VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

  18:50aktualizováno  18:50
Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení poplatku, upravují si různě registrační značky, aby měli pokaždé jinou. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal otestoval, jak fungují triky, které šoféři nejčastěji používají.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

S praxí úpravy registračních značek neboli SPZ se na letišti setkávali už dřív. Teď, po úpravě ceníku za parkování, k nim mají řidiči ještě větší důvod. Na 15 minut zdarma je možné jet na parkoviště s jednou SPZ vždy až po 24 hodinách, při opakovaném vjezdu platí řidič pokaždé 100 korun.

To ztížilo situaci hlavně těm, kdo jezdí na letiště několikrát denně, jako jsou kupříkladu taxikáři a další přepravci. 

„Těch způsobů, jak si taxikáři předělávají značky, je několik. Ať už páskou, nebo tím, že si změní číslo za jiné. Vzhledem k tomu, že kamera u závory čte SPZ slepě jako znaky, tak pustí i auto, které má celou číslici skryté například pod vizitkou, pochopí to totiž jako mezeru,“ popsal jeden z taxikářů praxi, kterou viděl u kolegů.

Fotogalerie

Na parkovacím lístku, který řidič při vjezdu dostane, je vždy registrační značka napsaná. Při pokusu iDNES.tv reportér nejprve projel parkoviště s nezměněnou značkou, která končí čtyřčíslím 2801. Poté na nedaleké benzinové pumpě udělal černou lepící páskou z nuly osmičku. Na lístku, který dostal při dalším vjezdu na letištní parkoviště, pak opravdu bylo natištěno 2881. Díky tomu neplatil při výjezdu nic.

Při dalším pokusu nahradil jedničku na konci trojkou, kterou měl vytištěnou na papíře a jen ji vystřihl. Ačkoliv bylo na první pohled zjevné, že značka je upravená, jelikož bílý papír s trojkou do okolí přímo zářil, kameru se podařilo obelstít. I tento průjezd byl tedy zdarma.

Poslední cestu absolvoval reportér s vizitkou, kterou na značce přelepil přes osmičku. Na parkovacím lístku pak stála místo 2801 tato skupina znaků: 2?01. Výjezd z parkoviště byl i přesto opět bezplatný.

Hrozí pokuta až 10 tisíc a zákaz řízení

„My v tuto chvíli máme informace o manipulacích s SPZ u některých řidičů. Z našeho pohledu se jedná vyloženě o jednání, které je podvodné, čili o celé situaci jsme informovali Policii ČR, která je oprávněna v této věci jednat,“ uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň s tím, že tyto případy monitorují kamerovými systémy. „Z našich pozorování se nejedná o ojedinělé případy,“ doplnil.

Podle policie je manipulace s registrační značkou přestupkem. 

„V případě, že někdo značku zakryje, upraví, nebo ji umístí tak, že je nečitelná, potom se dopouští přestupkového jednání a v případě řešení přestupku mu pak hrozí pokuta ve výši od 5 do 10 tisíc korun,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová. Řidič navíc může přijít o řidičský průkaz na 6 až 12 měsíců.

Letiště plánuje modernizaci

Letiště Praha situaci dál řeší s policií a ohledně parkování chystá změny.

„Jedná se o kroky, které mají zvýšit bezpečnost a přehlednost ve využívání parkování, což je hlavní motivací jejich zavádění,“ informoval mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. 

Jednou ze změn by měla být modernizace kamerových systémů, které by zpřehlednily využívání parkovacích stání.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Anonym opět nahlásil bombu na VŠE v Praze 3, policie budovu evakuovala

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Policisté opět evakuovali budovu Vysoké školy ekonomické na pražském Žižkově kvůli nahlášené bombě. Na místě jsou...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Studenti architektury navrhli turistické útulny, postaví je v Krkonoších

Studenti ČVUT představili prototypy šesti takzvaných útulen, které budou na...

Na nádvoří Fakulty architektury ČVUT v Praze ve čtvrtek studenti pokřtili šestici přístřešků, které sami navrhli a dali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz