Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Jedu tak pozdě, až jedu dříve. Tramvaják popsal dopravní peklo u Anděla

  14:11
Josef Chodounský řídí tramvaje v Dopravním podniku hlavního města Prahy už třináct let. Na svém Twitteru v pondělí zachytil jízdu plnou čekání při stání v kolonách na lince tramvaje číslo 15. Ta totiž jezdí ze stanice Kotlářka na Olšanské hřbitovy mimo jiné přes Anděl, kde je vinou uzavírky značně komplikovaný průjezd.

V pondělí odpoledne se provoz na Smíchově navíc zkomplikoval i kvůli dopravní nehodě ve Strahovském tunelu. Oblast okolo Anděla se tak stala pro tramvaje doslova peklo. Online reportáž začíná.

16:56 - Zavřený Strahovský tunel. Holečkova ulice stojí. Auta stojí od Újezdu na kolejích. Zpoždění +5 minut.

16:58 - Kolona tramvají až od křižovatky ulic Plzeňská a Radlická blokuje průjezd po Štefánikově ulici. Zpoždění +7 minut.

Kolona tramvají až od křižovatky ulic Plzeňská a Radlická blokuje průjezd po Štefánikově ulici. (17. srpna 2020)

17:12 - Kolona tramvají se pohne jen občas. Už dávno jsem nechal cestující vystoupit. Probojoval jsem se až za zastávku Arbesovo náměstí. Zpoždění +19 minut. 

17:15 - Stále stojím na stejném místě. Apex (Elektronický dopravní informační systém) mi hlásí odjezd z konečné za 1 minutu. Právě mám odjíždět z Kotlářky, ale stále stojím před křižovatkou ulic Štefánikova a Kartouzská (zhruba o 3 kilometry jinde, pozn. red.) Zpoždění +22 minut.

Kolona tramvají na Štefánikově ulici, těsně za zastávkou Arbesovo náměstí. (17. srpna 2020)

17:27 - Anděl na dohled! Panuje zde zvláštní atmosféra. Auta jezdí okolo, chodci nás obchází a tramvaje beznadějně stojí. Že by to opravdu nikoho nezajímalo? Zpoždění +34 minut. 

17:31 - Čas na fotku do kalendáře. Mohl bych si klidně někam zajít na kafe. Nic by mi neuteklo. Zpoždění +38 minut.

Pohled na vůz tramvaje, se kterou Chodounský v pondělí na lince 15 zažil komplikace na trase a téměř hodinové zpozdění. (17. srpna 2020)

17:46 - Anděl byl dobyt! Anděl byl dobyt! No nic moc, když to srovnám s výletem na Kokořín... Zpoždění +50 minut. 

17:48 - Tak tahle křižovatka za to může. Kde je problém? Odbočení linek 5, 7, 12 a 20 trvá příliš dlouho. Přes křižovatku jezdí nyní 9 linek (4, 4, 5, 7, 9, 9, 12, 15, 20 - zdvojené linky jezdí v půleném intervalu) a cyklus je delší než minutu.

Křižovatka ulic Plzeňská a Radlická. Radlickou ulicí je kvůli opravám dočasně odkloněno několik tramvajových linek, i když běžně jezdí jen Plzeňskou ulicí a Nádražní ulicí. (17. srpna 2020)

17:55 - Kotlářka! Zpoždění 52 minut. Dojdu si na WC, opláchnu si obličej vodou, na chvíli spočinu a vyrážím zase do města. Zpoždění +43 minut. 

18:09 - Nejsme všichni svatí, to se ví. I tramvajáci se občas špatně postaví do křižovatky. Zpoždění +44 minut. 

Cestou zpět ze zastávky Kotlářka na Olšanské hřbitovy projížděl Chodounský kolem stejné kolony tramvají, ve které ještě před půl hodinou sám stál. (17. srpna 2020)

18:13 - Apex mi právě hlásí odjezd za 1 minutu z Olšanských hřbitovů. Jenže já jsem teprv na Újezdu, odkud jsem měl odjet v 17:29. Reálný odjezd 18:14. Zpoždění +48 minut. 

18:15 - Není kam spěchat. Zpoždění +49 minut.

18:24 - Roj červených světýlek. Že bych se na to ministerstvo financí zašel zeptat, kde jsou ty miliardy na Pražský okruh? Zpoždění +50 minut.

