Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Příprava nové silnice u Boleslavi pokročila, zlepší dopravu na východ země

  17:19
Dobrá zpráva pro Mladou Boleslav a okolní obce. Ředitelství silnic a dálnic pokračuje s přípravou osm kilometrů dlouhé silnice do Martinovic s kruhovou křižovatkou v Plazech. Na trase budou i dva mostky. Investice mají zlepšit dopravu na přetížené silnici na východ republiky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S přípravou zásadní silnice pro mladoboleslavský region pokročilo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). V příštích čtyřech letech chce začít budovat přeložku silnice I/16, konkrétně v úseku od dálnice D10 u Kosmonos k obci Sukorady-Martinovice, za 1,5 miliardy korun.

Potřeba této investice v posledních letech vzrůstá. Komunikace mezi Mladou Boleslaví a Martinovicemi je totiž silně přetížená, a to v obou směrech.

Po stejné silnici míří osobní a nákladní vozy do průmyslové zóny Plazy, a protože leží na hlavním tahu na Jičín, proudí tudy od Prahy tisíce osobních nákladních aut také do Krkonoš a na Hradec Králové.

„Silnice I/16 v celé své délce propojuje šest dálnic D6, D7, D8, D10, D35 a D11 a přirozeně je tak významným dopravním tahem mezi východem a západem republiky. Tomu odpovídá i intenzita dopravy mezi Martinovicemi a stávajícím napojením na dálnici D10 v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi. Průměrná intenzita provozu v inkriminovaném úseku přesahuje 22 tisíc vozidel denně,“ říká Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Přeložka bude mít podle něho pozitivní vliv nejen na plynulost a bezpečnost dopravy, ale odvedením tranzitní dopravy, která představuje až 8 tisíc těžkých nákladních vozidel denně, z obcí Židněves a Sukorady bude mít pozitivní vliv na životní prostředí a kvalitu života obyvatel těchto obcí.

Osm kilometrů dlouhá přeložka povede od Kosmonos do Martinovic (na mapce horní linie vyznačená tmavší barvou). Na začátku i na konci budou mimoúrovňové křižovatky, po trase budou i dva mostky.

„Hlavně ráno a odpoledne, nebo když začne pršet, se tady tvoří kolony. Zrovna v pondělí mezi sedmou a osmou hodinou byla kolona aut před Mladou Boleslaví až od Židněvsi, což jsou asi tři kilometry. Stáli jsme tam snad půl hodiny,“ říká Jiří Vaněk, který do Mladé Boleslavi dojíždí denně za prací právě po této komunikaci.

Sám proto doufá, že plánovaná investice přijde brzy. „O této silnici se mluví už snad 20 let, takže dokud se nekopne, neuvěřím,“ dodává Vaněk.

Podobně jsou na tom obyvatelé a starostové dotčených obcí. „Na jednání o této silnici jezdím někdy od roku 2005, a pokud si dobře pamatuji, na posledním takovém jednání, kterého jsem se účastnil, mi bylo řečeno, že se začne stavět v roce 2018, ale už máme rok 2021,“ říká Pavel Nejezchleba, starosta obce Plazy, kolem které nový úsek povede.

Požádali o povolení

„Jsme optimisté, musím říci, že s námi komunikuje Středočeský kraj i projektantská společnost. Už jsme tady vyvěšovali územní rozhodnutí, takže doufáme, že už se to snad někam pohne. Nová silnice nám hodně uleví, po I/16 je opravdu silný provoz,“ říká starostka obce Sukorady Jana Pečová.

Obchvat by měl odvést dopravu z obcí Židněves a Sukorady. Silnice I/16 je přímo protíná a lidé tak mají mnohdy potíž přejít na druhou stranu obce.

V tuto chvíli už ŘSD vyřizuje potřebná povolení a vykupuje pozemky pro stavbu nové komunikace. 

„Na příslušný odbor Středočeského kraje jsme podali žádost o vydání územního rozhodnutí pro umístění stavby a současně zažádali o verifikační stanovisko EIA s ohledem na postup přípravy do dalšího stupně projektové dokumentace,“ uvedl Buček. 

Opravy a stavby silnic

Zatímco obchvat obcí na Mladoboleslavsku je zatím jen na papíře, jinde v kraji se už začalo, nebo brzy stavět začne. Například v Olbramovicích na Benešovsku začala stavba obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z průtahu obcí. 

