Týden bez péče by psy nezabil, chovatelka dostala podmínku za týrání

  17:25aktualizováno  17:25
Okresní soud v Mladé Boleslavi nepravomocně odsoudil Věru Obermajerovou za týrání zvířat. Soudce jí vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři léta. Také nesmí sedm let chovat zvířata, především pak psy.

Osmapadesátiletá Věra Obermajerová obžalovaná z týrání psů. (26.3.2019) | foto: Pavel Svačina, MF DNES

Podle soudu žena z Mladé Boleslavi týrala psy, které chovala v Brodecké ulici v Luštěnicích. Nezajistila potřebné podmínky pro 22 psů plemene šarpej a šest českých teriérů, zejména jim neposkytovala krmivo a vodu.

Od 22. listopadu 2017, poté co byla hospitalizována, nechala podle obžaloby všechna zvířata i přes výzvu policie v domě zcela opuštěná a bez potravy.

Sama Obermajerová tvrdí, že zvířata měla nade vše ráda a nikdy by jim neublížila.

„Je to absurdní, zvířata jsou víc než můj život. Měla kompletní péči, byla v dobré kondici,“ tvrdí.

Fotogalerie

V nemocnici skončila proto, že měla zraněnou nohu a spolykala léky na spaní, když chtěla spáchat sebevraždu. V té době se prý o psy nemohla nijak postarat.

„Jejich stav zhoršil fakt, že neměli vodu. Nemohla jsem se o ně postarat, věřila jsem policii, že se o ně postará,“ hájila se Obermajerová.

Tvrdí, že když k ní domů přijela policie a záchranka, požádala podle svých slov policejní hlídku, aby druhý den uvědomila vedení obce Luštěnice a někdo se o psy postaral.

„Pak jsem skončila na jednotce intenzivní péče a v dalších dnech jsem byla hospitalizována na psychiatrii v Kosmonosech. Měla jsem vybitý mobilní telefon a nemohla jsem se o psy nijak postarat. Věřila jsem, že policie splní slib a postará se o ně,“ tvrdila u soudu.

Působila zmateně, tvrdí policista

To však zasahující policisté Pavel Meloun a Jiří Procházka u soudu odmítli. Podle nich byla žena psychicky v pořádku a o stav psů se vůbec nezajímala. Jejich verzi u soudu potvrdil také řidič sanitky středočeské záchranky Stanislav Syrový.

„Z mého laického pohledu byla paní Obermajerová lehce zmatená, odpovídala obvykle na něco jiného, než jsme se jí ptali. S policisty o psech, nebo o tom, že se o ně mají postarat, nemluvila,“ dodal s tím, že policisté psům dávali vodu.

V domě v minulosti prováděla kontrolu Krajská veterinární správa, a to téměř každý rok, většinou na základě podnětu sousedů. Obermajerová se u soudu hájila tím, že veterináři při kontrole neshledali žádná pochybení.

Petra Fadrhoncová, inspektorka Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj, uvedla, že veterinární správa kontroluje fyzický stav zvířat, a to hlavně formou pozorováním nebo prohlížení, zda například nemají parazity. „Při kontrole v září jsme tam žádné nedostatky neshledali,“ uvedla.

O necelý půl rok později, 30. listopadu 2017, už tam ale zástupci obce a policisté našli zvířata v kritickém stavu, tři psi uhynuli. Další dva psi zemřeli o několik dnů později.

Inspektorka před soudem odmítla, že by se stav zvířat o tolik zhoršil jen během týdne, kdy byla jejich chovatelka Věra Obermajerová v nemocnici. K týrání tedy muselo docházet delší dobu.

„Pokud je zvíře zdravé a v dobré kondici, není možné, aby k takové devastaci došlo během jednoho týdne,“ uvedla u soudu Fadrhoncová. „Zvíře může bez jídla přežít bez problémů několik dnů až týdnů,“ uvedla.

„Podle mého názoru pokud by zvířata byla v den hospitalizace v dobrém stavu, tak se do týdne nedostanou do tak kritického stavu,“ dodala.

Uvedla, že nalezení psi byli ve velmi špatném výživovém stavu, vyhladovělí, s řadou zranění a parazitů a s počínajícími nemocemi.

Podle soudce Martina Moce byla vina plně prokázána, a tak Obermajerové uložil podmínečný trest i sedmiletý zákaz chovu zvířat. Všechny psi, o které se již starají náhradní chovatelé, soud ženě odebral.

„Budu o ně dál bojovat,“ reagovala Obermajerová. Prvoinstanční rozsudek ještě není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu. Slavnostní den si užil, po...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Další z rubriky

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Státní zástupce zrušil obvinění policejního odboráře, nebylo odůvodněné

Ilustrační snímek

Městské státní zastupitelství v Praze zrušilo trestní stíhání policejního odboráře Pavla Štěpána. Generální inspekce...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz