magistrátu, policejní razie v sídle TSK se týkala zakázek v oblasti telematiky, pod kterou spadají navigační systémy, systémy řízení dopravy a kamerové systémy, které monitorují pražskou dopravu. „Obvinění jsou podezřelí z toho, že chtěli služby v oblasti telematiky vyvést ven z TSK a přihrát je společnosti AŽD tak, aby to na první pohled nebylo patrné,“ uvedl zdroj. Zakázka měla podle něj jít přes jinou firmu, za kterou ji pak ale měla pomocí subdodávky dokončit zmiňovaná AŽD.
Popisovanému scénáři nasvědčuje i fakt, že policie v souvislosti s razií na TSK prověřovala ještě několik dalších firem z celé republiky. Zásah policistů v sídle firmy potvrdil i mluvčí společnosti AŽD Jiří Dlabaja. „Policisté u nás byli, vyžádali si nějaké dokumenty, ty si vzali a zase odešli,“ uvedl a dodal, že více věc nemůže komentovat.
Zásah policie se uskutečnil také v sídle společnosti Eltodo, což MF DNES potvrdila mluvčí Eltoda Markéta Cesnaková. Český rozhlas v souvislosti s tím upozornil, že by se policejní vyšetřování mohlo týkat zakázky na údržbu televizního dohledu dopravy v Praze za pět milionů korun. V té v roce 2016 uspěla právě společnost Eltodo, která zvítězila před dalšími osmi firmami, mezi kterými byla i zmiňovaná AŽD. Zakázku tehdy podepisoval zadržený náměstek Pivec, toho času ještě jako ředitel. Ani Eltodo však nechtělo celou záležitost více komentovat.
Praha možná přijde o peníze
Pokud se v kauze prokáže zvýhodňování při veřejných zakázkách, hrozí obviněným v základní sazbě zákaz činnosti nebo až tříleté vězení. Úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.
Potrestaná ale může být i Praha. Případ totiž znepokojil ministerstvo dopravy, které TSK poskytuje peníze na některé dopravní investice. „Pochybnými zakázkami TSK se zabývá policejní odbor závažné hospodářské trestné činnosti, což je velmi alarmující. Musíme mít ujištění, zda nejde o projekty financované z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. To může ovlivnit výši finančních prostředků, které jsou Praze každoročně poskytovány z rozpočtu fondu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.
Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož agendy Technická správa komunikací spadá, v úterý večer nechtěl případ komentovat. Řekl, že o něm nemá dostatek informací. Během včerejšího dne se ho už redakci MF DNES nepodařilo kontaktovat. Ke kauze se nechtěli příliš vyjadřovat ani opoziční zastupitelé. „Je to věc současné vládní koalice,“ sdělil předseda zastupitelského klubu ODS Filip Humplík.
Město v současnosti dokončuje transformaci TSK z příspěvkové organizace na akciovou společnost, což má přinést finanční úspory. Policejní zásah proto znepokojil i členy dozorčí rady akciové společnosti, kteří usilovali během včerejšího dne o svolání mimořádného zasedání. „Požádal jsem předsedkyni dozorčí rady, aby pozvala současného ředitele Sládka, aby podal vysvětlení,“ řekl pro MF DNES člen dozorčí rady Ondřej Mirovský (zelení). Během dne však k jednání nedošlo.