Kolona aut a v ní čekající tramvaje na ulici Letenská u budovy Ministerstva financí, mezi zastávkami Malostranská a Malostranské náměstí. (17. srpna 2020)

18:39 - Na Hlavním nádraží mi místo velkého zpoždění začne Apex hlásit předjetí, protože jsem se přiblížil dalšímu průjezdu přes tento kontrolní bod. Zpoždění +55 minut. 

18:48 - Olšanské hřbitovy. Konečnou jen projedu, tady není nic ke sledování. Zpoždění +34 minut.

18:53 - U sportovního centra Olšanka jsou vypnuté semafory. Vmáčknout se tam z vedlejší ulice s třicetimetrovou „kraksnou“ bývá občas makačka, ale řidiči aut jsou velmi vstřícní. Večer tam začali pracovat svářeči, proto kolega nemůže jet dál, čeká, až mu dovolí jet. Zpoždění +34 minut.

U sportovního centra Olšanka u Olšanských hřbitovů byly v pondělí odpoledne vypnuté semafory, na místě pracovali svářeči, proto museli řidiči tramvají čekat, až jim dají pokyn k projetí. (17. srpna 2020)

18:59 - Začalo pršet. Tenhle den už nemůže být lepší. Zpoždění +38 minut. 

19:05 - Dispečink ohlásil otevření Strahovského tunelu a mně Apex oznámil, že mám právě odjíždět z Kotlářky. Zase se nezdařilo. Jsem teprve v Revoluční ulici. Zpoždění +37 minut.

Apex hlásí Chodounskému odjezd z konečné zastávky Kotlářka za 1 minutu. On mezitím není ani v půlce trasy linky, na konečnou mu chybí ještě 15 zastávek. (17. srpna 2020)

19:14 - Opravdu se okolí zastávky Hellichova úplně vyprázdnilo. Jako mávnutím proutkem! Jenže já jedu už s nabraným zpožděním. Zpoždění +35 minut. 

19:17 - Kolona stojících tramvají, zoufale se snažící procpat přes tu zpropadenou křižovatku u Anděla, stále přítomna! Zpoždění +34 minut.

19:29 - Auta jezdí, tramvaje stojí. Nikoho to nezajímá. Zpoždění +46 minut.

19:38 - Čas na svačinku. Na jednom místě stojím třeba i 7 minut, než se to o jednu tramvaj pohne. Čerpám tím své náhradní bezpečnostní přestávky. Zpoždění +55 minut.

Ve stojící koloně tramvají má řidič čas i na svačinu. Než se pohne alespoň o jednu tramvaj, stojí na jednom místě i 7 minut. (17. srpna 2020)

19:54 - Na Kotlářce o 61 minut pozdě.

20:08 - V protisměru se stále stojí. Mé zpoždění je 53 minut. Na Olšanech i Kotlářce jsem měl pak dost času, kolona tramvají zmizela a já zatáhl do Ústředních dílen jen o 11 minut pozdě. Zazvonil zvonec a pohádky o dobře fungujícím semaforu, který dokáže zastavit tramvaje na hodiny, je konec.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Servette - Slavia 0:2, povedený start v Evropě, trefili se Masopust a Ogbu

Slávističtí fotbalisté na úvod základní skupiny Evropské ligy porazili švýcarský Servette Ženeva 2:0. Ve 32. minutě se...

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Běžec nakopl u řeky psa, jeho majitele pak po slovní přestřelce bodnul do tepny

Sporem ohledně psů, který skončil pobodáním jednoho z majitelů, se zabývají pražští policisté. Ti obvinili z těžkého...

Auto si nekupujte, pokud za rok najedete pod 10 tisíc km, radí šéf carsharingu

Ačkoli sdílené koloběžky využívají především turisté, sdílená kola získávají ve velkých městech čím dál větší oblibu i...

Zapomenuté emblémy se vrátily na budovu ČNB. Nacisté je před 80 lety roztavili

Česká národní banka slavnostně odhalila repliky bronzových emblémů Živnostenské banky, které dali před osmdesáti lety...

Zoo Praha slaví jubilea v chovu největších primátů i savců. Chystá slavnost

Zoo Praha v sobotu slaví nejen Světový den goril, ale i 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů na světě, a to...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...