Stavba Rohan City v Karlíně začne příští rok, nabídne tisíce bytů

  10:16aktualizováno  10:16
Velká nevyužitá plocha na pražském Rohanském ostrově mezi Karlínem a Invalidovnou na jedné straně a Vltavou na straně druhé se začne měnit už příští rok. Na zpustlém travnatém pozemku se zbytky betonu vznikne bydlení pro tři a půl tisíce lidí za deset miliard korun.

Rohan city | foto: Sekyra Group

Projekt Rohan City developera Sekyra Group, který má zhruba za deset miliard korun zastavět jeden z největších pražských brownfieldů, už minulý týden odsouhlasila radnice Prahy 8. Také se s developerem domluvila na vyjasnění majetkoprávních sporů.

Sekyra Group proto nyní může připravit dokumentaci k územnímu rozhodnutí pro první z pěti plánovaných etap do konce roku a brzy začít stavět.

První část nové zástavby s plochou asi padesát tisíc metrů čtverečních začne developer během příštího roku budovat v úseku před historickou budovou Invalidovny a Kaizlovými sady. Přímo naproti sadům by měl vzniknout velký park, který sady spojí s cyklostezkou podél Vltavy. Poté budou pokračovat práce na další zóně v úseku od prodloužení ulice Šaldova až ke Kaizlovým sadům.

Bydlení pro tři a půl tisíce lidí

V první fázi vznikne asi 300 bytů a 30 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch ve dvou budovách. „Přípravné a projekční práce jsou v plném proudu tak, abychom získali nutná povolení k zahájení výstavby v první polovině příštího roku, předpokládáme dokončení následné výstavby do dvou let,“ uvádí ředitel developmentu Sekyra Group Igor Klajmon.

Celkem by na místě mohlo vzniknout okolo dvou a půl tisíce bytů přibližně na dvaceti hektarech, do kterých se nastěhuje tři a půl tisíce obyvatel.

Plánovaná velikost administrativních ploch je 140 tisíc metrů čtverečních s poměrem asi padesát na padesát vůči obytné výstavbě. Dokončení celé čtvrti plánuje Sekyra Group v horizontu patnácti let.

Fotogalerie

Developer pro území vypracoval urbanistickou studii s regulačními prvky stanovující vzhled domovních bloků, ulic a prostranství. Na základě dohody s městem investor zapracoval připomínky, aby domy více respektovaly blokovou zástavbu sousedních karlínských budov nebo veřejnou vybavenost.„K území přiléhá rozsáhlá rekreační zóna a nabízí se zde přímý kontakt s řekou, aktivity na nábřeží chceme dále podpořit vybudováním nové promenády v místech současné cyklostezky a funkčním parterem domů v centrální části území,“ uvedl k projektu výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. 

Studie by měla také zaručit, že výška jednotlivých domů udrží jednotnou úroveň. Vyšší domy by měly stát jen v těsné blízkosti Libeňského mostu. Uvnitř zástavby bude také pro automobily platit maximální povolená rychlost třicet kilometrů v hodině a doprostřed celé čtvrti plánuje developer umístit pěší zónu s alejí.

„Ulice Rohanské nábřeží se přemění ze současné výpadovky na městský bulvár s širokými chodníky, maloobchodem a kvalitní zelení, zklidní se doprava. Rezidenti a uživatelé kanceláří budou parkovat v podzemních garážích jednotlivých budov, povrchové parkování bude pouze návštěvnické,“ popisuje Klajmon.

Živoucí čtvrť

Vedení Prahy vesměs chválí, jakým způsobem developer a ateliér architekta Pavla Hniličky, který je autorem urbanistické studie, připomínky města zapracovali. „Věřím, že jsme v přípravných fázích udělali vše pro to, aby zde vznikla živoucí čtvrť,“ říká náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení).

Podobně chystanou zástavbu hodnotí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). „Do vzniku studie se podařilo zapojit veřejnost. Navržená čtvrť bude navazovat na karlínskou blokovou strukturu, zahustí se tak vnitřní kompaktní město,“ dodává mluvčí Marek Vácha.

Developer se také zavázal, že přispěje Praze 8 šedesáti miliony korun na výstavbu školy. V souvislosti se zástavbou Rohanského ostrova připravuje IPR projekt rekreační zóny, která by měla vzniknout u Vltavy podél Rohanského ostrova.

Počítá se i s obnovením ramena řeky, které území odtrhne od břehu. „Tyto prvky mají význam při povodních. Území má potenciál nabídnout širokou škálu sportovního a rekreačního využití a zpřístupnit břehy řeky,“ uvádí Vácha.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz