Před třiceti lety se stály fronty i na řemeslníky, hobbymarkety nebyly

  7:22aktualizováno  11:22
Velký pán, to byl před 30 lety instalatér, elektrikář či příslušník jiného klíčového řemeslného cechu. Nájemníci, kteří potřebovali jejich asistenci, je nalezli v provozovnách pod zkratkou OPBH.

Sídliště Pankrác v roce 1983 | foto: ČTK

Nájemné v roce 1989 představovalo vcelku dostupnou položku. Problém však nastával v okamžiku, kdy nájemník potřeboval zásah řemeslníka. Nalezl ho v Obvodním podniku bytového hospodářství (OPBH), dostat ho k dílu však představovalo složitou úlohu s mnoha nejistotami.

„Sazba nájmu na metr čtvereční byla stejná v celé ČSSR. Byt 3+1 v Praze stál stejně jako v Ústí nad Labem,“ uvedl Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky. Cenu za metr čtvereční bytu řešila vyhláška z roku 1964. Činže se odvozovala podle této vyhlášky za metr čtvereční, v I. kategorii tak roční sazba činila 26 Kčs, u II. kategorie 18 Kčs a u III. kategorie 14 Kčs.

Byty však stárly. Ale i nové, hlavně v panelácích, potřebovaly údržbu. O tom svědčí i dokumenty národních výborů, předchůdců nynějších městských částí. „Tyto státní domy chátrají, čímž dochází ke značným škodám. Tento stav bytového fondu vyžaduje zvýšit kapacitní možnosti ve stavebních profesích,“ uvedl například národní výbor v Uhříněvsi na jaře 1989.

Potřebné specialisty sdružovaly zmíněné provozovny OPBH, ty v poslední rok komunistického režimu fungovaly 30 let. 

NAROZENI PŘI REVOLUCI

Narodili jste se 17. listopadu roku 1989?

Nebo máte někoho takového mezi příbuznými či známými? 

Napište nám na
bara.komersova@mfdnes.cz

„K 1. 1. 1959 byly bytové a domovní správy přetvořeny na Obvodní podniky bytového hospodářství (OPBH), které byly postupně vybavovány četami pro drobnou údržbu bytového majetku,“ uvedl archivář Karel Ledvinka. Aktivity OPBH upravovaly i další vyhlášky a směrnice. „Jednalo se zejména o zvyšování úrovně bydlení, o zajišťování práv spojených s užíváním bytů a v neposlední řadě o udržování domů a bytů v řádném stavu a řádné plnění služeb s tím spojených,“ shrnovaly normy činnost OPBH.

Řemeslníci za sladké

V dobrodružství se pro nájemníky měnily návštěvy na OPBH v momentě, když potřebovali zásah řemeslníka. V obvodní pobočce museli žadatelé nejprve vystát frontu různé délky. Poté narazili na úřednici, která měla opravu zařídit a specialistu vyslat na místo činu. Věci znalí žadatelé věděli, že až na výjimky je dobré zajít za úřednicí s bonboniérou nebo čokoládou, ideálně tuzexovou. Spolehlivým urychlovačem vyjednávání se stávala také lahev lihoviny, samozřejmě kvalitní a se zahraniční nálepkou.

Fungoval i systém protislužeb, výhodu měl při jednání třeba lékař nebo i kantor, jenž mohl třeba „dohlédnout“ na přijímací řízení na preferované škole.

„Systém byl vypracován tak dokonale, že už jenom podle doby, již člověk musel strávit s ostatními žadateli v čekárně, bylo možno dosti přesně určit, zda se jedná o taxikáře, číšníka nebo neužitečného důchodce bez peněz a vlivných známostí,“ komentoval situaci spisovatel Petr Chudožilov.

Tento systém nedokázal obejít ani zdatný kutil, který si věřil i na složitější opravy. Hobbymarkety neexistovaly a nabídka materiálu třeba v oblíbeném řemeslnickém obchodě U Rotta na Starém Městě anebo v libovolných stavebninách bývala torzovitá.

Operace stavba

Velké obavy provázely nájemníky při akcích, jakou byla třeba změna elektrického vedení ze 120 voltů na 220 v centru Prahy v 80. letech. Na tuto operaci podniky vysílaly do terénu hned několik specialistů: zedníka, elektrikáře a malíře.

V rámci zásahu se vytloukaly zdi, měnily se kabely, rozvodné skříně, zdilo se a na závěr se malovalo. Nemluvě o hromadách prachu a dalšího odpadu, šlo o zásah, který nájemníky v dotčených bytech děsil již dlouho dopředu. „Příslušným řemeslníkům jsem slíbila ranní a odpolední svačinu, oběd, lahvové pivo a cílovou prémii, stokorunu. A to když nebudou utíkat na další fušky a budou se věnovat jen našemu bytu,“ vzpomínala Vladimíra Chadrabová na zmíněnou akci. Kdo se zachoval jako ona, měl hotovo i s malováním a úklidem do tří dnů. Ti šťastní pak chodili týden či leckdy déle okolo rozkopaných bytů jiných, kteří řemeslníky nedokázali vhodně motivovat.

Možnost, jak obejít systém, představovali meloucháři. I v tomto případě se mohlo jednat o pracovníky OPBH, kteří si přivydělávají mimo pracovní dobu. „Bralo se na to náčiní a materiál ušetřený při oficiálních akcích,“ popsal jeden z instalatérů systém. V takovém případě fungovaly ceny téměř tržní a podle vzpomínek zákazníků se cena za komplikovanější fušku vyšplhala i na několik stovek při platech okolo dvou tisíc korun.

Na sklonku 80. let fungovaly i první OSVČ, těch však bylo poskrovnu.

Autor:
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Pietní místo u Gottovy vily nestačí, lidé zapalují svíčky už i u sousedů

Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce se stále rozšiřuje. Zájem lidí položit sem květinu či zapálit...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Konec přátelství Prahy s Čínou. Peking vypověděl sesterské partnerství

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Uvedla...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Radotíně srazil vlak ženu, zraněním na místě podlehla

Před jednou hodinou odpolední srazil vlak v Radotíně u starého stadionu ženu, ta svým zraněním na místě podlehla....

Na Vltavě plavalo bezvládné tělo. Policisté zjišťují totožnost mrtvého muže

Nedaleko Čechova mostu na Vltavě plavalo mrtvé tělo muže. Policisté jej vylovili. Teď se pokoušejí zjistit, kdo muž byl.

Květiny zaplavily Kinského zahradu. Pieta za Gotta pokračuje

Lidé přicházejí do Kinského zahrady na Praze 5, aby se naposledy poklonili Karlu Gottovi. Na pietní místo byly...

Jiří Pospíšil byl zvolen předsedou pražské organizace TOP 09

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil byl na sobotním sněmu strany zvolen předsedou pražské regionální...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.

Najdete na iDNES.cz