Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příprava nové silnice u Boleslavi pokročila, zlepší dopravu na východ země

  17:19
Dobrá zpráva pro Mladou Boleslav a okolní obce. Ředitelství silnic a dálnic pokračuje s přípravou osm kilometrů dlouhé silnice do Martinovic s kruhovou křižovatkou v Plazech. Na trase budou i dva mostky. Investice mají zlepšit dopravu na přetížené silnici na východ republiky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S přípravou zásadní silnice pro mladoboleslavský region pokročilo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). V příštích čtyřech letech chce začít budovat přeložku silnice I/16, konkrétně v úseku od dálnice D10 u Kosmonos k obci Sukorady-Martinovice, za 1,5 miliardy korun.

Potřeba této investice v posledních letech vzrůstá. Komunikace mezi Mladou Boleslaví a Martinovicemi je totiž silně přetížená, a to v obou směrech.

Po stejné silnici míří osobní a nákladní vozy do průmyslové zóny Plazy, a protože leží na hlavním tahu na Jičín, proudí tudy od Prahy tisíce osobních nákladních aut také do Krkonoš a na Hradec Králové.

„Silnice I/16 v celé své délce propojuje šest dálnic D6, D7, D8, D10, D35 a D11 a přirozeně je tak významným dopravním tahem mezi východem a západem republiky. Tomu odpovídá i intenzita dopravy mezi Martinovicemi a stávajícím napojením na dálnici D10 v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi. Průměrná intenzita provozu v inkriminovaném úseku přesahuje 22 tisíc vozidel denně,“ říká Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Přeložka bude mít podle něho pozitivní vliv nejen na plynulost a bezpečnost dopravy, ale odvedením tranzitní dopravy, která představuje až 8 tisíc těžkých nákladních vozidel denně, z obcí Židněves a Sukorady bude mít pozitivní vliv na životní prostředí a kvalitu života obyvatel těchto obcí.

Osm kilometrů dlouhá přeložka povede od Kosmonos do Martinovic (na mapce horní linie vyznačená tmavší barvou). Na začátku i na konci budou mimoúrovňové křižovatky, po trase budou i dva mostky.

„Hlavně ráno a odpoledne, nebo když začne pršet, se tady tvoří kolony. Zrovna v pondělí mezi sedmou a osmou hodinou byla kolona aut před Mladou Boleslaví až od Židněvsi, což jsou asi tři kilometry. Stáli jsme tam snad půl hodiny,“ říká Jiří Vaněk, který do Mladé Boleslavi dojíždí denně za prací právě po této komunikaci.

Sám proto doufá, že plánovaná investice přijde brzy. „O této silnici se mluví už snad 20 let, takže dokud se nekopne, neuvěřím,“ dodává Vaněk.

Podobně jsou na tom obyvatelé a starostové dotčených obcí. „Na jednání o této silnici jezdím někdy od roku 2005, a pokud si dobře pamatuji, na posledním takovém jednání, kterého jsem se účastnil, mi bylo řečeno, že se začne stavět v roce 2018, ale už máme rok 2021,“ říká Pavel Nejezchleba, starosta obce Plazy, kolem které nový úsek povede.

Požádali o povolení

„Jsme optimisté, musím říci, že s námi komunikuje Středočeský kraj i projektantská společnost. Už jsme tady vyvěšovali územní rozhodnutí, takže doufáme, že už se to snad někam pohne. Nová silnice nám hodně uleví, po I/16 je opravdu silný provoz,“ říká starostka obce Sukorady Jana Pečová.

Obchvat by měl odvést dopravu z obcí Židněves a Sukorady. Silnice I/16 je přímo protíná a lidé tak mají mnohdy potíž přejít na druhou stranu obce.

V tuto chvíli už ŘSD vyřizuje potřebná povolení a vykupuje pozemky pro stavbu nové komunikace. 

