Přezka a prsten pocházejí z dávného hrobového lupu, původně náležely špičce společnosti z druhé poloviny 5. století.
Zástupci kraje a rakovnického Muzea Tomáše G. Masaryka dnes také ukázali další pozoruhodný objev z letošního roku – stříbrnou ozdobnou ohlávku.
„Při prospekci staré cesty na Rakovnicku spolupracovníci muzea narazili na podezřelý objekt, který prozkoumali detektory kovů,“ popsala okolnosti objevu Magdalena Elznicová Mikesková, ředitelka Muzea T. G. M. V Rakovníku.
Místo nálezu nechtěla vzhledem k okolnostem blíže identifikovat. Podobné artefakty, jako tento rakovnický, lze nalézt například v belgickém Tournai.
Cenu pokladu nelze vyčíslit, pojistná hodnota se podle expertů pohybuje zřejmě v desítkách milionů korun.
I když jde o nález zvlášť mimořádné historické a umělecké hodnoty, měl by zůstat v rakovnickém muzeu. „Rádi bychom zde příběh depotu i okolnosti jeho nálezu vyprávěli, a to i v multimediální podobě,“ uvedl k dalšímu osudu pokladu Václav Švenda (Spojenci-TOP 09), středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Nalezený soubor obsahuje více než 150 gramů zlata, které doplňuje množství broušených českých granátů, almandinů a kousky zeleného skla.
„Máme před sebou nejstarší využití českých granátů,“ uvedla další zajímavost archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková.
Unikátní kulturní prolnutí
Cennosti představují 1 500 let staré unikátní prolnutí několika kulturních oblastí. Vyrobil je zřejmě zlatník ve Středomoří, možná v italské Ravenně či byzantské metropoli Konstantinopoli (dnes Istanbul). Granáty pocházely z Čech, almandiny z Indie a Srí Lanky, sklo ze Středomoří.
Šperky náležely špičce společnosti, byť pravděpodobně nikoli přímo franskému králi Childerichovi, jenž zemřel v 80. letech 5. století, ale pravděpodobně někomu z jeho dvořanů.
Zajímavé jsou také další osudy cenností. Před půldruhým tisíciletím je zloději ukradli z hrobů zřejmě na západě nynější Prahy a poté si je dělili, přičemž jej rozlámali na tři kusy.
Zmiňovaná stříbrná ohlávka z 6. století představuje další unikum, zdobí ji dvě masky v podobě helmic. Podobné skvosty badatelé spojují s Anglií a jižní Skandinávií.