Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Dávejte k nám děti, jen když je to nutné, prosí rodiče otevřené školky

  18:39
Města začínají otevírat mateřské školy. Aktivní byl v pondělí například Nymburk. Zařízení ale rodiče žádají, aby děti do školek posílali jen v nutných případech. Zřizovatelé mateřinek si navíc stěžují, že jim ministerstvo školství rozdalo pokyny na poslední chvíli.

Je krátce před osmou hodinou ranní. Rodiče s dětmi stojí před vchodem do nymburské mateřinky Sluníčko a oplachují si ruce dezinfekcí. Dvoumetrové rozestupy vymezují značky na schodech.

Zatímco vedoucí školky Kateřina Hrbáčková pomáhá rodičům s vyplněním čestného prohlášení, že dítě nemá příznaky virového onemocnění, učitelka v zádveří měří předškolákům bezdotykově teplotu.

Poté rodiče potomky v šatně svlékají, sundávají jim roušky a odvádějí do tříd. “Mise“ dokončena.

„Žádali jsme maminky a tatínky, aby do školky dávali děti, jen pokud je to opravdu nutné. Cením si, že byli vstřícní a snažili se nám vyhovět,“ říká Hrbáčková.

MŠ Sluníčko navštěvuje celkem 75 dětí, nyní jich po nucené „pandemické“ pauze přišlo 21. Dopoledne si hrají na školní zahradě, která je uměle rozdělena na tři menší hřiště.

„Stejný je i počet tříd. Skupiny jsme nechali stejné, aby se později – až se k nám 25. května nahrnou další děti – mezi sebou nemísily,“ vysvětluje Hrbáčková.

Pravidla na poslední chvíli

Nymburk je v opětovném zprovozňování školek krajským „pionýrem“, mateřinky jsou tam otevřené už od včerejška. Další města se přidají v průběhu května. Na přesné metodické pokyny však museli zřizovatelé mateřinek čekat až do soboty.

Přitom ministr školství Robert Plaga (ANO) údajně obcím slíbil, že jim tento manuál resort zašle do konce dubna. Starostové hovořili dokonce o horkém bramboru, se kterým si na ministerstvu moc nevědí rady.

Co se tedy pod onou žhavou slupkou horkého bramboru ukrývá? „Děti a pedagogičtí pracovníci nemusejí nosit roušky v prostorách školky,“ zní důležitá pasáž ze souboru hygienických a bezpečnostních pokynů.

Při cestě do mateřinky však děti i jejich rodiče roušku mít musejí. Pro pobyt venku se využívá pouze areál školky, tedy zahrada nebo hřiště. „Učitelkám doporučujeme organizovat aktivity tak, aby bylo možné větší část dne trávit venku v areálu školky,“ píše se v manuálu. Při příchodu si musí po přezutí každý důkladně umýt ruce.

Mezi další opatření patří mimo jiné pravidelné dezinfikování povrchů nebo předmětů, které používá velký počet lidí (kliky dveří, spínače světla, klávesnice i počítačové myši, pozn. red.), zvýšená hygiena při stravování nebo časté větrání. Při prvním vstupu do znovuotevřené školky musejí rodiče podepsat již zmíněné čestné prohlášení, že jejich dítě nemá příznaky infekčního onemocnění.

Koronavirus v Česku

Návštěvníci zooparku Zájezd u středočeského Buštěhradu pozorují skupinku...
Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo plošné testování na nemoc...
Lidé z příhraničí v Českém Těšíně i sousedním polském Těšíně protestovali proti...

Maximální počet dětí v jedné třídě však soubor opatření ministerstva (kupodivu) nestanovuje. Většina mateřinek se tak řídí pokyny pro základní školy, ve kterých budou žáci 1. stupně od konce května maximálně v patnáctičlenných skupinách. Ale zpět od protokolární řeči dokumentů k praxi středočeských měst. V tom největším – Kladně – plánují mateřinky otevřít 25. května.

„Po diskusi s ředitelkami jsme se rozhodli rodičům rozeslat dotazníky, abychom zjistili, kolik dětí se do školek chystá vrátit. Počet žáků bude totiž klíčový pro přípravu učeben, zajištění stravy a volnočasových aktivit, na které se jednotlivá zařízení musí připravit,“ říká primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Děti prohlédnou i termokamery

V poslední májové pondělí se chystají otevřít školky také v Benešově.

„Město je zřizovatelem pěti mateřských škol. Jejich otevření plánujeme v podobném režimu, jako bude probíhat výuka na prvním stupni základních škol – tedy maximálně 15 dětí ve skupině,“ vysvětluje vedoucí benešovského odboru školství, kultury a sportu Ivana Kárová. V Kolíně se děti do mateřinek vrátí už příští pondělí. „Původně jsme chtěli školky otevřít až 25. května. Zjišťovali jsme však zájem rodičů, a protože skoro polovina časnější otevření školek uvítala, rozhodli jsme jim vyhovět,“ potvrzuje mluvčí kolínské radnice Šárka Hrubá.

O opětovném otevření tříd v mateřských školách v Berouně rozhodne tamní rada města na svém zítřejším jednání.

„Také my jsme zjišťovali předběžný zájem rodičů. Do dotazníkového šetření se zapojily tři čtvrtiny z nich a polovina by umístění dětí do mateřinky uvítala. Školky tedy otevřeme přibližně v polovině května,“ sdělila Petra Lišková z kanceláře tajemníka města Beroun.

V Dolních Břežanech projevily zájem o znovuotevření školek dokonce dvě třetiny rodičů. „Školku bychom rádi otevřeli už 11. května. A zároveň plánujeme, že hlavní vstup opatříme termokamerou. Budeme tak vědět, zda do školy nepřichází dítě s teplotou,“ dodává starosta Věslav Michalik (STAN).

Požadují ošetřovné, i když je školka otevřená

Od pondělí 4. května 2020 se postupně začínají otevírat mateřské školy, které byly v průběhu března a dubna uzavřeny. S obnovením provozu přijdou rodiče dětí o ošetřovné. To se nelíbí autorům petice z Pedagogické komory, kterou během prvního dne od zveřejnění podepsalo skoro 3 000 signatářů. V petici požadují, aby mohli rodiče dále čerpat ošetřovné, i pokud bude mateřská škola otevřena, ale rodiny nebudou chtít riskovat a své dítě do školky nepošlou. Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, činí nově 80 % (dříve 60 %) denního vyměřovacího základu. Dávku nově dostane vedle zaměstnanců i část lidí, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti

Autor:
  • Nejčtenější

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Ukrajině může pomoci „Stalone“. Elektrárna od ČVUT, co se vejde do kontejneru

Premium Rusové cíleně útočí na ukrajinskou klíčovou infrastrukturu, především na teplárny a elektrárny. Ukrajincům může v této...

Škoda, kterou způsobila advokátka stíhaná za zpronevěru, přesáhla 120 milionů

Zjištěná škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobila pražská advokátka zpronevěrou peněz z úschovy, už přesáhla 120...

Kvůli výměně těsnění se na magistrále u Florence na tři dny omezí doprava

V noci ze středy na čtvrtek silničáři vymění těsnění ve Wilsonově ulici na mostě přes ulici Na Florenci. Práce potrvají...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...