Restaurátoři začali pracovat na odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu v...

Restaurátoři začali pracovat na odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu v Praze (27. července 2019) | foto: ČTK

Praha vede nekonečnou válku se sprejery, letos jich strážníci chytili už osm

  • 21
V Praze 11 přibyly další dvě legální zdi pro graffiti. Jde o jeden ze smířlivějších způsobů, jak se městská část snaží vypořádat s problematikou sprejerství a zároveň poukázat na fakt, že graffiti nemusí veřejný prostor nutně poškozovat, ale i kultivovat.

„Legální plochy jsou do jisté míry prevencí. Jde o současné umění. A patří k rázu Jižního Města,“ říká tamní místostarostka pro kulturu a sport Zuzana Böhmová (Piráti).

Jedna z nových zdí stojí v ulici Klírova a druhá na dětském hřišti v ulici Brodského. Podle Böhmové jde o další přírůstky do seznamu jedenácté městské části, jež v současné době disponuje už třinácti plochami pro legální tvorbu.

Radnice proti sprejerům

  • Praha 2 zintenzivnila spolupráci s policií, nastavila systém vzájemného předávání informací a také rozšířila prevenci ve školách.
  • Praha 3 nabízí všem postiženým odstranění graffiti z fasády jejich domu, a to zcela zdarma.
  • Zástupci Prahy 4 mají s vandalstvím velké problémy. „Některé případy jsou vážně za hranou – např. posprejování pomníků či altánu v parku Jezerka,“ říká mluvčí Prahy 4 Vít Drbal.
  • Nejkritičtější lokality v Praze 6 jsou sídliště Petřiny, centrální části Bubenče a Dejvic a také Břevnov. Za Antigraffiti program radnice ročně utratí 2 582 382 Kč. * Praha 8 čistí budovy průběžně po celý rok. Školy kryje pojistka na vandalismus, obecní domy byly v minulosti opatřeny antisprejerovým nátěrem.

Pozn.: Jde o výběr

Soupeření se sprejery bývá rutinou v řadě velkých evropských měst a Praha není výjimkou. „Obecně lze říci, že se v boji proti graffiti uplatňuje zejména prevence. Po projednání s památkáři opatřujeme některé budovy například ochrannými nátěry nebo elektronickými ploty – ty naleznete například na pražském orloji nebo na Karlově mostě. Pokud se graffiti objeví na nějaké budově, odstraňují se v rámci běžné údržby,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Boj městských částí

S postojem magistrátu souzní i jednotlivé městské části. „Radnice Prahy 2 má svůj Antigraffiti program, který funguje již 13 let. Zapojilo se do něj více než 711 vlastníků nemovitostí a objektů z naší městské části,“ popisuje mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Právě v druhé městské části je problematika jednou z nejpalčivějších.

„Nelegálních graffiti na území Prahy 2 v poslední době přibývá, kresby se objevují nejen ve veřejném prostoru, ale také na fasádách domů v osobním vlastnictví a bohužel také na historických a památkově chráněných budovách. Jen od začátku roku zaznamenali policisté v druhé městské části 51 případů sprejerství,“ dodává Zoulová s tím, že Praha 2 je památkově chráněná zóna a graffiti zde radnice nehodlá tolerovat.

V loňském roce nechala Praha 2 odstranit 3 206 m2 graffiti (1 440 m2 z fasád domů a 1 766 m2 z parků - pozn. red.), na což vynaložila více než 2,6 milionu korun. Zároveň zintenzivnila spolupráci s policisty a strážníky, nastavila systém vzájemné spolupráce a předávání poznatků a informací a také rozšířila preventivní aktivity ve školách.

„Nechceme jít pouze cestou zákazů. Prevence u dětí a mládeže je klíčová, protože je potřeba hovořit o tom, že tvorba nelegálního graffiti je trestným činem. Se strážníky jsme se proto domluvili, že téma zařadí i do přednáškové činnosti ve školách v rámci prevence kriminality,“ dodává místostarosta Prahy 2 Jan Recman.

24. března 2023

Tyto pokusy o osvětu považuje metropole za zásadní, protože dopadnout pachatele až při činu bývá složité. „Je dobré si uvědomit, že k vytvoření tagu či nějakého klikyháku stačí skutečně pár sekund,“ říká mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová s dovětkem, že k odhalování sprejerů čím dál častěji přispívá všímavost veřejnosti.

Pražané podle ní mohou spolupracovat na odhalování pachatelů i nápravě poškozených objektů tím, že na vandaly zavolají policii nebo nové malby nahlásí přes aplikaci Bez graffiti či na webové stránce zmente.to.

Pražané mohou nelegální graffiti hlásit přes aplikaci, většinou zmizí do týdnů

„Na sprejerství se pohlíží jako na trestný čin, konkrétně se jedná o poškozování cizí věci, tedy v případě zadržení těchto osob strážníci na místo vždy přivolávají státní policii. Zda se bude skutečně jednat o trestný čin, či pouze přestupek, je pak vždy na vyhodnocení Policie ČR,“ říká Seifertová.

Podle jejích slov strážníci v roce 2021 předali státní policii 62 lidí, z toho 13 cizinců, podezřelých z trestného činu poškozování cizí věci. V roce 2022 to bylo 54 lidí a letos zatím osm pachatelů.

Pod dohledem zasvěcených

Centrem sprejerských aktivit v Praze zůstávají vlaková nádraží, s potíráním graffiti by proto mohla pomoci i v loňském roce zřízená ochranná služba Správy železnic (SŽ). Ta má především dohlížet na bezpečnost cestujících a asistovat lidem v nesnázích.

Na Karlově mostě se opět objevilo graffiti, případem se zabývá policie

„V současné době hlídá naše ochranná služba Negrelliho viadukt a její působnost se bude nejprve rozšiřovat na stanice v Praze, zhruba od poloviny roku by měla zajišťovat bezpečnost na Smíchově, v Edenu nebo na Zahradním Městě. Výhledově bude mít zhruba 150 zaměstnanců a pokryje hlavní nádražní budovy po celé ČR,“ říká mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Dodal, že SŽ tyto zaměstnance systematicky připravuje a oni znají nádražní budovy i drážní předpisy.