„Na příslušný odbor Středočeského kraje jsme podali žádost o vydání územního rozhodnutí pro umístění stavby a současně zažádali o verifikační stanovisko EIA s ohledem na postup přípravy do dalšího stupně projektové dokumentace,“ uvedl Buček. 

Opravy a stavby silnic

Zatímco obchvat obcí na Mladoboleslavsku je zatím jen na papíře, jinde v kraji se už začalo, nebo brzy stavět začne. Například v Olbramovicích na Benešovsku začala stavba obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z průtahu obcí. 

Přeložka vytížené silnice I/3 z Prahy na Tábor vyjde na 321 milionů korun, hotová by měla být v březnu 2023. Začalo se i s výstavbou druhé části obchvatu Jesenice u Prahy, potrvá 15 měsíců a vyžádá si 128 milionů korun. Odvede nadměrnou dopravu z centra téměř desetitisícového města. 

Středočeští silničáři letos počítají také s opravami průtahů Berounem a Stříbrnou Skalicí u Prahy nebo silnice v Nových Ouholicích na Mělnicku. Začít by měla také výstavba obchvatu Staré Boleslavi u Prahy.

Souběžně bylo počátkem května zahájeno zpracování dokumentace pro stavební povolení a pracuje se na vypracování podrobného geotechnického průzkumu. Připravují se také geometrické plány potřebné pro výkup pozemků. 

„Silnice I/16 bude přetrasována od Martinovic k dálnici D10 u Kosmonos. Přeložka je řešena jako třípruhová, což výrazně ovlivní kvalitu dopravy na této silnici,“ říká Buček.

Upozorňuje přitom, že se nejprve bude muset začít stavbou mimoúrovňové křižovatky v Kosmonosech, která umožní napojení nové silnice. 

Tato křižovatka v Kosmonosech propojí dálnici D10, silnici I/38 na Českou Lípu a novou přeložku I/16 do Martinovic. Trasa dále pokračuje přes pole, severně míjí haly automobilky Škoda, prochází mezi obcemi Plazy a Valy a severně míjí vrch Horka a Židněves. Nakonec mezi Sukorady a Martinovicemi je navržena mimoúrovňová křižovatka poblíž benzinky ONO, která propojí starou a novou silnici.

Ještě před tím, než práce na této nové silnici začnou, dojde na úpravy a investice na současné komunikaci. Řidiči se tak budou muset v brzké době obrnit trpělivostí. Probíhá totiž příprava nové kruhové křižovatky, která umožní najíždění aut od obcí Plazy a Kolomuty.

„Už nám leží na stole povolení, takže doufáme, že se začne stavět brzy,“ říká o novém kruhovém objezdu starosta Plaz Nejezchleba. ŘSD však počítá i s úpravami a navýšením kapacity křižovatky u Řepova, kde se rovněž denně tvoří kolony.

Tři koleje, lávky pro pěší i cyklisty. Takhle má vypadat most na Výtoni

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Šampionát v Praze hlídá dvacítka hasičů. Připravena je i na chemický útok

23. května 2024  19:09

O2 arena je v těchto dnech jedním z nejstřeženějších míst Prahy. O bezpečí nejen uvnitř budovy, ale...

Převozové sanitky nefungují. Rezervaci chtějí dny předem, nejezdí po celé Praze

23. května 2024

Premium Bohumil potřeboval minulý měsíc přepravit nepohyblivou manželku z Prahy 3 na ošetření do nemocnice....

Policie odhalila 600 falešných lístků na MS v Praze. Škoda je za dva miliony

23. května 2024  12:48,  aktualizováno  13:33

Pražští policisté zatím při hokejovém mistrovství světa odhalili na šest set falešných či...

V Krči se střetl autobus MHD s náklaďákem, dvanáct lidí se lehce zranilo

23. května 2024  8:50,  aktualizováno  11:44

Složky záchranného systému ráno zasahovaly u dopravní nehody na křižovatce ulic Zálesí a Sulická v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...