Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Kde staví, tam píší nové názvy. Ulice v Praze často přejmenovávají developeři

  6:28
Snahou dnešních developerů je nejen výběr atraktivní destinace k bydlení, ale i chytlavý místní název. Nové pojmenování ročně získá v Praze v průměru kolem stovky míst a Pražané kvůli tomu musejí obcházet úřady.

V Řeporyjích mají Jirousovu ulici, která je pojmenována po básníkovi, publicistovi a výtvarném kritikovi Ivanu Martinovi Jirousovi přezdívaném Magor. Před rokem křtili repliku uliční cedule s názvem Magorova. Toto pojmenování však u úřadů neprošlo. | foto: Řeporyje

Pravidla pro podání návrhu nejsou nijak složitá.

„Omezení daná zákonem jsou pouze dvě: název nesmí být duplicitní, a pokud jde o pojmenování po nějaké osobnosti, nesmí se jednat o osobnost dosud žijící,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Vít Hoffman. 

Psychologicky dobře působí podle developerů názvy ulic typu Slunečná, Klidná, Na Veselí či lokality jako Modřanský háj nebo Britská čtvrť, která vyrostla ve Stodůlkách. Pokud se projekt výstavby náhodou trefí do míst s nepřitažlivým názvem U Skládky či Ke Hřbitovu, usilují investoři o jejich přejmenování.

Práce navíc

Pro obyvatele konkrétních ulic však rozhodnutí o změně názvu znamená obíhání úřadů a práci navíc. 

„O změně v názvu ulice nejprve dává příslušnému úřadu a obyvatelům vědět magistrát. Ti se poté musí dostavit s doklady na úřad a nechat si je vyměnit, protože v tomto případě jde vlastně o změnu trvalého bydliště,“ říká mluvčí Prahy 13 Lucie Steinerová. 

Typický příklad úsilí developerů na pojmenování ulice najdeme nyní právě ve Stodůlkách. V rámci výstavby nové čtvrti bude jedna z ulic pojmenována po italském automobilovém závodníkovi a zakladateli slavné automobilky Enzo Ferrarim. Vyplývá to z návrhu magistrátní místopisné komise, který schválili pražští radní. S návrhem přišla developerská společnost, jež zde vystavěla nové domy.

Výběr názvu ulice není náhodný, oficiální prodejce značky Ferrari, firma Scuderia Praha, má sídlo pouhé čtyři kilometry daleko. „Podněty k pojmenování přicházejí od různých navrhovatelů, například od občanů, od škol či stavebních firem. Postup je takový, že návrhy nejprve projednává radnice, po schválení jejím zastupitelstvem jsou postoupeny k posouzení místopisné komisi Rady hlavního města Prahy a pak jsou předloženy městské radě,“ informuje Vít Hoffman.

Proces rozhodování je závislý na několika faktorech. Při posuzování nových pojmenování se přihlíží k tomu, aby nové názvy korespondovaly s již existujícími v dané lokalitě či aby měly logické opodstatnění.

„V případech návrhů cizích jmen se posuzují i z hlediska výslovnosti, svou roli hraje i souvislost názvů s historií místa a podobně,“ doplňuje Hoffman.

Z nařízení císaře pána

Oficiálně se pražské ulice začaly pojmenovávat od roku 1787 na základě císařského nařízení. Některé názvy se však tvořily dříve. 

„Od dob Karla IV., tedy od 14. století, existovaly v Praze názvy nahodilé. Například podle charakteru ulice, řemeslníků zde usazených či šlechticů majících v nich svůj palác,“ říká Václav Ledvinka, ředitel Archivu hlavního města Prahy a spoluautor dvoudílné knihy Pražský uličník.

Přejmenovávání ulic se věnuje také právě vydaná publikace Mezi Stalinovou třídou a Husákovým tichem z pera lingvistky Martiny Ptáčníkové. 

„Prostranství v metropoli se přejmenovávala už za časů Masaryka, i když důvody byly většinou ideologické, nikoli komerční. Názvy oslavující rakouské mocnáře vystřídala za první republiky pojmenování vlastenecká, a tak se z Ferdinandovy třídy stala Národní a z přilehlého mostu císaře Františka most Legií. Na rozdíl od jiných českých měst nenesla za války žádná pražská lokalita jméno Adolfa Hitlera, neboť si to vůdce údajně nepřál,“ píše ve své knize Ptáčníková.

Názvy ulic lze studovat také z hlediska onomastiky (nauky o vlastních jménech, pozn. red.), ne každý návrh však projde. 

„Z hláskového hlediska je neobvyklý název ulice U Úlů, který obsahuje všechny tři varianty písmene ‚u‘, které se v češtině vyskytují. Pokud jde o názvy, které neprošly, zatím například stále ještě v Praze nemáme ulici Járy Cimrmana,“ říká vedoucí oddělení onomastiky Akademie věd ČR Pavel Štěpán.

V minulém roce pak vznikla v Řeporyjích nová ulice Jirousova, pojmenována po básníkovi a publicistovi Ivanu Martinu Jirousovi přezdívaném Magor. Místní totiž chtěli původně prosadit název Magorova ulice, u úřadů jim to však neprošlo.

Jedno z pražských veřejných prostranství se bude jmenovat také po nedávno zesnulém zpěvákovi Karlu Gottovi. O jaké půjde, zatím není rozhodnuto.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Haly v Boleslavi zapálil muž z Českolipska, škoda je vyčíslena na tři miliardy

Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi je téměř tři miliardy korun. Podle policie požár založil muž z...

Soud nepovolil doživotně odsouzené Fabiánové nový proces, zabila čtyři muže

Pražský městský soud nevyhověl žádosti doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové o obnovu procesu. Ta se nechvalně...

Za stíhání v kauze Opencard vyplatí stát bývalé radní celkem půl milionu

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půlmilionové odškodné za nemajetkovou...

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...