Prahu čeká v příštích letech stavební boom. Vyrůst mají nové čtvrti

  10:39aktualizováno  10:39
Nové čtvrti pro tisíce lidí mají letos a v následujících letech vzniknout na územích v širším centru Prahy. Projekty, které roky čekaly na nutná úřední razítka, je totiž získaly nebo brzy získají. Nadcházející doba tak může být označená za dobu druhé stavební revoluce.

Aviatica vs. Waltrovka. Společnost Penta chce v bývalém průmyslovém areálu u Jinonické ulice postavit několik bytových domů, řadových domků, kancelářských budov i činžovních vil. Kancelářskou budovu Aviatica už firma začala stavět, dokončena m být v roce 2015 | foto: Vizualizace: Archiv Penty

Řeč je o obrovských územích v širším centru města, kde mají vzniknout nové čtvrti pro tisíce lidí. Řeč je rovněž o rozlehlých budovách na významných místech.

Nákladové nádraží Žižkov, Vítězné náměstí, Palmovka, michelské administrativní centrum, průmyslový areál v Jinonicích a další změní svou tvář již v tomto roce. Smíchovské nádraží, Rohanské nábřeží, Pankrácká pláň či obrovské území při železniční stanici Praha Bubny budou následovat.

Fotogalerie

Poté, co se v minulosti proměnil Smíchov a posléze Karlín, by mohla v Praze nastat druhá stavební revoluce. Již v červenci se otevře budova Quadrio nad stanicí metra Národní třída.

Těsně před dokončením je rovněž obrovský dům Florentinum, které staví společnost Penta u Masarykova nádraží.

V závěrečné fázi je i městský blok naproti holešovické tržnici pojmenovaný ArtGen. Nová dominanta Holešovic s oblými tvary přitom nebude sloužit jen pro lidi pracující u počítače, ale rovněž jako galerie.

"Chceme, aby tu byla vystavena umělecká díla nebo tu probíhaly módní přehlídky či vernisáže," vysvětluje Martin Tuček, předseda představenstva společnosti Art Office Gallery (patří PPF), jež stavbu platí.

Okřídlené W bude Aviatikou, Kulaťák uzavře lední medvěd

V letošním roce čeká rozvoj i areál BB Centrum v Michli, jež se za posledních dvacet let změnila k nepoznání.

"Ve výstavbě je největší ze zdejších budov – Delta. Bude stát v jihovýchodní části při ulici Vyskočilova," upozorňuje mluvčí společnosti Passerinvest Vendula Malochová.

To v areálu jinonické Waltrovky se začalo stavět teprve před pár týdny. Tamní výrobní haly nahradí moderní městská čtvrť s osmi sty byty a 75 tisíci čtverečních metrů kanceláří.

Prohlédněte si budoucí podobu areálu Waltrovky:

"V první fázi tu při Radlické ulici za miliardu korun vybudujeme administrativní budovu nazvanou Aviatica," přibližuje plány projektový ředitel firmy Penta Petr Palička. Hotovo má být v půlce roku 2015 a zhruba v tuto dobu by měla začít stavba bytových domů, řadových domků či činžovních vil. V projektu jsou jich zhruba na 16 hektarech desítky. Celkovou investici developer odhaduje na 5 miliard korun.

Odhadem na podzim se začne měnit i Vítězné náměstí v Dejvicích, kde společnost PPF vybuduje "rozvlněnou" budovu Line, jež získala přezdívku lední medvěd. "Datum bude stanoveno podle termínů vydání potřebných správních rozhodnutí," říká mluvčí PPF Real Estate Radek Stavěl.

Radnice Prahy 8 ještě letos počítá s tím, že vpustí dělníky a těžké stroje na plochu nynějšího parkoviště u křižovatky Zenklovy a Sokolovské ulice. Chce tam vybudovat své nové sídlo. Komplex by kromě úřadu měl nabídnout i velkou halu s obchody, nádvořím, restauracemi či kulturní a sportovní zařízení.

