Rohan city

Rohan city | foto: Sekyra Group

Stavba Rohan City v Karlíně začne příští rok, nabídne tisíce bytů

  • 24
Velká nevyužitá plocha na pražském Rohanském ostrově mezi Karlínem a Invalidovnou na jedné straně a Vltavou na straně druhé se začne měnit už příští rok. Na zpustlém travnatém pozemku se zbytky betonu vznikne bydlení pro tři a půl tisíce lidí za deset miliard korun.

Projekt Rohan City developera Sekyra Group, který má zhruba za deset miliard korun zastavět jeden z největších pražských brownfieldů, už minulý týden odsouhlasila radnice Prahy 8. Také se s developerem domluvila na vyjasnění majetkoprávních sporů.

Sekyra Group proto nyní může připravit dokumentaci k územnímu rozhodnutí pro první z pěti plánovaných etap do konce roku a brzy začít stavět.

První část nové zástavby s plochou asi padesát tisíc metrů čtverečních začne developer během příštího roku budovat v úseku před historickou budovou Invalidovny a Kaizlovými sady. Přímo naproti sadům by měl vzniknout velký park, který sady spojí s cyklostezkou podél Vltavy. Poté budou pokračovat práce na další zóně v úseku od prodloužení ulice Šaldova až ke Kaizlovým sadům.

Bydlení pro tři a půl tisíce lidí

V první fázi vznikne asi 300 bytů a 30 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch ve dvou budovách. „Přípravné a projekční práce jsou v plném proudu tak, abychom získali nutná povolení k zahájení výstavby v první polovině příštího roku, předpokládáme dokončení následné výstavby do dvou let,“ uvádí ředitel developmentu Sekyra Group Igor Klajmon.

Celkem by na místě mohlo vzniknout okolo dvou a půl tisíce bytů přibližně na dvaceti hektarech, do kterých se nastěhuje tři a půl tisíce obyvatel.

Plánovaná velikost administrativních ploch je 140 tisíc metrů čtverečních s poměrem asi padesát na padesát vůči obytné výstavbě. Dokončení celé čtvrti plánuje Sekyra Group v horizontu patnácti let.

Developer pro území vypracoval urbanistickou studii s regulačními prvky stanovující vzhled domovních bloků, ulic a prostranství. Na základě dohody s městem investor zapracoval připomínky, aby domy více respektovaly blokovou zástavbu sousedních karlínských budov nebo veřejnou vybavenost.„K území přiléhá rozsáhlá rekreační zóna a nabízí se zde přímý kontakt s řekou, aktivity na nábřeží chceme dále podpořit vybudováním nové promenády v místech současné cyklostezky a funkčním parterem domů v centrální části území,“ uvedl k projektu výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. 

Studie by měla také zaručit, že výška jednotlivých domů udrží jednotnou úroveň. Vyšší domy by měly stát jen v těsné blízkosti Libeňského mostu. Uvnitř zástavby bude také pro automobily platit maximální povolená rychlost třicet kilometrů v hodině a doprostřed celé čtvrti plánuje developer umístit pěší zónu s alejí.

„Ulice Rohanské nábřeží se přemění ze současné výpadovky na městský bulvár s širokými chodníky, maloobchodem a kvalitní zelení, zklidní se doprava. Rezidenti a uživatelé kanceláří budou parkovat v podzemních garážích jednotlivých budov, povrchové parkování bude pouze návštěvnické,“ popisuje Klajmon.

Živoucí čtvrť

Vedení Prahy vesměs chválí, jakým způsobem developer a ateliér architekta Pavla Hniličky, který je autorem urbanistické studie, připomínky města zapracovali. „Věřím, že jsme v přípravných fázích udělali vše pro to, aby zde vznikla živoucí čtvrť,“ říká náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení).

Podobně chystanou zástavbu hodnotí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). „Do vzniku studie se podařilo zapojit veřejnost. Navržená čtvrť bude navazovat na karlínskou blokovou strukturu, zahustí se tak vnitřní kompaktní město,“ dodává mluvčí Marek Vácha.

Developer se také zavázal, že přispěje Praze 8 šedesáti miliony korun na výstavbu školy. V souvislosti se zástavbou Rohanského ostrova připravuje IPR projekt rekreační zóny, která by měla vzniknout u Vltavy podél Rohanského ostrova.

Počítá se i s obnovením ramena řeky, které území odtrhne od břehu. „Tyto prvky mají význam při povodních. Území má potenciál nabídnout širokou škálu sportovního a rekreačního využití a zpřístupnit břehy řeky,“ uvádí Vácha.