Strážníci „složili“ a spoutali řidiče na Václaváku. Prý nespolupracoval

  9:22aktualizováno  11:00
Na sociálních sítích se v těchto dnech objevilo více než rok staré video zachycující konflikt mezi strážníky a řidičem, který parkoval v pěší zóně na Václavském náměstí. Protože muž podle strážníků odmítal předložit doklady a nespolupracoval, svalili ho na zem a spoutali.

Incident se stal už loni 27. března v dolní části Václavského náměstí. Na video upozornil na Facebooku spolek Šalamoun, který se zaměřuje na nejasné případy.

„Zveřejněním videa na našich stránkách jsme chtěli poukázat hlavně na nepřiměřenost zásahu. Spouštěčem celé situace nebyl prodej drog nebo něco takového, ale neuposlechnutí zákazu zastavení,“ řekl iDNES.cz Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Autor prý video, které je k nalezení také na YouTube, zveřejnil až po roce z obavy, že bude zablokováno kvůli pravidlům proti zobrazování násilí na tomto serveru. Na svém kanálu už totiž tehdy měl uvalenou jednu nebo dvě sankce kvůli nevhodnému obsahu, tak nechtěl riskovat úplný zákaz.

„Nic za tím nehledejte. Já mám s policií jen dobré zkušenosti. Chtěl jsem jen ukázat zásah, který jsme natočili, když jsme šli kolem. Jestli byl zásah správný, nebo špatný, nebo jestli se špatně zachoval zadržený, to ať rozhodují orgány a média, popřípadě lidé v chatu pod videem,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Petr Dostál.

Záznam, který očividně z jiných úhlů natáčelo více lidí, zachycuje závěr debaty mezi strážníkem a řidičem, který na náměstí zaparkoval svoje auto v zákazu zastavení. Kontrolovaný muž odmítá stát na místě, se strážníkem se „přetlačují“ okolo auta.

Vzápětí přijíždějí posily a pak celkem čtyři strážníci svalí muže na zem. On se odmítá nechat spoutat, křičí, ale proti přesile nic nezmůže. Odvedou ho s rukama v poutech za zády, čemuž další strážníci asistují. Do dodávky městské policie ho nakládají v podstatě naležato, přičemž muž se stále brání. „Co do mě kopeš, ty zmr**!,“ je také slyšet na záznamu hlas strážnice.

Během celého zákroku mužova partnerka s dítětem v kočárku na strážníky v panice několikrát křičela, že potřebuje do nemocnice.

„To je můj partner. Já potřebuju do nemocnice, jsem těhotná a on na mě jenom čekal, protože jsme se nemohli najít,“ říká žena na videu. Žádá přihlížející lidi, aby také natáčeli a pomohli jí. Z hloučku kolem se také ozývají vulgarity na adresu strážníků.

Mohl přestupek projednat a odjet, hájí zákrok strážníci

Úplný začátek kontaktu strážníků s řidičem na videu zachycen není. Záznam vrcholu incidentu ale vyvolal na internetu debatu o přiměřenosti zákroku strážníků, ale i chování řidiče a jeho partnerky (viz box).

Komentáře z YouTube

Zákrok byl v pořádku

  • Naprosto přiměřené. Neuposlechnutí výzvy, neprokázání totožnosti, arogantní chování, ego. Museli ho vychovat. A ta krá*a lže (partnerka muže). Ji měli sebrat taky.
  • Může si za to sám. Kdyby spolupracoval při řešení přestupku, tak by k ničemu nedošlo. Ale evidentně to byl arogantní zm*d.
  • Zákrok pravděpodobně v pořádku. Ten chlap nerespektoval výzvy strážníka a narušoval jejich zákrok. Nemohlo to dopadnout jinak.