Přeložka vytížené silnice I/3 z Prahy na Tábor vyjde na 321 milionů korun, hotová by měla být v březnu 2023. Začalo se i s výstavbou druhé části obchvatu Jesenice u Prahy, potrvá 15 měsíců a vyžádá si 128 milionů korun. Odvede nadměrnou dopravu z centra téměř desetitisícového města. 

Středočeští silničáři letos počítají také s opravami průtahů Berounem a Stříbrnou Skalicí u Prahy nebo silnice v Nových Ouholicích na Mělnicku. Začít by měla také výstavba obchvatu Staré Boleslavi u Prahy.

Souběžně bylo počátkem května zahájeno zpracování dokumentace pro stavební povolení a pracuje se na vypracování podrobného geotechnického průzkumu. Připravují se také geometrické plány potřebné pro výkup pozemků. 

„Silnice I/16 bude přetrasována od Martinovic k dálnici D10 u Kosmonos. Přeložka je řešena jako třípruhová, což výrazně ovlivní kvalitu dopravy na této silnici,“ říká Buček.

Upozorňuje přitom, že se nejprve bude muset začít stavbou mimoúrovňové křižovatky v Kosmonosech, která umožní napojení nové silnice. 

Tato křižovatka v Kosmonosech propojí dálnici D10, silnici I/38 na Českou Lípu a novou přeložku I/16 do Martinovic. Trasa dále pokračuje přes pole, severně míjí haly automobilky Škoda, prochází mezi obcemi Plazy a Valy a severně míjí vrch Horka a Židněves. Nakonec mezi Sukorady a Martinovicemi je navržena mimoúrovňová křižovatka poblíž benzinky ONO, která propojí starou a novou silnici.

Ještě před tím, než práce na této nové silnici začnou, dojde na úpravy a investice na současné komunikaci. Řidiči se tak budou muset v brzké době obrnit trpělivostí. Probíhá totiž příprava nové kruhové křižovatky, která umožní najíždění aut od obcí Plazy a Kolomuty.

„Už nám leží na stole povolení, takže doufáme, že se začne stavět brzy,“ říká o novém kruhovém objezdu starosta Plaz Nejezchleba. ŘSD však počítá i s úpravami a navýšením kapacity křižovatky u Řepova, kde se rovněž denně tvoří kolony.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Do vesnice u Prahy přijela ukrajinská rodina v rozstříleném autě

Strážníci z Chýně u Prahy v pondělí kontrolovali vozidlo, které vypadalo jako nepojízdný vrak. Šlo však o automobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Pražském okruhu vzplál návěs s naloženým tankem

Na Pražském okruhu v oblasti Počernic hořel návěs nákladní auta, který vezl tank. Hasiči použili dva vodní proudy,...

Lidé z obce na Nymbursku 16 let platí stejně za teplo, má vlastní bioplynku

Lidé v Kněžicích na Nymbursku platí díky systému centrálního vytápění za teplo už 16 let stejnou částku, 310 korun za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Hostivaři se srazil autobus s autem, zranilo se 12 dětí a několik dospělých

V ulici K Horkám v Praze 11 se kolem 9. hodiny srazil autobus s osobním autem. V autobuse byly děti, dvanáct se jich...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Zmáčkl kliku a ozvala se ohlušující rána. Policie popisovala soudu past v bytě

Městský soud v Praze v úterý pokračoval v projednávání případu Jiřího Dvořáka, kterého obžaloba viní z vraždy úřednice,...

VIDEO: Policisté vynášeli v náruči lidi z hořícího domu

V sobotu v noci zůstalo několik lidí uvězněno v bytovém domě v Praze na Vinohradech, kde vypukl požár. Policisté byli...

Pražská buňka STAN škrtla z kandidátky známá jména a nově ji vede Kašpar

Pražský STAN změnil kandidátku do podzimních voleb, zmizely z ní vedle obviněného nyní již bývalého náměstka primátora...

Na Petřinách roste nová knihovna, bude sloužit i jako komunitní centrum

Na pražských Petřinách začala výstavba nové pobočky Městské knihovny Praha. Knihovna, která bude stát 226 milionů...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...