Nová města pražská

O dost větší sousto se chystá na Žižkově. S budováním nové čtvrti pro tisíce lidí by se mohlo začít v severní části nákladového nádraží. V listopadu vydal magistrát územní rozhodnutí a nyní se čeká na stavební povolení. "Skončilo naše pětileté úsilí vytvořit v areálu nepoužívaného nádraží nové městské centrum Prahy 3," říká Jonathan Wilkinson, ředitel společnosti Discovery Group.

Prahu čeká druhá stavební revoluce

Prahu čeká druhá stavební revoluce

V první fázi chtějí tři investorské skupiny do projektu vložit 7 miliard korun a vytvořit asi 140 tisíc metrů čtverečních obchodních a bytových ploch.

O něco pomaleji postupují přípravy stavby firmy Sekyra Group, které patří vedlejší pozemky, položené trochu jižněji, kde stojí památkově chráněná nádražní budova.

"Magistrátní Institut plánování a rozvoje zpracoval novou studii, která počítá se zachováním této nádražní budovy. Optimálně by ke změně územního plánu mohlo dojít do roka," vysvětluje ředitel pro development Leoš Anderle. První kopnutí do země by pak přišlo nejdříve v roce 2017.

Stejná developerská společnost má v plánu změnit také Rohanský ostrov v Karlíně, kde má rovněž vzniknout úplně nová čtvrť. "Předpokládáme, že letos budeme pokračovat v žádosti o územní rozhodnutí, které bychom mohli koncem roku získat. V roce 2015 bychom pak chtěli získat stavební povolení a zahájit projekt stavebně," tvrdí Anderle.

A do třetice Sekyra Group počítá v Praze s výstavbou na rozlehlém území nádraží Smíchov. S padesáti hektary jde o pozemek impozantních rozměrů.

"Bude-li změna plánu schválena během prvního čtvrtletí, jak předpokládáme, budeme pokračovat architektonickou soutěží na první etapu projektu a stavět by se mohlo již v roce 2016," dodává Anderle.

V souvislosti s novou čtvrtí na Smíchově upozorňují specialisté na přetížený Barrandovský most. Uvažuje se dokonce o stavbě dalšího mostu dál po proudu. Ten by oběma břehům Vltavy od dopravy ulehčil. Takzvaný Dvorecký most pro tramvaje, případně autobusy by měl překlenout řeku na rozhraní Braníka a Podolí.

Mrakodrapy na Pankráci? Možná

Velké proměny se dočkají další dvě nádraží, Masarykovo a Bubny. Otázka je kdy. Stejně jako již zmíněné projekty, i tyto čekají dlouhé roky na úřední povolení.

"Rozvojové území Bubny-Zátory je stále ve fázi projednávání změny územního plánu a stavět se tam bude moci nejdříve v roce 2016," říká ředitel společnosti Orco Aleš Vobruba. Za velmi atraktivní lokalitu považuje Bubny i primátor Tomáš Hudeček. "Je to širší centrum, meandr Vltavy vytváří pocit, že jsem uprostřed města. Je to jako v Českém Krumlově a v budoucnu by to tam mělo tepat," řekl nedávno.

Pohnout by se mohl i odvážný projekt na pankrácké mrakodrapy. Tento rok to ale nejspíše nebude. Společnost ECM, jež měla na pankrácké pláni stavět, spadla do insolvence a musela projekty na mrakodrapy a další budovy rozprodat. Část získala Skanska, část lucemburská firma Aceur Investment.

Autor:

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Palachův památník otevře v září, stavba se zdržela kvůli nezájmu firem

V rodném domě studenta Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku pokračují práce na...

Expozice o životě a odkazu Jana Palacha bude otevřena poslední zářijový týden. Památník v rodinném domě ve Všetatech...

Vandalové při výročí okupace počmárali pomník Koněva a polili ho barvou

Pomník Koněva v Praze 6 opět terčem vandalismu. (22. 8. 2019)

Policie vyšetřuje útok vandala na pomník sovětského maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Někdo ho polil...

Najdete na iDNES.cz