Zákrok v pořádku nebyl

  • Bohužel ubohé a naprosto neprofesionální chování městské policie, asi jako ve většině měst. Řešit ve středu Prahy tento druh přestupku tímto způsobem, když pár desítek metrů vedle je možné koupit drogy...
  • Tohle si necháme líbit? Sadistická ho*ada  jsou přijímána k městské policii. Ten spolek by měl být rozpuštěn. Přihlížející neměli jen přihlížet!
  • Je to městská policie, ne státní. Zákrok to byl nepřiměřený a neprofesionální a doufám, že jsme něco takovýho viděli naposledy.

Zdroj: Komentáře pod videem na YouTube.com, redakční výběr

Městská policie tvrdí, že bylo vše v pořádku a problému by se dalo předejít, kdyby muž spolupracoval.

„Strážníci vyzvali řidiče, aby si připravil doklad totožnosti, protože byl důvodně podezřelý ze spáchání přestupku. Muž na výzvy strážníka nedbal a pokusil se s vozidlem odjet. Nakonec se zamkl v autě a dokonce zatáhl okénko. Poté k vozidlu dorazila neznámá žena s kočárkem, muž vystoupil z vozidla a v tu chvíli ho strážníci znovu vyzvali, aby zůstal na místě a předložil doklady,“ uvedl mluvčí městské policie Jan Čihák. 

Muž začal být podle strážníků agresivní, proto ho další hlídka musela pomocí donucovacích prostředků zpacifikovat a odvézt na policii.

„Kdyby ten muž vyhověl a hned napoprvé předložil doklady, nic by se nestalo. Asi by s ním byl projednán přestupek a s paní by v klidu odjeli za pět minut dál,“ dodal Čihák.

Podle spolku Šalamoun byl zákrok policie neadekvátní tomu, o jaký přestupek šlo.

„K objektivnímu stavu je nutno uvést, že dotyčný sprostý podezřelý po zemi smýkaný drban se hájí tím, že nemohl svou těhotnou přítelkyni nalézt, zajistit jí převoz do nemocnice, a tak spáchal to nejhorší proti celému našemu zřízení a v zákazu zastavení zastavil. Městská policie oprávněnost hájí a nepochybně bude hájit neuposlechnutím výzvy, avšak zásadní otázku přiměřenosti takového zákroku nechám na vašem uvážení,“ napsal v příspěvku za spolek Šalamoun Václav Peričevič.

Případ řešila následně i státní policie, která devětatřicetiletého muže předvedla na policejní služebnu. „Jeho jednání policisté zadokumentovali pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku. Tyto písemnosti postoupili policisté příslušnému státnímu orgánu k dořešení,“ informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Autoři: ,

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia letos vydělala čtvrt miliardy a vylepšila (si) koeficient

Slávista  Mick van Buren (vlevo) se raduje z gólu proti Seviile, gratulovat mu...

Takřka čtvrt miliardy korun na odměnách, značné posílení klubového koeficientu a významný příspěvek do národního. I to...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Další z rubriky

Svíčka zapálila v centru Prahy celý byt, hasiči zachránili dvanáct lidí

Hasiči vyjížděli k požáru pohovky v bytě v ulici U Milosrdných. Z domu...

Dvanáct lidí včetně dvou dětí zachránili pražští hasiči při zásahu v ulici U Milosrdných v pátek večer. V jednom z bytů...

Od svodidel na dálnici D6 se auto odrazilo na střechu, řidič byl opilý

Na dálnici D6 u Nového Strašecí se převrátilo auto na střechu. (22.3.2019)

Na 27. kilometru dálnice D6 vjel řidič autem do svodidel a obrátil ho na střechu. Než ho odvezla záchranka, ukázalo se,...

Na dálnici D10 vyjelo auto ze silnice, kolony byly v obou směrech

Na dálnici D10 vyjelo auto ze silnice.

Odpolední dopravní špičku na D10 za Prahou zkomplikovalo několik nehod. Ve směru na Mladou Boleslav vyjelo auto ze...

Najdete na iDNES.cz