Neziskovka kritizuje chystanou sjezdovku v parku. Není schválená, brání se Praha

  • 6
Nezisková organizace Arnika zveřejnila petici, v níž kritizuje některé body plánovaného projektu příměstského parku Soutok Vltavy a Berounky. Vadí jí, že jeho součástí je také výstavba sportoviště včetně lyžařské sjezdovky. Pražský magistrát se proti tvrzení organizace ohradil, sjezdovka podle něj nebyla součástí řešeného území a je pouze ve fázi záměru.

Organizace Arnika kromě samotné výstavby sportoviště upozorňuje také na pozemky, na kterých má sportovní areál disponující lyžařskou sjezdovkou, běžkařskou dráhou nebo dvěma stadiony vzniknout.

„Umístění megalomanského areálu je v přímém rozporu s plánovaným přírodním charakterem parku i krajinným rázem soutoku Vltavy a Berounky,“ uvádí organizace na svých stránkách společně s peticí.

V oblasti se nachází elektrické vedení, které bude v případě realizace nutné přesunout do nyní klidné části parku. Kvůli přesunu vedení by tak musel vzniknout čtyřiceti metrový koridor, píše Arnika.

Architekti z kanceláře DECO Group představili svoji vizi sportovního areálu se sjezdovkou u Pražského okruhu v Radotíně.

Ta celý projekt považuje za nezodpovědný. Energetickou náročností, ke které patří hlavně celoroční tvorba umělého sněhu na úkor krajiny, zároveň nesplňuje klimatické závazky hlavního města Prahy.

Mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Tadeáš Provazník upozornil na skutečnost, že město projekt neschválilo, jde totiž zatím jen o návrh.

„Studie na Soutok je aktuálně ve fázi návrhu, který byl představen veřejnosti a městským částem i vlastníkům. Všichni aktéři mohou nyní uplatňovat svoje připomínky. Finální studii budeme schvalovat po řádném vypořádání všech připomínek a dopracování,“ uvedl mluvčí s tím, že sjezdovka je pouze ve fázi záměru.

Zanedbané území na soutoku Berounky a Vltavy se promění v obrovský park

„Je potřeba zmínit, že sjezdovka nebyla součástí řešeného území. Vítězové jen zodpovědně do návrhu doplnili všechny navazující projekty v širších vztazích, protože Soutok je právě o koordinaci záměrů v území. Podnět na změnu územního plánu je na MHMP podán, ale o projektu sjezdovky zatím nebylo rozhodnuto. To je v rukou Zastupitelstva HMP,“ dodal Provazník, podle kterého je základním smyslem státní správy především prověřit smysluplnost projektu.

Projekt obřího sportoviště je v návrhu zakreslen hned vedle přírodní památky.

Nezisková organizace Arnika kritizuje výstavbu parku Soutok i kvůli plánované výstavě lyžařské sjezdovky.

Nezisková organizace upozornila také na to, že stavba sportoviště výrazně zhodnotí pozemky, na kterých má projekt vzniknou. Z pole a luk, které podle organizace patří podnikateli Pavlu Tykačovi, se stanou stavební parcely s mnohonásobně vyšší hodnotou.

Bizarní nápad, který musíme respektovat

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) k tvrzení Arniky uvedl, že sjezdovka nemá s projektem Soutok nic společného. „Ač je to nápad velmi bizarní, je třeba ho respektovat z pohledu územního plánování. Nemůžeme dělat, že tam ten záměr není,“ reagoval na Twitteru IPR.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče Arnika zvolila „bulvární způsob komunikace“, když se rozhodla šířit „neověřené informace“. „IPR navíc projekt sjezdovky ani s tím spojeného přeložení nadzemního elektrického vedení nepovažuje pro dané území za vhodný,“ opakuje tvrzení, které IPR zveřejnil už před několika lety.

To, že sjezdovka nemá s projektem realizovaným hlavním městem nic společného, nepřímo vyplývá také z návrhu parku Soutok. Sportovní areál totiž spadá pod soukromého majitele, kterým je Rekreační zóna Radotín s.r.o. Informace z návrhu také potvrzují skutečnost, že jde momentálně o zemědělskou plochu, ze které se při realizaci projektu a změně územního plánu stane stavební parcela. Potvrzuje také, že součástí návrhu je i hojně diskutovaná krytá sjezdovka.

Začal boj o krytou sjezdovku v Radotíně, investor je zatím tajný

„Pozemky v majetku společnosti Rekreační zóna Radotín s.r.o. jsou dnes využívány jako zemědělská plocha a plocha pro rekreační motokros. V souladu s územním plánováním návrh rozšiřuje plochy na soubor sportovišť jako fotbal, baseball, volejbal, pumptreková dráha s možností výjezdu po střeše kryté sjezdovky, běžecká stezka, dětské hřiště, venkovní posilovny, prostory pro koňské výběhy v návaznost na Chuchli, koupací laguny, místa pro camping a další,“ uvádí návrh.

Megalomanský projekt, který budí emoce

Návrh parku Soutok obsahuje několik bodů, které od jeho prvotního představení budí emoce. Kromě umístění sportoviště a služeb, které by návštěvníkům mohlo nabízet, jde i o financování projektu.

Náklady na výstavbu sportovního areálu by se měly pohybovat kolem pěti miliard korun. Ty podle předchozího zjistění MF DNES chce do projektu investovat soukromý investor, jehož jméno je zatím tajné. Podle tehdejších spekulací ale mělo jít o podnikatele a uhlobarona Pavla Tykače, což uvedla právě i Arnika.

Lyžování v Praze se může stát skutečností, areál by vyšel na 6 miliard

Tykačům mluvčí tehdy tuto informaci nicméně popřel. „Pokud si chce někdo postavit sjezdovku, ať si ji postaví. Ale není nejmenší důvod spojovat záměr s námi, my jsme v tom nic nečinili a činit nehodláme,“ uvedl mluvčí.

,