ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nemocnice Agel Valašské Meziříčí

Nemocnice v Praze rozšiřují porodní služby, aby vyhověly nárokům maminek

  • 8
Pražské nemocnice investují do porodních oddělení. V Motole například v říjnu dokončili rekonstrukci Jednotky specializované péče pro novorozence a otevřeli nové oddělení šestinedělí. Služby rozšiřují především kvůli velkému zájmu a rostoucím nárokům budoucích maminek.

Kristýna porodila loni v listopadu a zvolila si porodnici v Motole. Chtěla rodit v samostatném pokoji. Když nastal termín jejího porodu, tak na vlastní pokoj musela zapomenout, protože už byly všechny obsazené. Je o ně velký zájem, i když ceny nejsou nejnižší a navíc se bude zdražovat. Jednolůžkový pokoj stojí na den 1 200 korun a od ledna bude už o tři sta dražší. Za dvoulůžkový pokoj na oddělení šestinedělí se platí za den 2 200 korun a od ledna bude maminka i s doprovodem platit 2 900 korun.

Na Štědrý den se v hořovické porodnici rodí Ježíškové za zvuku koled

I když byly nadstandardní pokoje obsazené, mohla se Kristýna radovat z vylepšeného prostředí porodnice. V říjnu v Motole dokončili rekonstrukci Jednotky specializované péče pro novorozence a otevřeli nové oddělení šestinedělí. V největší české nemocnici se loni narodilo přes 2 700 dětí a letos očekávají minimálně stejný počet porodů.

„Díky rekonstrukci jsme mohli navýšit počet lůžek z původních 12 na 21. To představuje významné zvýšení dostupnosti novorozenecké specializované péče pro děti z Prahy i z celé České republiky,“ říká Roman Chmel, přednosta Gynekologicko–porodnické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol.

Maminky vyhledávají porodní asistentky

Nejen kvůli rostoucím nárokům budoucích maminek na porodní prostředí investují do porodních oddělení také další pražské nemocnice.

Počet porodů ve Fakultní nemocnici Bulovka stoupl za tři roky téměř o polovinu. Za loňský rok jich bylo 2 700 a z toho 400 podle principů Centra porodní asistence, kdy porody vedou výhradně porodní asistentky. Právě vznikem uvedeného centra v roce 2019 nemocnice vysvětluje rostoucí zájem rodiček.

Závody o první dítě roku začínají na jaře. Porod už lékaři umějí načasovat

„Hlavní myšlenka spočívá v tom, že se o takzvaně nízkorizikovou těhotnou a rodící ženu, jejíž průběh těhotenství nebyl v ničem nestandardní, stará výhradně porodní asistentka, což běžně nebývá zvykem. Jde o komplexní změnu přístupu k těhotné a rodící ženě,“ říká přednosta Gynekologicko–porodnické kliniky na Bulovce Michal Zikán. Centrum je nadstavbovou službou, kterou si rodičky částečně hradí.

Loni vedly porodní asistentky i mimo centrum na Bulovce bez lékaře téměř polovinu všech porodů. Lékaře volají pouze k akutním případům nebo když lze předpokládat porodní komplikace. Nejčastěji je to kvůli nepostupujícímu porodu nebo kvůli možnému ohrožení novorozence nedostatkem kyslíku. V takových případech porod přebírá lékař a někdy musí přistoupit i k císařskému řezu. Tímto zákrokem končí 24 procent všech porodů v Česku, na Bulovce je to necelých 17 procent.

Co čeká novoroční miminko

  • Poslední dva roky dostávají první Pražánci narození na Nový rok od města sadu pamětních mincí včetně pamětního listu.
  • Slavnostní předání probíhá v Rezidenci primátora.
  • Dříve první narozené děti získávaly 15 tisíc korun.

Vzniku Centra porodní asistence předcházelo na Bulovce rozdělení kompetencí pro porodní asistentky, lékaře porodníky, lékaře neonatology (pediatry se specializací na péči o novorozence, pozn. red.) a dětské sestry, které se starají o narozené děti. Nemocnice vycházela i z poptávky samotných rodiček.

„Některé ženy se obávají špatného zacházení v porodnici, snaží se proto svá přání dopředu podrobně definovat například v porodních plánech,“ uvádí vedoucí porodnického úseku kliniky na Bulovce Jan Matěcha.

Porodnice v Podolí

K nejžádanějším pražským porodnicím patří Ústav pro péči o matku a dítě v Praze–Podolí, kde měli loni 5 598 porodů. Specializují se i na riziková těhotenství.

„Naše kapacita bohužel neumožňuje uspokojit všechny nastávající maminky, které mají o porod u nás zájem. Kapacitu jsme během let průběžně navyšovali. Před zavedením systému registrací docházelo velmi často k uzavření porodního sálu z důvodů naplnění jeho kapacity,“ říká Alena Měchurová, která je v Podolí vedoucí oddělení šestinedělí.

Své služby pro budoucí maminky plánuje zlepšovat další velká porodnice v Apolinářské ulici, která patří pod Všeobecnou fakultní nemocnici (VFN).

Porod je z 99,9 procenta v hlavě, vysvětluje porodní asistentka

„Loni jsme měli přibližně 4 200 porodů, nyní očekáváme jejich počet kolem 3 600. Od září má naše porodnice nové vedení a naším cílem je více naslouchat potřebám těhotných žen a rodiček. Chceme vytvořit přívětivé prostředí před porodem, během něho i v období šestinedělí,“ uvádí mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Také na Bulovce si mohou nastávající maminky připlatit za porod ve specializovaném apartmánu, který je podobný domácímu prostředí. „Chceme zlepšit předporodní přípravu. Rádi bychom vytvořili komunitní síť pro klientky naší porodnice a zajistili návštěvy a péči porodní asistentky po porodu doma,“ říká porodní asistentka z Fakultní nemocnice Bulovka Alžběta Samková.