Nejvyšší správní soud zveřejnil rozsudek bez odůvodnění, potvrdil ale lednové závěry Krajského soudu v Brně. Ten rozhodl, že uzavření smluv nepředcházela průkazná analýzu, která by potvrzovala, že zakázku může splnit jen jedna firma.
Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se ustanovení zákona, která umožňují výjimky z jinak přísnějších pravidel pro zadávání veřejných zakázek, musí vykládat restriktivně.
„Důkazní břemeno ohledně existence výjimečných podmínek odůvodňujících aplikaci výjimky nese vždy ten, kdo se jich dovolává, tedy zadavatel. V posuzovaném případě Hlavní město Praha takové důkazní břemeno neuneslo,“ uvedl v lednu Raus.
Zakázka zahrnovala dodávky a služby související s plošnou implementací systému GINIS Enterprise, komplexně pokrývajícím všechny oblasti ekonomických procesů, dále potřebné licence a vytvoření portálu pro on-line aktualizaci dat. Ekonomický informační systém slouží magistrátu, městským částem, technické správě komunikací, městské policii a 800 příspěvkových organizací města.
Praha zvolila jednací řízení bez uveřejnění a nevypsala otevřenou soutěž s odkazem na ochranu výhradních práv. Praha si dvacet let sjednávala licenci k užívání počítačových programů v nejužším rozsahu, který neumožňuje zásahy do programu. Jiný dodavatel než vybraný uchazeč nemohl zakázku splnit.
„Takové jednání vykazuje znaky obcházení zákona. Situace, kdy zadavatel s ohledem na licenční podmínky zadává zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, může vést k tomu, že dodavatel není ohrožen konkurencí a diktuje si ceny,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj tak Praha naprosto eliminovala hospodářskou soutěž a konkurenční boj.