Lyžování v Praze se může stát skutečností, areál by vyšel na 6 miliard

  12:06aktualizováno  12:06
Místo na Ještěd, nebo do Krkonoš by Pražané v budoucnu mohli vyjet za zimními sporty do jižní části Prahy. Architekti ze společnosti Deco Group představili svoji vizi sportovního areálu se sjezdovkou. S projektem se seznamuje Praha i městské části.

Architekti z kanceláře DECO Group představili svoji vizi sportovního areálu se sjezdovkou u Pražského okruhu v Radotíně. | foto: DECO Group

Mezi Radotínem a Velkou Chuchlí v blízkosti městského obchvatu je zatím jen několik skladů a louky. Na tomto místě si skupina architektů vysnila Sport areal Lahovice, který by nesl zkrácené označení SAL.

„Nápad vznikl okolo roku 2016 z naší vlastní iniciativy. Sjezdovka je zamýšlena hlavně pro veřejnost, ale projekt je dimenzován tak, aby zde mohli cvičit nebo závodit i profesionální sportovci,“ řekl Petr Bedrna, spoluautor projektu a architekt z projekční kanceláře DECO Group.

Areál by se měl podle zveřejněné dokumentace rozléhat na ploše 760 tisíc metrech čtverečních. Nabídnout by mohl zimní stadion pro lední hokej i rychlobruslařskou dráhu, curling, místo pro cyklistiku a běžkaře a především uzavřenou lyžařskou halu s celoročním provozem.

Nyní architekti pro svůj projekt shánějí investora, ale kancelář DECO nechtěla jednání blíže komentovat. Předběžný odhad nákladů na celý komplex se pohybuje okolo 6 miliard korun, z toho na sjezdovku by se vynaložila asi třetina peněz.

Zatím nic více než studie

Podle územního plánu jsou vymezené pozemky určené pro sportovní účely, ale projekt samotný má ještě dlouhou cestu k samotné realizaci.

„Mám na stole v podstatě jen tu vizualizaci. Nemám informace k tomu, abych to mohl nějak relevantně posoudit,“ řekl k projektu radní pro oblast školství a sportu Vít Šimral (Piráti).

Fotogalerie

Zároveň vyjádřil pochybnosti nad plánovaným dokončením celého areálu, který je stanoven na rok 2024. „To je podle našich zkušeností velmi málo pravděpodobné. Takové projekty zaberou minimálně deset let,“ dodal.

Autoři studie potřebují také souhlas obou dotčených městských částí, kde by mělo sportoviště vyrůst, a jednat by měli také s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Městští plánovači se ovšem zatím žádné oficiální schůzky neúčastnili.

„Projekt je v úplném počátku a ještě bude nutné prověřit, jaká tam bude dopravní dostupnost, parkování a podobně,“ sdělil mluvčí IPR Marek Vácha.

S ambiciózním projektem se zatím blíže neseznámil ani starosta Radotína, ale pokud by se podle něj vyřešilo ochranné pásmo drah, změna územního plánu a jeho financování, nebyl by proti realizaci.

„Z důvodu, že se jedná prozatím o studii, je můj názor rezervovaný, a to z důvodu zatím nejasných záležitostí ohledně dopravního řešení napojení celého areálu. Každopádně vnímáme záměr jako projekt, který by do budoucna mohl mít pro lokalitu přínos,“ řekl starosta Radotína Karel
Hanzlík (ODS).

Přestože se zatím jedná jen o návrh, projekční kancelář Deco Group je již předběžně domluvena s majiteli na využití jejich pozemků mezi Radotínem a Chuchlí. Jednali už také s několika sportovními organizacemi, které s nápadem souhlasí. 

„S projekční kanceláří Deco jsme v kontaktu takřka od samého zrodu projektu. Má naši plnou podporu, konzultujeme technická specifika a parametry trati. Z našeho pohledu promyšlený do nejmenších detailů a jsme velmi rádi, že nabírá reálných obrysů,“ řekl iDNES.cz mluvčí Svazu lyžařů České republiky Tomáš Haisl.

Autoři: ,

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Další z rubriky

Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016...

Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v...

Vlaky mezi Prahou a Berounem nejezdily. Na vině byla závada na trati

Vlakové nádraží Praha - Smíchov

Vlaky na trati mezi Prahou a Berounem zastavila v pondělí ráno porucha na trakčním vedení. Omezení provozu se dotklo...

Na stavbě domu u Prahy vybuchl plyn, dělník má popálenou polovinu těla

Při práci v domě vybuchla propanbutanová lahev. (25. 6. 2019)

Na stavbě domu ve Všechromech na Praze-východ ráno vybuchla propanbutanová lahev. Exploze popálila jednoho z dělníků a...

Najdete na iDNES.cz