NÁVOD: Jak požádat Rathův kraj o vrácení poplatků a jízdného

  15:17aktualizováno  15:17
Hejtman David Rath popsal, jak bude ve Středočeském kraji vypadat omezení proplácení poplatků u lékaře a žákovského jízdného. MF DNES proto připravila dvě modelové situace, jak nejspíš budou oba systémy vracení peněz fungovat. Pro školáky i pacienty budou složitější než dosud.

V autobusech označených žlutými cedulemi jezdili středočeští školáci rok zdarma. | foto: Markéta Bušková, MF DNES

1. STUDENTI MUSÍ JEZDIT LEVNĚ

Třináctiletý sedmák z Votic navštěvuje základní školu v Benešově. Říkejme mu třeba Karel Novák.

Letos mu na cesty do školy stačil zatím jen průkaz pro žákovské jízdné, které loni v září zavedl Středočeský kraj. Jeho povinností bylo předložit dopravci potvrzení o studiu s fotografií.

Dopravce mu pak za manipulační poplatek 150 korun vydal studentský průkaz, díky kterému mohl jezdit denně do školy i ze školy zdarma.

ŽÁKOVSKÉ JÍZDNÉ

Středočeští školáci jezdili do školy zdarma rok, od září 2009 do června 2010.
Kraj počítal s 30 tisíci zájemců, ale přihlásilo se jich přes 44 tisíc.
Středočeský kraj měl na proplácení jízd do školy 180 milionů. Za loňský školní rok zaplatil více, už 250 milionů korun.

Od letošní změny systému žákovského jízdného si vedení kraje slibuje úsporu deset až dvacet procent, tedy něco mezi 25 a 50 miliony korun.

Se začátkem nového školního roku bude ale muset Karel začít jízdné opět platit. Pokud si ho následně bude chtít nechat od kraje proplatit, vyplní formulář, který si stáhne na internetových stránkách kraje nebo si ho vyzvedne v podatelně Krajského úřadu.

Formulář se jmenuje "Žádost o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru Středočeského kraje". Do 15. října jej zašle na adresu Krajského úřadu v Praze.

V lednu si pak ve škole vyžádá další formulář, který potvrdí jeho školní docházku. Na něm musí být přesně uvedený počet dní docházky. Podle radních bude možná ale stačit i vysvědčení s omluvenými a neomluvenými hodinami.

Student peníze možná dostane, možná ne

Po více než půlroce ježdění do školy budou Karlovu žádost projednávat radní. Ti mu dar možná přiznají, možná ne. Pokud ano, bude odpovídat výši nejnižšího jízdného pro trasu z Votic do Benešova.

Protože Karel Novák nebyl ani jednou nemocný, strávil ve škole v prvním pololetí školního roku 97 dní. Do školy dojíždí vlakem, protože je to o 15 minut rychlejší. Cestování ho tak stojí za jedno pololetí 4 656 korun.

Pokud radní jeho žádost schválí, dostane však příspěvek nižší o více než tisícovku, tedy 3 492 korun, které by utratil v případě jízdy autobusem. Protože právě to je nejnižší jízdné na jeho cestě do Benešova.

2. PACIENTI SI (NE)JSOU ROVNÍ

V Příbrami žije mladá žena, kterou jsme pojmenovali Tereza Dvořáková. Během srpna ji trápí bolesti břicha, v noci ji budí a občas se jí chce i zvracet.

Návštěvu lékaře dlouho odkládá, ale když jsou její potíže již neúnosné, vypraví se do příbramské nemocnice. Ačkoli dosud nebyla zvyklá v krajské nemocnici za návštěvu platit, od 1. srpna je to jinak.

Zaplatí tedy třicetikorunový poplatek a lékař ji vyšetří. Diagnóza zní zánět slepého střeva.

ZDRAVOTNICKÉ POPLATKY

V lednu roku 2009 začal Středočeský kraj jako první proplácet poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách. Soukromí lékárníci na to reagovali podáním žalob.

Do současné doby vynaložil kraj na poplatky asi 121 milionů korun. 80 milionů korun za loňský rok, 41 milionů za letošek.

Každý měsíc kraj zaplatil téměř 7 milionů korun, teď očekává, že od srpna do prosince uhradí pouze 5 milionů.

Žena se přesune na chirurgické oddělení a podstupuje další vyšetření, která jsou v ceně poplatku za pobyt v nemocnici. Lékař rozhodne, že slepé střevo vyoperuje. Následná léčba je zcela bez komplikací a pacientka z nemocnice odchází po pěti dnech.

Na závěr své hospitalizace tak zaplatí 300 korun za pobyt v nemocnici k původním 30 korunám za průvodní vyšetření. Při propouštění jí v nemocnici vydají účetní doklad o úhradě regulačního poplatku.

Z informační tabule, která bude v nemocnici umístěna, Tereza zjistí, kde si může vyzvednout formulář "Žádost o poskytnutí daru na úhradu regulačních poplatků od Středočeského kraje".

Ten vyplní a spolu s účetním dokladem (nebo jeho kopií) o zaplacení poplatku pošle opět na Krajský úřad nebo ho odevzdá přímo v nemocnici. Na tom se radní ještě nedohodli.

Méně majetní budou mít možná větší šanci na proplacení

Podle náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla je také možné, že bude pacientka muset přidat i čestné prohlášení o majetkových poměrech. Její žádost pak krajští úředníci připraví radním k projednání nejpozději do čtvrt roku.

Pokud Středočeský kraj Tereze dar poskytne, peníze jí přijdou buď na účet nebo si je vyzvedne v podatelně Krajského úřadu v Praze.

Vzhledem k tomu, že byla léčena v krajské nemocnici, má šanci, že jí kraj peníze vrátí. Hejtman David Rath totiž přiznal, že tito pacienti budou, narozdíl od pacientů soukromých zdravotnických zařízení, ve výhodnější situaci.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Policie pátrá po muži, který nakupoval na cizí doklady

Policie pátrá po muži, který na cizí doklady uzavřel spotřebitelský úvěr. (20....

Pražská policie pátrá od začátku června po pachateli nebo pachatelích čtyř úvěrových podvodů. Pravděpodobně je má podle...

Nová lávka v Troji se začne stavět v říjnu, měla by vydržet sto let

Zřícená lávka v pražské Troji, která má stejnou konstrukci jako most v...

Zhruba v polovině října by podle pražského magistrátu měla začít stavba nové lávky propojující Troju a Císařský ostrov....

Najdete na iDNES.cz