Podle soudkyně Heleny Králové tím, že vytrhl muži mobilní telefon z ruky, Stejskal nespáchal trestný čin.
„Škodlivost jednání obžalovaného nedosáhla úrovně pro trestný čin,“ uvedla soudkyně.
Při prvním kole jednání se Stejskalem předala kauzu do přestupkového řízení. S tímto rozhodnutím však nesouhlasil odvolací pražský městský soud, a tak Králová musela ve věci rozhodnout znovu.
Podle státní zástupkyně Stejskal pravomoc překročil, a trestného činu se tak dopustil. Státní zástupkyně Zdeňka Galková navrhovala šéfa strážníků
Prahy 1 uznat vinným, ale od trestu upustit.
VIDEO: Zkusili jsme, co si strážníci (ne)smí dovolit |
Zklamání z dnešního verdiktu dali najevo řidič, se kterým se strážník dostal do konfliktu, a jeho otec.
„Je vidět, že normální člověk nemá v dnešní době zastání,“ prohlásil poškozený. Muž u soudu požadoval i finanční odškodnění, protože ho Stejskal podle jeho slov ponížil. Soudkyně ho odkázala na civilní řízení, proti čemuž se odvolal.
Poslední rozhodnutí není pravomocné, Galková se proti němu na místě odvolala.
24. března 2017 |
Incident se stal koncem roku 2016 na křižovatce ulic Politických vězňů a Washingtonova. Při kontrole syna a otce, kteří údajně neoprávněně parkovali autem na místě pro invalidy, vytrhl Stejskal mladšímu z mužů z ruky mobilní telefon.
Šéf strážníků z Prahy 1 řekl, že měl ke svému jednání důvod. Muži ho podle jeho slov ohrožovali a uráželi, dalším strážníkům pak vyhrožovali smrtí. Stejskal prý musel zklidnit situaci.
Soudkyně Králová původně loni potrestala Stejskala pokutou 20 tisíc korun, ředitel však proti trestnímu příkazu podal odpor, a proto věc byla projednána v hlavním líčení. Podle dřívějších informací byl Stejskal do vyřešení případu přeřazen mimo svůj obvod na administrativní práci.
Stejskal se v květnu u soudu hájil tím, že mobil mohl být použit jako zbraň:
10. května 2018 |